Connect with us

GÜNDEM

KKTC’yi Daha İyi Duruma Getirmek İçin Uğraşıyoruz

ÜLKEYE DÜN İTİBARİYLE 7 BİN 800 ÖĞRENCİ GELDİ. UYGULAMAYA KOYDUĞUMUZ PLAN SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE ÇALIYOR”

Başbakan Ersan Saner, dün itibariyle 7 bin 800 yükseköğretim öğrencisinin ülkeye geldiğini, Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu planın sistematik bir şekilde işlediğini belirterek, yükseköğretim toparlandığı anda çarşıda da hareket başlayacağını söyledi.

Başbakan Saner, göreve geldikleri Aralık ayında, ekonominin iki lokomotifi olan yükseköğretim ve turizmi canlandırmak için planlamalar yaptıklarını, üç aylık bir sürede Türkiye ile 4 anlaşma, 1 Mali İşbirliği Protokolü imzaladıklarını, tüm bu başarının tesadüf olmadığını, KKTC’yi daha iyi duruma getirmek için uğraş içinde olduklarını belirtti.

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Postası Web Tv’de Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu “Sabah Postası” programında soruları yanıtladı.

Covid-19 sürecinin tüm dünyayı olumsuz etkilediğini, dünyanın önde gelen büyük devletlerinin de yoğun etkilendiğini anlatan Başbakan Saner, aldıkları tedbirler sayesinde, KKTC’de göreceli olarak diğer ülkelere göre Covid sürecinin daha hafif atlatıldığını; enfekte ve ölüm vakalarının diğer ülkelere göre daha az yaşandığını dile getirdi.

Göreve gelir gelmez, yükseköğretim ve turizmi ayağa kaldırmak için planlamalar yaptıklarını, dün itibariyle KKTC’ye 7 bin 800 öğrencinin geldiğini, 1-15 Nisan arası da bin 35 öğrencinin gelmesinin beklendiğini, bunun piyasaya da hareketlilik getireceğini ifade eden Başbakan Saner, Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu planın sistematik bir şekilde işlediğini söyledi. Başbakan Saner, “Yükseköğretim toparlandığı anda çarşıda da hareket başlayacak” dedi.

 

ELEKTRONİK BİLEKLİK EV KARNATİNASI VE OTELLERDE KAPALI GRUPLAR İÇİN KULLANILACAK

 

Elektronik bilekliği dün Meclis’te muhalefet parti başkanları ve milletvekillerine tanıttığını aktaran Başbakan Saner, elektronik bileklikle Avrupa kıtasında bu sistemi kullanacak ilk ülke olacaklarını vurgulayarak, bu sistemin ev karantinası ve otellerde kapalı grupların konaklamasında kullanılacağını belirtti ve “Bu ikisini paralel götürmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

“Ekonomide çarkların dönmesi için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Başbakan Saner, üç aydır görevde olduklarına işaret ederek, Covid-19’dan dolayı kapalı dönemde önemli adımlar attıklarını, rast gele başarı elde etmediklerini vurguladı.

 

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ EN ÜST DÜZEYDE”

 

Başbakan Ersan Saner, Türkiye ile ilişkilerinin en üst düzeyde olduğuna işaret ederek, “Anavatana her zaman teşekkür ediyorum. Anavatanımızdan şu ana kadar 100 bin doz aşı aldık. Dünyada aşıya ulaşımda sıkıntı yaşanıyor, hiç aşı gitmeyen ülkeler var. Türkiye, kendi adına aldığı aşıları bizimle paylaşıyor. Anavatan’a aşı geldikçe biz de peyder pey alacağız” diye konuştu.

 

“LEFKOŞA’YA 500 YATAKLI YENİ HASTANE, GAZİMAĞUSA’YA YENİ SANAYİ BÖLGESİ YAPILACAK”

 

Türkiye ile çok ciddi alt yapı yatırımlarına başladıklarını; yarım kalan projelerin tamamlanacağını, Lefkoşa’ya 500 yataklı yeni bir hastane, Gazimağusa’ya da yeni bir sanayi bölgesi yapılacağı bilgisini veren Başbakan Saner, Türkiye ile 4 anlaşma, 1 mali işbirliği protokolü imzalandığını, tüm bunların üç aya sığdırıldığını anlattı.

“Hükümette bir sıkıntı yok iyi gidiyoruz” diyen Başbakan Saner, kabine değişimiyle ilgili söylentileri duyunca gülüp geçtiğini belirtti.

 

“TÜM SIKINTI VE KIT KANAAT İMKANLARA RAĞMEN ÖDEDİK”

 

İstihdam destek ödemesi kapsamında, 49 bin 805 işçiye, toplam 60 milyon 486 bin beş yüz TL ödemenin dün yapıldığını ve doğrudan işçinin hesabına aktarıldığına anımsatan Başbakan Saner, bu kadar sıkıntıya ve kıt kanaat imkanlara rağmen bu ödemenin yapıldığını söyledi.

Başbakan Ersan Saner, “UBP, DP ve YDP’nin kurduğu azınlık hükümeti, tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak yoluna devam etmektedir” dedi.

Başbakan Saner, sağlık çalışanlarına verilen yemek konusunda, Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı ile gereken teması yaptığını ifade ederek, sağlık çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM54 dakika ago

Sucuoğlu: Hafızlık kurslarının devamının sağlanması gerekiyor

Sucuoğlu, hafızlık kurslarının devamının sağlanması ve mağduriyetin ortadan kaldırılması kanaatinde olduğunu kaydetti. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Dr. Faiz...

GÜNDEM1 saat ago

Cumhurbaşkanı Tatar: Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi ve “Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin Din İşleri...

GÜNDEM1 saat ago

Akıncı: “Erdoğan, kendince yerimizi tayin etti”

Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi ve yargıya yönelik sözlerini büyük bir infial içerisinde izlediğini ve asla...

GÜNDEM1 saat ago

Rum’a ödül, Türk’e ceza! Tahammülümüz yok

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmasına artık tahammülümüz yoktur” dedi Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, saat 13.30 sıralarında Dışişleri Bakanlığı’na gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu kapıda...

GÜNDEM2 saat ago

Biriken elektrik borçlarına taksit imkanı

KIB-TEK biriken borçların ödenebilmesi için bir dizi karar alındığını duyurdu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu biriken borçlar için taksitlendirme imkanı sağlıyor. Kurum’dan yapılan açıklamada...

GÜNDEM4 saat ago

Meteoroloji’den ‘sıcak’ uyarısı!

Meteoroloji Dairesi uyardı: Sıcaklıklar yükseliyor, sıcaklık 35 – 37 derece dolaylarında seyredecek. Meteoroloji Dairesi, ülkenin 18-19 Nisan tarihlerinde, sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalacağını, beklenen...

GÜNDEM4 saat ago

BASIN-SEN’den YYK’ya eleştiri

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir,  gazetecilere yönelik hakaretler karşısında Yayın Yüksek Kurulu’nun (YYK) hiçbir adım atmadığını savunarak, “Yayın...

GÜNDEM4 saat ago

Heyetler arası görüşme başladı!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu heyetler arası görüşmeye geçti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun baş başa...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler