Connect with us

DÜNYA

Ukrayna’daki tarım işletmeleri Rusya ile savaş nedeniyle zor durumda

Published

on

Ukrayna’da tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, Rusya ile devam eden savaş nedeniyle zorluklar yaşıyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna yönelik başlattığı savaş, Ukrayna’daki tarım sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Ukrayna Tohum Derneği Başkanı Syuzana Grigorenko, savaş döneminde tarım alanındaki sorunlarını AA muhabirine anlattı.

Rus ordusunun, Ukrayna’nın bazı bölgelerini ele geçirdiğine ve limanları bloke ettiğine dikkati çeken Grigorenko, “Rusya’nın topraklarımıza yönelik saldırıları, çiftçilerin çalışmalarını güvenli şekilde sürdürmesini engelliyor.” dedi.

Grigorenko, “Tüm tarım ürünleri ekilmiş durumda ancak Ukrayna’nın Herson, Mıkolayev, Harkiv, Luhansk bölgelerindeki çiftçiler, savaş nedeniyle ekim dönemini başlatamadı. Hem işletmelerin hem de hükümetin ihracat konusunda endişeleri var. Ülkemizin ayda 5 milyon ton tarım ürününü ihraç etmesi gerekirken, nisan ayında sadece 1 milyon ton ihraç edildi. Limanların bloke edilmesi nedeniyle geçen yıl üretilen tahıl ihraç edilmeyi bekliyor. Ayrıca, tahılın bir kısmı ise işgal edilen topraklarda bulunuyor ve Rusya bunları bu bölgelerden çıkarıyor.” dedi.

Bu durumdan bazı ülkelerin olumsuz etkilendiğini belirten Grigorenko, şunları söyledi:

“Buğday sorunu, Ukrayna’dan ziyade dünya için büyük bir sorun. Ülkemizde üretilen buğday kendimiz için yeter ancak savaş devam ediyor ve bölgelerin güvenliği garanti altında değil. Güneydoğu Asya ülkelerinin stoklarında önceki yıllardan kalan tahıl var ama Afrika ülkelerinin bu tür rezervleri yok. Bu sebeple Ukrayna yönetimi, limanların açılması konusunda bazı ülke liderleriyle görüşmeler yapıyor. Ancak bu sorun henüz çözülmedi.”

Ukrayna’nın dünya tarım piyasasındaki payının yüzde 8 olduğunu aktaran Grigorenko, kimsenin Ukrayna’yı bu piyasadan çıkaramayacağını vurguladı.

– “Tarım alanındaki çalışanların bir kısmı orduya katıldı”

Tarım işletmelerindeki personel sayısının savaş nedeniyle yeterli olmadığına işaret eden Grigorenko, “Tarım işletmelerindeki çalışanların bir kısmı, Ukrayna ordusuna gönüllü olarak katıldı. Bazıları ise sıkıyönetim esnasında orduya çağırıldı. Bu durum, şirketlerin istikrarlı çalışmasını engelliyor.” diye konuuştu.

Ukrayna’da akaryakıt yetersizliği sorununun da yaşandığına dikkati çeken Grigorenko, bunun tarım alanını olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Bölgelerin bazılarında yeterince yakıt yok, bazılarında ise hiç yok. Tarım sektörünün ise sürekli yakıta ihtiyacı var. Bu nedenle işler aksıyor.” ifadelerini kullandı.

– “Tarlalarda mayınların patlaması sonucu ölen çiftçiler var”

Ülkedeki tarlalara mayınların yerleştirildiğini aktaran Grigorenko, “Önceden Rus ordusunun kontrolünde olan tüm topraklardaki tarlalarda mayınlar var. Tarlalar mayınlardan hızlı şekilde temizlenemiyor. Maalesef, mayınların patlaması sonucu hayatını kaybeden çiftçiler de var. Bu da tarlaların işlenmesini ve ekim dönemini geciktirdi.” dedi.

Tüm bu sorunların üretim seviyesinin düşüşüne yol açtığını vurgulayan Grigorenko, bu nedenle tarım şirketlerinin kayıplar yaşadığını söyledi.

Grigorenko, “Ukrayna’da ekim dönemi uzadı ve 10 Haziran’a kadar devam edecek. Bu yıl 16 milyon hektar yerine 14 milyon hektarın ekilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

– “Bu yıl yeterince tahıl üretemeyeceğiz”

Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesinde bulunan Nemişaeve köyündeki çiftçilerden Natalya Berenda da köyünün, Rus saldırılarına uğradığını belirterek “Rus askerleri, yaklaşık 1 ay köyümüzde bulundu. İşgal esnasında işletmemizdeki araçlar hasar gördü. Ruslar, bilgisayarlarımızdaki verileri alıp götürdü, buğdayı çaldı, tohumları yok etti.” dedi.

Tarlalara yerleştirilen mayınlar nedeniyle ekim dönemine geç başladıklarını aktaran Berenda, “Ekime nisanda başlamalıydık fakat tarlalar mayınlardan temizlenene kadar geç kaldık. Bu nedenle kayıplarımız var. Bu yıl yeterince tahıl üretemeyeceğiz, topraklardan sadece saman elde ederiz.” diye konuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DÜNYA

Avro Bölgesi’nde enflasyon eylülde rekor kırdı

Published

on

Avro Bölgesi’nde, eylülde yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 10’a ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi’nin eylül ayına ilişkin yıllık enflasyon öncü verilerini yayımladı. Verilere göre, Avro Bölgesi’nde ağustosta yüzde 9,1 olan yıllık enflasyon, eylülde yüzde 10’a yükseldi. Avro Bölgesi’nde eylül ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 40,8 ile enerjide gerçekleşti.

Enerjiyi, yüzde 11,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 5,6 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 4,3 ile hizmetler izledi. Enflasyon, eylül ayında Almanya’da yüzde 10,9, İtalya’da yüzde 9,5, İspanya’da yüzde 9,3, Belçika’da yüzde 12, Yunanistan’da yüzde 12,1, Avusturya’da yüzde 11, Slovenya’da yüzde 10,6, Slovakya’da yüzde 13,6, Hollanda’da yüzde 17,1, Letonya’da yüzde 22,4, Litvanya’da yüzde 22,5 ve Estonya’da yüzde 24,2 seviyesinde ölçüldü.

Böylece, Avro Bölgesi’nde ağustos ayında enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeye ulaştı. Avro Bölgesi’nde enflasyon ilk defa iki haneye çıkmış oldu. Piyasa beklentileri, Avro Bölgesi’nde eylül ayı enflasyon oranının yüzde 9,7 olmasıydı. Açıklanan veriler piyasa beklentilerini aştı. Geçen aylarda da zirve yapan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyrediyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya: “Ukrayna’da 80 kadar yabancı paralı savaşçıyı yok ettik”

Published

on

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde 80 kadar yabancı paralı savaşçının yüksek hassasiyetli silahla etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 6 yönetim merkezinin imha edildiğini belirten Konaşenkov, Harkiv bölgesindeki Kupyansk kentinin yakınlarında 70 kadar Ukraynalı asker ile 14 askeri teçhizatın yok edildiğini ileri sürdü. Ayrıca Ukrayna’da 9 mühimmat deposu, “Mig-29” ve “Su-24” savaş uçakları ile 8 insansız hava aracının vurulduğunu aktaran Konaşenkov, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Mykolaivka yerleşim biriminin yakınlarında ‘Yabancı Lejyon’un pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen saldırı sonucu 80 kadar yabancı paralı savaşçı etkisiz hale getirildi.” dedi.

Konaşenkov, 17 adet ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar füzesi ve HARM füzesinin havada yok edildiğini belirterek “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 307 uçak, 155 helikopter, 2 bin 107 insansız hava aracı, 377 hava savunma füze sistemi, 5 bin 147 tank ve zırhlı araç, 855 çok namlulu roketatar, 3 bin 439 obüs ve havan topu, 5 bin 973 özel askeri araç imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

DÜNYA

Avrupa Merkez Bankası’nın ekim ayı toplantısı Güney Kıbrıs’ta yapılacak

Published

on

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu toplantısının 5 Ekim tarihinde Güney Kıbrıs’ta yapılması öngörülüyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu toplantısının 5 Ekim tarihinde Güney Kıbrıs’ta yapılması öngörülüyor.

Alithia gazetesi, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun Ekim ayı toplantısının Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirileceğini, toplantıya AMB Başkanı Christine Lagarde’ın başkanlık yapacağını yazdı.

Gazete, AMB Yönetim Kurulu’nun her ayın Perşembe günü toplanarak AB’nin bankacılık sektörü, ekonomisi ve diğer konulara ilişkin kararlar aldıklarını, bu toplantıların her altı ayda bir, bankanın Frankfurt’taki merkezinin dışında, başka bir ülkede gerçekleştirilmesi yönünde alınan karar çerçevesinde ise Ekim ayı toplantısının Güney Lefkoşa’da yapılacağını vurguladı.

AMB Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında ise yeni faiz artırımı kararının açıklanması bekleniyor.

Continue Reading

Facebook