Connect with us

GÜNDEM

Thessaloniki Tourism Strategy

Published

on

 

Initiatives have been made for Thessaloniki through a creative communication policy and strategic development of existing branding. The tourism brand of the region, which is supported by its competitive advantages, needs to be strengthened. To establish as a unique identity orientation, specific market objectives must be set.

 

Over the next 5 years, it is aimed to increase arrivals by 25% and expand to new markets (eg China, India).

 

In order to reduce the seasonality effect, the development of new tourism forms and the prolongation of the tourism period by attracting new visitors during these periods are among the targets. It should earn a 20% increase in daily spend per visitor.

 

What are Tactical Targets?

 

(1) Establishing a unique tourism authority in Thessaloniki to replace the existing 19 public and private individual carriers dealing with tourism.

(2) Creation of a web page for Thessaloniki Tourism Promotion and Marketing Organization, more active presence in social media (facebook, twitter, flick, Instagram …)

(3) Expansion to New Markets (China, India).

(4) Development of new forms of Tourism.

(5) Improving the quality of services provided, aiming to increase the volume of arrivals, extend the average length of stay of tourists and blunt seasonality.

(6) Establishment and ongoing support of a database, and

(7) Creation of tourism packages for special interests.

 

Suggestions for Improving Visitor Services

 

Services and conditions need to be improved along with city transport services on all rails, intercity buses, airlines and ferries to and from Thessaloniki.

All classical buildings should be utilized to create new accommodation facilities that meet high standards, modernize the existing accommodation infrastructure and highlight the local characteristics and special character of the city.

 

It is important to improve the functioning of the Tourist Information office in Aristotle Square. It is necessary to train tourist business personnel and entrepreneurs.

 

In order to develop and enrich the touristic product of Thessaloniki, it is necessary to regularly organize and promote cultural events (eg festivals, festivities / special events to promote local products).

After considering the internal and external environmental factors of Thessaloniki and evaluating the results of our primary and secondary research, we conclude that if city tourism is further developed, it can become an asset of the city.

 

This can be achieved by focusing more on gastronomic tourism, convention tourism, pilgrimage and medical tourism. Apart from promoting these specific sectors of tourism, it is very important to consider the country of origin of tourists visiting Thessaloniki.

 

Tourists visiting Thessaloniki prefer to go south after experiencing the city tourism. They want to see the fame of the Greek islands with their eyes.

 

Which hotel do tourists prefer when they come to Greece and the Greek islands, who want to stay in the best place?

Of course, Mileo Luxury Hotel in Mykonos! This is the favorite hotel of vacationers. It is a unique hotel close to the sea, the beach and the sun.

 

It impresses everyone with its modern design. Many famous phenomena prefer Mileo Luxury Hotel for the first time in Greece.

 

 

If you want to experience an unforgettable moment while in Greece, choose Mileo Luxury Hotel. You will not regret.

 

Countries of particular interest in the town are Cyprus, USA, Serbia, Russia, Israel and neighboring countries such as Turkey, FYROM, Bulgaria.

 

Also, to improve the touristic profile of the city, the comparative advantages of Thessaloniki should be highlighted and appropriate measures should be taken to promote and develop them.

 

In order to promote Thessaloniki tourism more efficiently, Thessaloniki should have a supervisory authority that will successfully coordinate all tourist carriers.

 

thessaloniki travel guide

thessaloniki travel blog

what to see around thessaloniki

is thessaloniki an island

thessaloniki culture

getting around thessaloniki

thessaloniki essay

one day in Thessaloniki

 

This role can be played by the Thessaloniki Tourism Promotion Organization, which can control the implementation, monitoring and evaluation of the strategic marketing plan for tourism in Thessaloniki.

The more important aim of the proposed strategic plan is to increase the competitiveness of the city by creating new touristic products in the form of special interest tourism.

 

Another place where sustainable tourism is at the highest level is Mileo Luxury Hotel in Mykonos. You should not leave this world without a day in this green hotel.

 

Dr.Yaşam Ayavefe

GÜNDEM

Liman’da Ziynet Sali coşkusu

Published

on

Pop müziğin sevilen isimlerinden Ziynet Sali, memleketi Kıbrıs’ta hayranları ile hasret giderdi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Liman Hotel By Merit’te sahneye çıkan Ziynet Sali, büyük ilgi gördü. Sevilen şarkılarını ve hayranlarından da gelen istek şarkıları seslendiren sanatçı, performansı ile konukları coşturdu. Dillerden düşmeyen hit şarkıları, sahne coşkusu ile büyük beğeni toplayan Sali, kendisini dinlemeye gelen sevenleriyle şarkı aralarında keyifli sohbetler yapmayı da ihmal etmedi. Misafirlerin büyük beğenisini toplayan Ziynet Sali, bir Kıbrıs’lı olarak Girne’de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

“7.5 Milyon Euro’nun karşılığında ne verildi?”

Published

on

İş insanı Zeki Ziya, ülkede tartışma konusu olan “Mavi Girne Havayolu” hakkında “KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi

 

 

 

 

İş insanı Zeki Ziya, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’a çok önemli açıklamalarda bulundu…

Kıbrıslı Türk İş insanı Zeki Ziya, son günlerde tüm ülkenin tartıştığı “Milli havayolu Mavi Girne Havayolu” hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ziya, “Mavi Girne Hava yolu hakkında yapılan açıklamalar yeterli değildir. Milli kelimesinin tanımının ne olduğunu sormak lazım. Mevcut şirketler milli değil mi? Öncelikle bu milli tanımından vazgeçmek gerekiyor. Bir havayolu şirketinin hangi ülkenin havayoluna kaydı varsa o ülkenin havayoludur. Türkiye Cumhuriyetinin diğer havayolu şirketleri gibi bu da Türkiye’nin şirketidir. Bu ancak bir iştirak olarak tanımlanabilir bunun başka bir açıklaması yoktur. Eğer buradan bir hisse alıyorsanız bunun iştiraki olur. Yapılan açıklamalara göre KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi.

Ziya, “Bu ülkeye yeni havayolu şirketleri kesinlikle girmelidir. Rekabetin artması uçak bileti fiyatlarına yansır ve bu sonrasında topluma yansır. Rekabet bu topluma fayda sağlar ama rekabet ortamı yaratırken birine ayrıcalık tanımamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Havacılık sektörünün çok büyük yatırımlar gerektirdiğinin altını çizen Kıbrıslı Türk iş insanı Zeki Ziya, “Piyasadaki oyunculardan biri senin şirketini yönetecekse bu iş olmaz. Bir şirketin kurulup devam etmesi için 2 yıllık zarar finansman kaynağını da belirlemeniz gerekir. Daha önce bizim iş insanlarımız bir şirket kurmaya niyetlendi ancak THY yöneticileri ile yapılan toplantıda dediler ki 2 yıl 65 milyon dolar zarar bütçesi olması gerekir.  Bunu duyunca çil yavrusu gibi dağıldılar. Şimdiki şirket de sıfırdan girecek ve piyasada yer sağlamak için mücadele edecek. Şirketi başlatmak için harcayacağınız para 30 milyon Euro civarında bir paradır. Bu işin devamı için eşit şartlarda mücadele edecekseniz eğer 150-200 milyonluk Euroluk bir zarar bütçesini karşılamanız gerekir. Eğer yüzde 25 bir hisseniz varsa, bu da 50 milyon Euro’luk bir ücrete denk gelir. Devlet olarak bunu nasıl ödeyecekseniz? Eğer siz bu şirkete bir ayrıcalık tanırsanız, piyasadaki diğer şirketler rekabet kuruluna gider” uyarısında bulundu.

‘Kaynak yok’ söylemlerini eleştiren Zeki Ziya, inşaat sektöründen çarpıcı bir örnek verdi, ‘tek bir şirketin devlete olan vergi borcu 45 milyon sterlindir’ dedi.

Ziya şöyle devam etti:

” ‘Bizim bütçe açığımız var’ diyorlar. Sadece satılan malların tapularından alacakları harçlar, bütçe açığını 10 katıyla karşılar. Bu ülkede şirket vardır, bölgesinin en büyük satıcılarındandır. 7- 8 bin konut satmıştır, 2 bin tanesinin borcu bitmiştir, Buna rağmen bırakın tapu vermeyi, tapu vermek için müracaatı yoktur Tapu Dairesi’ne. Bunun hesabını yaptım verdim. Tek bir şirketin 2 bin konut üzerinden devlete ödemesi gereken tapu harcı, KDV ve stopaj olarak borcu 45 milyon sterlindir. Adam devlete ödemediği 45 milyonla adayı satın almaya çalışır ve Kıbrıslı değildir bu insanlar. Sonradan vatandaşlık verilmiş başka ülke vatandaşlarıdır. Bu başlı başına bir konudur. Müteahhitlerin kendi hesaplamaları tüm herşey toplandığında 950 milyon sterlin civarındadır. Sizin bütçeniz nedir? Sizin paranız orada durur ne almıyorsunuz? Ülke uçar bu paralarla. Ama ülke alacağına sadece şahıslar uçar. Alın size kaynak, hadi hodri meydan.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Yasa tasarısı geri çekildi

Published

on

Cumhuriyet Meclisi gündemine sunulan ve Resmi Gazete’nin 23 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak halkın bilgisine getirilen üç yasa tasarısı geri çekildi.

Resmi Gazete’nin dünkü duyuruya göre Vergisi (değişiklik) Yasa Tasarısı, Şans Oyunları Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Şans Oyunları (değişimlik) Yasa Tasarısı Başbakanlığın 24 Eylül 2022 yönetmeliği ile İçtüzüğün 88’inci üzerinden geri çekim görüntüleri.

Continue Reading

Facebook