Connect with us

DÜNYA

Macron: Ukrayna’nın AB’ye katılması onlarca yıl alacak

Published

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilmesinin onlarca yıl alacağını söyledi. Strazburg’da AB parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, bunun yerine Ukrayna’nın bir karar beklerken “paralel bir Avrupa topluluğuna” katılabileceğini öne sürdü. Macron, bunun AB üyesi olmayan üyelerin Avrupa’nın güvenlik mimarisine başka şekillerde katılmasına izin vereceğini açıkladı.
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 76. gününde devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Macron’un sözleri, Rusya’nın kazanım elde etmeye çalıştığı Donbas bölgesinde şiddetli çatışmalar devam ederken geldi. Üst düzey bir ABD’li savunma yetkilisi, Rus ilerlemesini “tek haneli kilometrelik ilerleme” olarak nitelendirdi. Luhansk bölgesindeki bir Ukraynalı lider ise ciddi çatışmaların yaşandığını söyledi.                                                                                                              Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 28 Şubat’ta Ukrayna’nın AB’ye üyelik başvurusunu yapmıştı.

“UKRAYNA’NIN AB’YE ÜYELİĞİ ONLARCA YIL ALACAK”

Ukrayna, Rusya’nın saldırılarının başlamasından dört gün sonra, bu yıl Şubat ayında AB’ye üyelik başvuru sürecine başladı. Macron, “Ukrayna’nın AB’ye katılmasına izin verme sürecinin muhtemelen birkaç on yıl alacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Katılım standartlarını düşürme kararı alınmadıkça ve Avrupa’mızın birliğini yeniden düşünmedikçe gerçek bu” dedi. Macron, Ukrayna’nın başvurusunu hızlandırmak için AB’nin katı üyelik kriterlerini askıya almak yerine “paralel bir Avrupa topluluğu”nun oluşturulmasını önerdi. Macron, “Böylelikle coğrafi olarak Avrupa’da bulunan ve değerlerimizi paylaşan ülkeleri kazanabiliriz” dedi.  Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasının ardından milyonlarca Ukraynalı AB ülkelerine göç etti.

UKRAYNALI YETKİLİLER BAŞVURUNUN İKİNCİ KISMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Ukraynalı yetkililer, ülkenin AB üyelik başvurusunun ikinci bölümünü Brüksel’e sunduğunu doğruladı. Diğer taraftan, ülkelerin, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne saygı duymaktan yeterince güçlü bir ekonomiye sahip olmaya kadar birçok kriteri karşıladıklarını kanıtlamak zorunda oldukları AB üyeliği müzakereleri normalde yıllar alıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya bloğa derhal üye olmak için özel bir prosedür kullanmasını önerdi, ancak bu gerçekleşmedi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DÜNYA

Avro Bölgesi’nde enflasyon eylülde rekor kırdı

Published

on

Avro Bölgesi’nde, eylülde yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 10’a ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi’nin eylül ayına ilişkin yıllık enflasyon öncü verilerini yayımladı. Verilere göre, Avro Bölgesi’nde ağustosta yüzde 9,1 olan yıllık enflasyon, eylülde yüzde 10’a yükseldi. Avro Bölgesi’nde eylül ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 40,8 ile enerjide gerçekleşti.

Enerjiyi, yüzde 11,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 5,6 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 4,3 ile hizmetler izledi. Enflasyon, eylül ayında Almanya’da yüzde 10,9, İtalya’da yüzde 9,5, İspanya’da yüzde 9,3, Belçika’da yüzde 12, Yunanistan’da yüzde 12,1, Avusturya’da yüzde 11, Slovenya’da yüzde 10,6, Slovakya’da yüzde 13,6, Hollanda’da yüzde 17,1, Letonya’da yüzde 22,4, Litvanya’da yüzde 22,5 ve Estonya’da yüzde 24,2 seviyesinde ölçüldü.

Böylece, Avro Bölgesi’nde ağustos ayında enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeye ulaştı. Avro Bölgesi’nde enflasyon ilk defa iki haneye çıkmış oldu. Piyasa beklentileri, Avro Bölgesi’nde eylül ayı enflasyon oranının yüzde 9,7 olmasıydı. Açıklanan veriler piyasa beklentilerini aştı. Geçen aylarda da zirve yapan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyrediyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya: “Ukrayna’da 80 kadar yabancı paralı savaşçıyı yok ettik”

Published

on

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde 80 kadar yabancı paralı savaşçının yüksek hassasiyetli silahla etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 6 yönetim merkezinin imha edildiğini belirten Konaşenkov, Harkiv bölgesindeki Kupyansk kentinin yakınlarında 70 kadar Ukraynalı asker ile 14 askeri teçhizatın yok edildiğini ileri sürdü. Ayrıca Ukrayna’da 9 mühimmat deposu, “Mig-29” ve “Su-24” savaş uçakları ile 8 insansız hava aracının vurulduğunu aktaran Konaşenkov, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Mykolaivka yerleşim biriminin yakınlarında ‘Yabancı Lejyon’un pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen saldırı sonucu 80 kadar yabancı paralı savaşçı etkisiz hale getirildi.” dedi.

Konaşenkov, 17 adet ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar füzesi ve HARM füzesinin havada yok edildiğini belirterek “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 307 uçak, 155 helikopter, 2 bin 107 insansız hava aracı, 377 hava savunma füze sistemi, 5 bin 147 tank ve zırhlı araç, 855 çok namlulu roketatar, 3 bin 439 obüs ve havan topu, 5 bin 973 özel askeri araç imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

DÜNYA

Avrupa Merkez Bankası’nın ekim ayı toplantısı Güney Kıbrıs’ta yapılacak

Published

on

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu toplantısının 5 Ekim tarihinde Güney Kıbrıs’ta yapılması öngörülüyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu toplantısının 5 Ekim tarihinde Güney Kıbrıs’ta yapılması öngörülüyor.

Alithia gazetesi, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun Ekim ayı toplantısının Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirileceğini, toplantıya AMB Başkanı Christine Lagarde’ın başkanlık yapacağını yazdı.

Gazete, AMB Yönetim Kurulu’nun her ayın Perşembe günü toplanarak AB’nin bankacılık sektörü, ekonomisi ve diğer konulara ilişkin kararlar aldıklarını, bu toplantıların her altı ayda bir, bankanın Frankfurt’taki merkezinin dışında, başka bir ülkede gerçekleştirilmesi yönünde alınan karar çerçevesinde ise Ekim ayı toplantısının Güney Lefkoşa’da yapılacağını vurguladı.

AMB Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında ise yeni faiz artırımı kararının açıklanması bekleniyor.

Continue Reading

Facebook