Connect with us

GÜNDEM

Enflasyon artık ekonomiler için kalıcı hale geldi

Published

on

2022 yılı içerisinde dünya genelinde ekonomik beklentileri etkisi altına alacak göze çarpan başlıklar bulunmaktadır. Bu başlıklar nelerdir?

Hayatımıza 2019 yılında giren covid-19 salgını günümüze farklı varyantlarla girmiş ve bir çok sektörde acımasızlığını göstermişti. Turizm,eğitim,sağlık ve bir çok alanda olumsuz etkilerini bırakmış ve süreç inişli çıkışlı devam etmektdir. Tam geçiyor derken ortaya çıkan yeni varyantlar 2022 yılın için de tehdit oluşturmaya devam etmektedir.

Fakat yeni varyantların ortaya çıkması vakalardaki sayıların artışı daha önceden alınan tedbirleri tekrardan uygulatmamıştır .Bu da ekonomik anlamda kısmi bir rahatlamaya ve geleceğe daha bir iyimserlikle bakmamızı sağlamıştır.

2019 da durağanlığa geçen üretim ve ticaret 2021 yılının sonlarında ekonominin tekrardan hareketlenmesi ile ortaya çıkan enerji talebi ve enerji azlığından dolayı fiyatlar dünya genelinde artış göstermiştir.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarında oluşan  artışlar üretimi dolayısı ile ürünlerin fiyatlarını da doğrudan etkilemiştir. Bu artışlarda bize dünya genelindeki enflasyonun geçici bir durum olmayacağının göstergesi olmuştur.

Dünya ekonomisinin 2021’de girdiği toparlanma süreci ile enerjiye olan ihtiyacın fiyatlardaki artışı 2022 yılında da süreceği görüşü nettir. Bunun en önemli sebebi ise enerji arzını kısa sürede arttırmanın kolay olmayacağıdır. AB ülkeleri tarafından alınacak önlemler ve atılacak adımları fiyat ve doğalgaz arzındaki sıkıntıları azaltması büyük önem arz etmektedir..

Doğal gaza erişim tüm ülkelerin enerji politikalarının en önemli meselesi haline gelmiştir.

Enflasyon yani fiyat artışlarındaki sürekli artış artık dünyada bir çok ekonominin mücadele etmesi gereken önemli makro ekonomik göstergelerden birisi. Kovid-19 salgını nedeniyle tedarik zincirinde ortaya çıkan sorunlar, enerji arz ve talebi dengesizlikler ve tüm dünyada ekonomik toparlanma için piyasalara enjekte edilen paralar nedeniyle ilk başta geçici olduğu kabul edilse de enflasyon artık ekonomiler için kalıcı hale gelmiş durumda.

Bu sebeple özellikle 2022 yılı içerisinde tüm dünyada enflasyon ile mücadele ortamında daraltıcı para politikaları ve ABD’nin 2022 yılının ikinci yarısında yapması beklenilen faiz artışının gelişme durumunda olan ülkelerin politikalarının değişikliğine neden olacağı düşünülmektedir.

Corona Virüs salgınının çemberine aldığı önemli sorunlardan biride tedarik zincirinde yaşanan ve yaşanacak sıkıntılar olmuştur. Önümüzdeki süreçte bu yaşanan sıkıntıların devam edeceği fakat tedarik konusunda yeni arayışlar içerisine girileceği ve Çin ithalatına olan bağımlılığın azaltılması konusunda yeni stratejilerin belirlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bu değişim ve atılacak adımları dünya ticaretini ve küresel büyümeyi etkileyecek unsurların başında gelmektedir.

Tayfun Aydınlı

Advertisement

GÜNDEM

Liman’da Ziynet Sali coşkusu

Published

on

Pop müziğin sevilen isimlerinden Ziynet Sali, memleketi Kıbrıs’ta hayranları ile hasret giderdi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Liman Hotel By Merit’te sahneye çıkan Ziynet Sali, büyük ilgi gördü. Sevilen şarkılarını ve hayranlarından da gelen istek şarkıları seslendiren sanatçı, performansı ile konukları coşturdu. Dillerden düşmeyen hit şarkıları, sahne coşkusu ile büyük beğeni toplayan Sali, kendisini dinlemeye gelen sevenleriyle şarkı aralarında keyifli sohbetler yapmayı da ihmal etmedi. Misafirlerin büyük beğenisini toplayan Ziynet Sali, bir Kıbrıs’lı olarak Girne’de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

“7.5 Milyon Euro’nun karşılığında ne verildi?”

Published

on

İş insanı Zeki Ziya, ülkede tartışma konusu olan “Mavi Girne Havayolu” hakkında “KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi

 

 

 

 

İş insanı Zeki Ziya, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’a çok önemli açıklamalarda bulundu…

Kıbrıslı Türk İş insanı Zeki Ziya, son günlerde tüm ülkenin tartıştığı “Milli havayolu Mavi Girne Havayolu” hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ziya, “Mavi Girne Hava yolu hakkında yapılan açıklamalar yeterli değildir. Milli kelimesinin tanımının ne olduğunu sormak lazım. Mevcut şirketler milli değil mi? Öncelikle bu milli tanımından vazgeçmek gerekiyor. Bir havayolu şirketinin hangi ülkenin havayoluna kaydı varsa o ülkenin havayoludur. Türkiye Cumhuriyetinin diğer havayolu şirketleri gibi bu da Türkiye’nin şirketidir. Bu ancak bir iştirak olarak tanımlanabilir bunun başka bir açıklaması yoktur. Eğer buradan bir hisse alıyorsanız bunun iştiraki olur. Yapılan açıklamalara göre KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi.

Ziya, “Bu ülkeye yeni havayolu şirketleri kesinlikle girmelidir. Rekabetin artması uçak bileti fiyatlarına yansır ve bu sonrasında topluma yansır. Rekabet bu topluma fayda sağlar ama rekabet ortamı yaratırken birine ayrıcalık tanımamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Havacılık sektörünün çok büyük yatırımlar gerektirdiğinin altını çizen Kıbrıslı Türk iş insanı Zeki Ziya, “Piyasadaki oyunculardan biri senin şirketini yönetecekse bu iş olmaz. Bir şirketin kurulup devam etmesi için 2 yıllık zarar finansman kaynağını da belirlemeniz gerekir. Daha önce bizim iş insanlarımız bir şirket kurmaya niyetlendi ancak THY yöneticileri ile yapılan toplantıda dediler ki 2 yıl 65 milyon dolar zarar bütçesi olması gerekir.  Bunu duyunca çil yavrusu gibi dağıldılar. Şimdiki şirket de sıfırdan girecek ve piyasada yer sağlamak için mücadele edecek. Şirketi başlatmak için harcayacağınız para 30 milyon Euro civarında bir paradır. Bu işin devamı için eşit şartlarda mücadele edecekseniz eğer 150-200 milyonluk Euroluk bir zarar bütçesini karşılamanız gerekir. Eğer yüzde 25 bir hisseniz varsa, bu da 50 milyon Euro’luk bir ücrete denk gelir. Devlet olarak bunu nasıl ödeyecekseniz? Eğer siz bu şirkete bir ayrıcalık tanırsanız, piyasadaki diğer şirketler rekabet kuruluna gider” uyarısında bulundu.

‘Kaynak yok’ söylemlerini eleştiren Zeki Ziya, inşaat sektöründen çarpıcı bir örnek verdi, ‘tek bir şirketin devlete olan vergi borcu 45 milyon sterlindir’ dedi.

Ziya şöyle devam etti:

” ‘Bizim bütçe açığımız var’ diyorlar. Sadece satılan malların tapularından alacakları harçlar, bütçe açığını 10 katıyla karşılar. Bu ülkede şirket vardır, bölgesinin en büyük satıcılarındandır. 7- 8 bin konut satmıştır, 2 bin tanesinin borcu bitmiştir, Buna rağmen bırakın tapu vermeyi, tapu vermek için müracaatı yoktur Tapu Dairesi’ne. Bunun hesabını yaptım verdim. Tek bir şirketin 2 bin konut üzerinden devlete ödemesi gereken tapu harcı, KDV ve stopaj olarak borcu 45 milyon sterlindir. Adam devlete ödemediği 45 milyonla adayı satın almaya çalışır ve Kıbrıslı değildir bu insanlar. Sonradan vatandaşlık verilmiş başka ülke vatandaşlarıdır. Bu başlı başına bir konudur. Müteahhitlerin kendi hesaplamaları tüm herşey toplandığında 950 milyon sterlin civarındadır. Sizin bütçeniz nedir? Sizin paranız orada durur ne almıyorsunuz? Ülke uçar bu paralarla. Ama ülke alacağına sadece şahıslar uçar. Alın size kaynak, hadi hodri meydan.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Yasa tasarısı geri çekildi

Published

on

Cumhuriyet Meclisi gündemine sunulan ve Resmi Gazete’nin 23 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak halkın bilgisine getirilen üç yasa tasarısı geri çekildi.

Resmi Gazete’nin dünkü duyuruya göre Vergisi (değişiklik) Yasa Tasarısı, Şans Oyunları Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Şans Oyunları (değişimlik) Yasa Tasarısı Başbakanlığın 24 Eylül 2022 yönetmeliği ile İçtüzüğün 88’inci üzerinden geri çekim görüntüleri.

Continue Reading

Facebook