Connect with us

GÜNDEM

Haptik teknoloji ile dijital dünyayı ellerinizde hissedeceksiniz

Dokunsal geri bildirim teknolojisi, dijital ile gerçek dünyayı birleştirmeye hazırlanıyor Bilim insanları, teknolojinin sunduğu konforları araştırmaya devam ederken, dijital bilgiyi somut hale getirerek dokunsal geri bildirim sağlayan “haptik teknoloji” yoluyla dijital dünyayı gelecekte gerçek dünyayla birleştirmeye hazırlanıyor. Dokunsal geri bildirim, dijital ile gerçek dünyayı birleştirmeye hazırlanıyor Dijital dünya şimdiye kadar ağırlıklı olarak görsel ve işitsel algıdan oluşurken, dokunma teknolojisi, diğer adıyla “haptik teknoloji” ile gelecek yıllarda dokunsal geri bildirim veren ürünlerin artması bekleniyor.

Hissedilen bilginin birçok avantajı olduğunu vurgulayan bilim insanları, bilginin insanlara hızlı ve doğrudan ulaşacağını, daha önce kullanılmayan bir duyu boyutunu açacağını belirtiyor. Dokunsal geri bildirimin, kişinin gördüğü veya duyduğu bir şeyi bir kez daha destekleyeceğini ifade eden uzmanlar, bunun dijital ve gerçek dünyayı birbirine daha da yaklaştıracağını kaydediyor.

Teknoloji devleri, dokunsal geri bildirim çalışmalarını sürdürüyor ABD’nin teknoloji devlerinden Apple, geçen haftalarda “ilginç” bir patent başvurusunda bulundu.

Apple, Airpod kulaklıklar ile diğer taşınabilir cihazlara elektrik sinyallerini ve elektriği mekanik harekete veya ışığa dönüştüren “aktüatör” yerleştirmek istiyor. Teknolojide hayal gücü sınır tanımazken, Google ve Çinli Xiaomi de dokunsal geri bildirimi iyileştirmek ve daha fazla fiziksel yanıt vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Otomobiller daha dijital hale gelirken, otomotiv üreticileri ve tedarikçilerin de dokunsal geri bildirim alanına ilgisi artıyor. Savunma sanayiinden tıbba pek çok alanda kullanılabilecek “Haptik teknolojinin” savunma sanayisinden tıbba, eğitimden günlük hayata pek çok alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

Dokunsal geri bildirimin dokunmatik ekranlara entegrasyonunun, kullanıcı arayüzü tasarımı, internet üzerinden alışveriş, oyun ve eğlence, eğitim, sanat ve daha birçok alanda yeni uygulamalara yol açacağı kaydediliyor.

Şirketler, dokunsal geri bildirimin önce satışlarda önemli bir fark oluşturmasını beklerken, bu konuda bir dizi ürünün 2 ila 3 yıl içinde piyasada olacağını aktarıyor. İnsan beyninin dokunma hissine gözlerden çok daha hızlı tepki verdiğini belirten uzmanlar, reseptörlerin sıcaklık farklılıklarını, basıncı, esnemeyi ve titreşimi fark ettiğini, bilgileri milisaniyeler içinde beyne ilettiğini vurguluyor.

Dokunma hissinin kapatılamayacağını kaydeden uzmanlar, bu teknolojiyle gözler kapatılsa da hissedilebileceğini ifade ediyor. “İnternetten alacağınız bir kazağın yüzey pürüzünü telefonunuzdan hissedebileceksiniz” Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Başdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “haptik teknoloji” ve bu alanda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. “Haptik”in “dokunma hissi” anlamına geldiğini ifade eden Başdoğan, bunun “kinestetik” ve “taktil” olarak iki gruba ayrıldığını anlattı. Başdoğan, şöyle devam etti:

“Örneğin, arabanızın lastiği patladı ve arkasından itiyorsanız, bu dokunsal etkileşim kuvvet bazlıdır ve ‘kinestetik’ grubundadır. Eğer parmağınızla bir kumaşın dokusunu anlamaya çalışıyorsanız, bu etkileşim daha hassastır ve parmak ucundaki reseptörler aracılığıyla hissiyat oluşur ve bu ‘taktil’ grubuna girer. Haptik teknolojileri, kullanıcıya hem kinestetik hem de taktil dokunsal geri bildirim sağlamayı hedefler.”

“Haptik teknolojinin” kullanım alanlarına değinen Başdoğan, “Özellikle son yıllarda taktil dokunsal geri bildirimin mobil cihazların ekranları üzerinden kullanıcıya iletilmesi üzerine çalışmalar artmıştır.

Bu alana ‘yüzey dokunsalı’ ismini veriyoruz. Bu çalışmalarda geliştirilen yöntemler sayesinde kullanıcıya titreşim ve sürtünme yoluyla dokunsal geri bildirim sağlanabilmektedir. Örneğin, internet üzerinden alacağınız bir kazağın yüzey pürüzünü telefonunuzun ekranından hissedebileceksiniz.” dedi.

Türkiye’de de dokunsal sistemler üzerine yapılan çalışmaların sayısı artışta Prof. Dr. Çağatay Başdoğan, yüzey dokunsalı alanında yapılan çalışmaların sayısının dünya genelinde arttığına dikkati çekerek, “Mobil cihaz ve otomobil üreticilerinin de bu konuya ilgisi yüksek. Önümüzdeki 10 yıl içinde bahsi geçen teknolojilerin, mobil cihazların ve otomobillerin içine gireceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de de dokunsal sistemler üzerine yapılan çalışmaların sayısının arttığına işaret eden Başdoğan, özellikle araştırma grupları olan Koç Üniversitesi Robotik ve Mekatronik Laboratuvarı’nın bu alanda yaptığı çalışmaların dünya literatüründe bilindiğini aktardı. Başdoğan, “Grubumuz, insanın nasıl dokunup algıladığını, makinalara bu hissiyatın nasıl kazandırılacağı ve insan ile makina arasındaki dokunsal etkileşimler üzerine çalışmalar yapmaktadır.” dedi.

“Bu teknoloji, güvenlik amacıyla bilgileri pekiştirmek için kullanılabilir” Waterloo Üniversitesi Sistem Tasarım Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. John Zelek de “haptik teknolojinin”, “dokunma duyusu aracılığıyla hissedilebilen yapay bir dokunma hissi yaratan teknoloji” olduğunu söyledi.

Zelek, “Görsel bir dünyada yaşıyoruz ve esas olarak gözlerimize güveniyoruz. Bu teknoloji, örneğin görsel veya işitsel uyarıların mevcut olduğu bir fabrikada veya araba sürerken güvenlik amacıyla bilgileri güçlendirmek için kullanılabilir. Bu, koltukta bir titreşim veya direksiyon simidinde bir his olabilir.

Bu teknoloji, görme engelli insanların hala sahip oldukları bir duyusal duyguyu kullanarak görmelerine yardımcı olmak için de kullanışlıdır.” diye konuştu.

Akıllı telefonlardaki titreşimi “haptik teknolojiye” örnek olarak veren Zelek, bu teknolojiyle ilgili sorunun, temeldeki cihazların çoğunun titreşim motorları ve bunun ilkel olması olduğunu söyledi. Zelek, “Birinin bize dokunmasını veya bizi sıkıştırmasını simüle eden bir cihaz geliştirebilirsek daha zengin bir bilgi duygusu sağlar ve dokunsal modalitemizi daha iyi kullanırız.” dedi.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM1 gün ago

Eczanelerde yaz dönemi Pazartesi başlıyor

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), eczanelerin pazartesi başlayacak yaz dönemi çalışma saatlerini duyurdu. KTEB, 17 Mayıs -12 Eylül dönemini kapsayacak...

GÜNDEM1 gün ago

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Ek Tedbir Kararlarını açıkladı

​​​​​​​Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararlar açıkladı  Açıklama şöyle; 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst...

GÜNDEM1 gün ago

Toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız var!

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kovid-19 salgını dolayısı ile birlik beraberliğe, toplumsal dayanışmaya her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu kaydetti. 3. Cumhurbaşkanı...

GÜNDEM1 gün ago

KTSO yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) kamuda yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi. Konuyla ilgili KTSO’dan yapılan açıklamada “ Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin...

GÜNDEM1 gün ago

Aralık 2020 ek mesaileri ödendiii

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Aralık 2020’ye ait ek mesailerin bugün ödendiğini duyurdu. Bakan Oğuz yaptığı açıklamada, Aralık 2020’ye ait ek...

GÜNDEM1 gün ago

ERHAN ARIKLI DİZİ SETİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Yard. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı bugün Mağusada “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizi setini ziyaret ederek oyuncuların ve teknik...

GÜNDEM1 gün ago

Sıcak ve nemli hava etkili olacak

Meteoroloji Dairesi önümüzdeki bir haftalık sürede alçak basınç sistemi ile sıcak ve nemli havanın etkili olacağını bildirdi. Daireden yapılan açıklamaya...

GÜNDEM1 gün ago

TÜK sofralık patates alımlarının 18 Mayıs Pazartesi günü başlayacağını duyurdu

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), 2021 İlkbahar Ürünü Sofralık Patates alımlarına 18 Mayıs Salı günü başlanacağını duyurdu. TÜK tarafından yapılan yazılı...

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler