Connect with us

GÜNDEM

Öztürkler: Çanakkale’de ortaya konan mücadele ruhu, ada topraklarındaki varoluş mücadelemize de ışık olmuş, güç vermiştir

Published

on

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, 18 Mart’ta Çanakkale’de ortaya konan mücadele ruhunun, ada topraklarındaki varoluş mücadelesine de ışık olduğunu, güç verdiğini kaydetti.

Bakan Öztürkler, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Bugün, dünya tarihinin seyrini değiştiren, Büyük Türk Ulusunun cesaret ve fedakarlığının en önemli sembollerinden biri olan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 108’nci yılını büyük bir gururla kutluyoruz” diyen Öztürkler mesajının devamında şunları kaydetti:

“Birinci Dünya Savaşı’nın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı, Türk Milletinin karakterinde toplanmış; özgürlük, cesaret ve mücadele ruhuyla dünyada emsaline az rastlanan onurlu bir direnişin, kahramanlıklarla tarih sayfalarına yazılmış destanıdır.

Türk Milleti için Çanakkale Zaferi’nin anlamı, askeri ve siyasi bir başarı olmaktan çok ötedir. Bigalı Mehmet Çavuş’un Seddülbahir’de 20 kişilik birliğiyle düşman kuvvetlerine göğsünü siper ederek geçit vermemesi, Seyit Onbaşı’nın 200 kiloluk top mermilerini kaldıran yorgun bedeni, gücünü Türk Milletinin sarsılmaz inancından, özgürlüğüne olan düşkünlüğünden ve vatan aşkından almaktaydı.

Çanakkale Savaşı’nda Türk Milletinin ortaya koyduğu direniş, Kurtuluş Savaşı’nın zeminini hazırlamış, bağımsızlık yolunda en önemli moral ve güç kaynağı olmuştur. Yayılmacı düşman kuvvetleri Mustafa Kemal’in dehasını, Türk Milletinin esarete asla boyun eğmeyen karakterini yaşayarak öğrenmiştir.

Büyük Türk Ulusunun ayrılmaz bir parçası Kıbrıs Türkü için Çanakkale Savaşı’nda ortaya konan mücadele ruhu, ada topraklarındaki varoluş mücadelesinin de ışığı olmuş, güç vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerimle, Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Çanakkale Şehitlerimizi ve bugüne dek vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi, bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum”

GÜNDEM

Türkiye’de YSK oy verebilecek seçmen sayısını açıkladı

Published

on

YSK’nın kararlarına göre yurt içinde 61 milyona yakın seçmen, yurt dışında ise 3 milyonu aşkın seçmen oy kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dünkü toplantılarında aldığı kararlar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre yurt içinde 190 bin 736 sandıkta, 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanabilecek. Yurt dışında ise 4 bin 969 sandıkta 3 milyon 286 bin 786 kişi oy verebilecek.

Cumhurbaşkanı seçimi için oy pusulalarının basımına 12 Nisan’da, milletvekili seçiminde kullanılacak oy pusulalarının basımına 19 Nisan’da başlanacak.

YSK, yurt dışındaki seçmenlerin daha önce oy kullanmaya başlayacağını da gözeterek, her sandığa görme engelliler için bir adet şablon gönderecek.

Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili seçimi ve cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde 28 Mayıs’ta kullanılmak üzere, toplam 249 milyon 670 bin 310 adet birleşik oy pusulası bastırılacak.

Oy pusulalarının şekli belirlenip, basım aşamasına gelindikten sonra, oy pusulasındaki mühür basılacak yerler dikkate alınmak suretiyle mühür delikleri oluşturulacak. Seçimler için 814 bin 120 adet görme engelli oy kullanma şablonu oluşturulacak ve bu şablonlar YSK tarafından yurt içi ve dışındaki oy verme yerlerine gönderilecek.

Continue Reading

GÜNDEM

ARUCAD’da “Deprem Bilgilendirme Semineri ve Deprem Tatbikatı” düzenlendi

Published

on

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde (ARUCAD) öğrencilerin, akademik ve idari kadronun katılımıyla Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Deprem Bilgilendirme Semineri ve Deprem Tatbikatı” düzenlendi.

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde (ARUCAD) öğrencilerin, akademik ve idari kadronun katılımıyla Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Deprem Bilgilendirme Semineri ve Deprem Tatbikatı” düzenlendi.

ARUCAD tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre dün verilen eğitim, sabah saatlerinde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğü ekiplerinin semineri ile başladı. 45 dakika süren seminerde, deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler anlatıldı ve uygulaması yapıldı.

Türkiye’de Şubat ayında meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından olası risk durumunda kurum içerisinde bulunanların güvenliğini sağlamak için verilen eğitimde, tatbikatların doğal afetlerin vereceği zararı en aza indirmek için gerekli olduğu vurgusu yapıldı. Eğitimde depreme hazırlıklı olmanın önemi üzerinde duruldu ve bunun için yapılması gerekenler ayrıntılı olarak anlatıldı.

Eğitim seminerinin ardından Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi öğrencilerine, tüm akademik ve idari personeline deprem tatbikatı uygulandı.

ARUCAD Akut Takımının da katılığı seminer ve tatbikatın ardından ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Asım Vehbi, katkılarından dolayı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürü Coşkun Neşesibol’a teşekkür belgesi takdim etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Depremle ilgili ad-hoc komite toplandı

Published

on

Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (ad-hoc) Komite” bugün UBP Milletvekili Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında saat 11.30’da toplandı.Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, komite hazırlayacağı ön raporun değerlendirmesini yaptı. Toplantıya Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Ongun Talat, komite üyeleri UBP Milletvekilleri Sadık Gardiyanoğlu ve Yasemi Öztürk, CTP Milletvekilleri Fazilet Özdenefe ve Devrim Barçın, YDP Milletvekili Talip Atalay ve Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars katıldı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook