Connect with us

GÜNDEM

KAMU-İŞ Toprak Ürünleri Kurumu’nda İki Saatlik Uyarı Grevi Yaptı

 

 Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), Toprak Ürünleri Kurumu’nda (TÜK) çalışanların sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin yatırılmadığı gerekçesiyle 2 saatlik uyarı grevi yaptı.

Eylemde “Ne Haklarımızdan Ne De Sendikamızdan Vazgeçeriz” ve “Ne Ezilen Ne Ezen İnsanca Hakça Bir Düzen” pankartları açıldı.

KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu grev gerekçeleriyle ilgili TÜK önünde basın açıklaması yaptı.

Serdaroğlu, siyasileri kendi beceriksizliklerini sendikalar ve çalışanlar üzerine yıkmaya çalışmakla ve kendi yönetme zafiyetlerini toplumun gözünden kaçırmakla eleştirdi.

Hükümet koltuklarının “ağlama yeri” değil icraat ve sorunlara çözüm üretme yeri olduğunu kaydeden Serdaroğlu, “Hükümeti oluşturan bakanlar daha göreve başlamadan bizlere bildiğimiz şeyleri yeniden söylemeye başladılar. Bize İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta primlerinin neden aylardır yatırılmadığından bahsedin” şeklinde konuştu.

“YAKAN TOP OLDUK”

Serdaroğlu, Şubat ayından bu yana üretici ve toplumun mağdur olmaması adına her türlü iyi niyeti ortaya koymalarına rağmen Maliye ve Tarım Bakanlıkları arasında adeta “yakan top” olduklarını, Tarım Bakanlığı’nda “Maliye’nin TÜK’e borcunu ödemediğinin” gerekçe gösterildiğini, Maliye Bakanlığı’nda ise “biz ödedik” dendiğini ifade etti ve bunun sorumlusunun kim olduğunu sordu.

Serdaroğlu, Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na, Başbakanlık’ta baş başa toplantı önerisinin de karşılık bulmadığını anlatarak, duyarsızlık ve özensizliğin devam ettiğini, sürekli olarak “salgın hastalık var, zor dönemden geçiyoruz, ekonomik kriz var” denildiğini ifade etti.

Tarım Bakanı Çavuşoğlu ile dün görüştüklerini ve bakanın kendilerine Maliyeden alacaklarını aldıkları zaman sorunların çözüleceğini söylediğini belirten Serdaroğlu, bugün TÜK çalışanlarının siyasilerin hep dilinde olan “sağlık” hizmetini ve eczaneden ilaçlarını alamayacak duruma geldiklerini bildirdi.

“İYİ YÖNETEMİYORSUNUZ”

TÜK’ün zarar ettirildiğini, borca sokulduğunu, buna karşın gelirlerini artırıcı hiçbir çaba gösterilmediğini ve buna uygun bir çalışma yapılmadığını da savunan Serdaroğlu, “Üç dört sermaye zengin olsun diye TÜK’ün üzerinde bulunan yetkileri kullanmayıp, sadece arpayla TÜK’ü çevirmeye çalışıyorlar. Bu ne adalete ne vicdana ne de İyi İdare Yasası’na sığar. İyi yönetemiyorsunuz” şeklinde konuştu.

TÜK’ün bekleyecek zamanı kalmadığını kaydeden Serdaroğlu, sorunların çözümünün kurumları siyasetle yönetmekten vazgeçmekten geçtiğini ifade ederek, çalışanların doğru düzgün tuvaleti, yağmurlu havalarda yemek yiyebilecekleri bir yerleri dahi olmadığını ve bunların utanç verici olduğunu anlattı.

“Tüm bunlara para yok ama Bakanlıklar önünde atılı duran çürümeye mahkûm edilen elektrikli arabalara para var” diyen Serdaroğlu, kendilerinin bu şekilde idare edilmeye mahkûm olmadıklarını ve olmayacaklarını, üretmek, kazandırmak, kazanmak ve sosyal haklarına sahip çıkmak istediklerini belirtti.

“BİR İKİ HAFTA MÜDÜR MÜSTEŞAR KİM OLACAK ONU İZLEYECEĞİZ… BIKTIK ARTIK”

Hükümetin güvenoyu almasını müdür-müsteşar atamalarının izleyeceğini kaydeden Serdaroğlu, halkın bunlardan usanıp bıktığını, artık siyasilerin koltuklara, ülkenin ve halkın geleceği için oturmadığına, kendisi ve partisinin menfaatleri için oturduğuna inandığını kaydetti.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GREVLERİMİZ ŞİDDETLENEREK ARTACAK”

Serdaroğlu, çalışanların maaşlarından kesilen ve yatırılmayan sosyal hakları için hükümete önümüzdeki Perşembe’ye kadar süre verdiklerini açıklayarak, üreticilere üretimleri için teşekkür ederek, oluşan mağduriyetin sorumlusunun ülkeyi yönetenler olduğunu söyledi.

Serdaroğlu şöyle devam etti:

“Doğacak sıkıntılar bizim değil bizi yönetenlerin sorumluluğu olacaktır… ‘TÜK’te çalışanların Şubat ayından itibaren vergi yatırmıyor’ söyleminin doğru değildir, devlet ve kurum maaşlardan kesilen vergilerin yatırmıyor… Bugün Kuruma avukatımızın yazmış olduğu bir yazı ile Kurumun yapmış olduğu borçlanmaların bizim tarafımıza verilmesini istiyoruz, kurumun nereye borcu olduğunu bilmek istiyoruz, çünkü TÜK ve kendi geleceğimiz ile ilgili endişelerimiz vardır.”

Continue Reading
Advertisement
DÜNYA2 dakika ago

İspanya nüfusu 2020’de 106 bin kişi azaldı

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), ülke nüfusunun 1 Ocak 2021 itibarıyla bir yıl öncesine oranla 106 bin 146 kişi azalarak...

GÜNDEM31 dakika ago

Tatar:Verdiğimiz kavga, bayrağımızın gönderden inmemesi ve ezan sesinin susmamasıdır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa’da yaşayan gazetecilerle çevrim içi bir görüşme yaparak Kıbrıs konusu ve 5+BM gayrıresmi görüşme öncesi gündeme dair...

GÜNDEM39 dakika ago

YENİ DÜZENE YENİ NESİL EĞİTİM.. Eğitimde Farkımız…

  Ataner Education Group Çağdaş ve yenilikçi “Yeni Düzene Yeni Nesil Eğitim” vizyonu ile geleceğin şekillenmesine katkı sağlayarak yeni düzende...

SAĞLIK50 dakika ago

Hamilelere ‘üçüncü dalga’ uyarısı: Mutlaka aşı olun

Birinci ve ikinci dalgadan farklı olarak koronavirüs, hamilelerde de ağır seyretmeye başladı. Yoğun bakımda ve servislerde tedavi gören, hayatını kaybeden...

TEKNOLOJİ60 dakika ago

Rusya, kendi Uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi. Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla...

GÜNDEM1 saat ago

BM Genel Sekreteri Guterres, Cenevre’deki Kıbrıs Konulu 5+1 formatındaki gayriresmi toplantıya katılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsviçre’nin Cenevre kentinde gelecek hafta garantör ülkelerin de katılımıyla düzenlenecek 5+1 formatındaki Kıbrıs...

GÜNDEM1 saat ago

Bahçeli: Kur’an kurslarının kapatılması, Rumların değirmenine su taşıyan kepazeliktir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarını laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle kapatmasını, “Rumların değirmenine su taşıyan kepazelik” olarak...

GÜNDEM2 saat ago

Bin 500’ler için bir şans daha!

Ücret Destek Ödemeleri için hatalı ya da eksik başvuruda bulunan işverenler son kez, 21-26 Nisan tarihleri arasında  ihtiyat.gov.ct.tr adresinden  başvuru...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler