Connect with us

GÜNDEM

“Anastasiadis küstah görmek istiyorsa aynaya bakmalı”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’i yanıtladı; “Biz, Kıbrıs’ın 1571  yılında fetheden ve Türk yurdu yapan Osmanlı’nın torunları ve Türk oğlu Türk olmaktan gurur duyarız! Anastasiadis küstah görmek istiyorsa aynaya bakmalı…”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in paskalya mesajında ileri sürdüğü iddialara yanıt verdi.

Tatar, açıklamasında Rum lider Anastasiadis’e “Küstah görmek istiyorsa aynaya bakmalı” diyerek, “Bizler, Kıbrıs’ın 1571  yılında fetheden ve Türk yurdu yapan  Osmanlı’nın torunları ve Türk oğlu Türk  olmaktan gurur duyarız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklaması şöyle:

“Cenevre’de 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşen gayrı resmi 5+BM toplantısında sunduğumuz eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm önerimiz büyük yankı yaratırken, Rum tarafı yalana ve iftiraya dayalı kara bir propaganda yürüterek, dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyor.  Bunun son örneğini de katliamdan sabıkalı Rum yönetiminin başkanı Anastasiadis’in yayımladığı paskalya mesajında gördük. Anastasiadis’in dini bir mesajda bile öfke ve kin kusması da değerlendirilmesi gereken bir diğer konudur.

Anastasiadis, söz konusu mesajında Kıbrıs Türk halkına “vatandaşlarım” diyerek seslenirken, çağdışı ve hakimiyetçi zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiş ve   “vatandaşlarımız” diyerek halkımıza  hakaret etme küstahlığını göstermiştir. Dünya ve Anastasiadis şunu bilmelidir ki  Kıbrıs Türk halkı, Rum tarafının  azınlığı ve vatandaşları değil,  özgür ve egemen KKTC’nin vatandaşlarıdır.

Halkımıza  hakaret eden Anastasiadis,  Rum halkına, müttefiklerine ve içimizdeki uzantılarına “birlikte mücadele çağrısında bulunup”  KKTC ile Türkiye’yi  hedef olarak gösterirken  diyalog ve uzlaşından ne kadar uzak olduğunu da bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Anastasiadis, Cenevre’de sunduğum eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm önerimi “yeni bir Osmanlı İmparatorluğu hayal edenlerin küstahlığı” olarak değerlendirirken, Anastasiadis’e yanıtım  aynaya bakması ve küstahın kim olduğunu görmesidir. Bizler, Kıbrıs’ın 1571  yılında fetheden ve Türk yurdu yapan  Osmanlı’nın torunları ve Türk oğlu Türk  olmaktan gurur duyarız.  Müzakere masasına getirdiğim  eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı  önerim ise, Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun iradesi olup, bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi olan Türkiye tarafından da desteklenmektedir.

Türk tarafı olarak bizler, Cenevre’de  müktesep hak olan  eşit statü ve egemenliğe saygı gösterilmesini talep ederken,  Kıbrıs Helenizmini savunduğunu söyleyen ve EOKA terör örgütüne övgüler düzen Anastasiadis  ise  bizlere  Rum devletine dönüşen “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne  imtiyazlı haklarla, bir azınlık olarak  katılmamızı önermiştir. Ve, küstahlık varsa  işte budur.

Anastasiadis, Cenevre’de müzakere  masasına getirdiğim egemen eşit iki devlete dayalı çözüm modelinin  “Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun iradesine ters olduğu” yalanını da söylerken, KKTC’de 18 Ekim’de  gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını da unutmuşa benziyor. Anastasiadis’e tavsiyem bu seçim sonuçlarına bir kez daha bakması ve  egemen eşit iki devlete dayalı çözüm modelini gündeme getirdiğim için Kıbrıs Türk halkının beni Cumhurbaşkanı  seçtiğini bir kez daha görmesidir.

Anastasiadis,  söz konusu açıklamasında tek yanlı, haksız ve siyasi mülahazalarla alınan BM Güvenlik Konseyi kararların arkasına saklanmaya çalışıp, “Kıbrıs Türklerinin haklarını ve hukukunu da güvence altına almaya çalıştığını” ileri sürerken,  Rum yönetiminin 1963-74 döneminde  Kıbrıs Türk halkına soykırım uyguladığını , Kıbrıs Türk halkının insan haklarını ayaklar altında çiğnediğini, Kıbrıs Türk halkının  bütün hakları ile hukukunu  silah zoruyla gasp ettiğini gizlemeye çalışıyor. Uzun yıllardan beri  halkımıza uygulanan ve hala daha devam etmekte olan izolasyonlar ile ambargolar da bir  başka insan hakları ihlalidir ve bunlara karşı da mücadelemiz devam etmektedir.

Anastasiadis’in  “Türk tarafına karşı göreve çağırdığı”  AB’ye ise yanıtım; Annan Planı referandumunda  Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri yerine getirmesi ve Rum yanlısı tutumundan vazgeçmesidir. Çünkü, AB’nin bu tutumu Rum uzlaşmazlığını körüklerken, çözüm çabalarına da hizmet etmemektedir.

Anastasiadis, mesajında, bulunacak çözüm modelinin  garantilerin kaldırılması ile Türk askerinin Kıbrıs’tan uzaklaştırılmasını içermesi gerektiğini de söylerken,  hala daha gerçekleşmeyecek boş bir hayal peşinde koşmaktadır. Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı kırmızı çizgimizdir ve bunlardan vazgeçmemiz asla mümkün değildir.

Halkımdan aldığım güç ve destekle, Türkiye tarafından da desteklenen egemen eşit iki devletin işbirliğine dayalı çözüm modelini Cenevre’de müzakere masasına koydum. Bu bir milattır ve yarım asırdan fazla devam eden  ve sonuç alınamayan federasyon müzakerelerine son nokta konulmuştur. Halkımızın federasyon masallarıyla aldatılmasına ve Rum’un azınlığı yapılmak istenmesine dur denilmiştir.

Müzakere masasına koyduğumuz önerimiz,  Kıbrıs’ın ve bölgenin yararına olup, en gerçekçi  çözüm şeklidir. Buna rağmen, “tek dişi kalmış canavarların” her türlü yolu ve yöntemi kullanarak harekete geçtiklerini, birlik ve beraberliğimizi parçalamak için beşinci kol faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını  görüyoruz. Bunlara karşı da hazırlıklıyız ve endişemiz yoktur. Çünkü,  Anavatan Türkiye tüm gücüyle bizimle birliktedir ve bu yolda birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bu yoldan geriye dönüş de yoktur.”

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM11 saat ago

Anastasiadis: Türkiye’nin Kıbrıs sorununda önerdiği çözümü kabul etmeyiz

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 27-29 Nisan’da Cenevre’de gerçekleştirilen Kıbrıs sorununa ilişkin gayri resmi konferansta olanlar konusunda Avrupa Birliği liderlerine...

DÜNYA17 saat ago

İsrail yine Mescid-i Aksa’yı hedef aldı

İsrail polisinin Filistinlilere müdahalesi devam ediyor. Kadir Gecesi için Mescid-i Aksa’ya ibadet etmeye giden Filistinliler yine ses bombalarının hedefi oldu....

GÜNDEM17 saat ago

Nöbetçi Eczaneler-9 Mayıs 2021

LEFKOŞA AKDORA ECZANESİ MUMCU TEPE SOKAK BOZHAN APT. NO:4 ANITTEPE YOLU HAMİTKÖY LEFKOŞA 03922253355 ALİ ERSOY ECZANESİ Kemal Şemiler Cad....

DÜNYA17 saat ago

Çin’in kontrolden çıkan roketinin parçaları Maldivler yakınlarına düştü

Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere fırlatılan ve kontrolden çıkan Long March 5B roketinin, Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarında...

GÜNDEM17 saat ago

Bugün Annelerimizin Günü bugün

Bugün bizleri dünyaya getiren sevgileriyle büyüten Annelerimizin günü… Yılın bir gününde değil, her zaman hatırlayıp değer vermemiz gereken annelerimizi bugün...

GÜNDEM1 gün ago

Kantara’da fidan dikme etkinliği

Ülkedeki ekolojik yaşama ve yeşile katkı koymak amacı ile yürütülen Tara Projesi kapsamında bugün Kantara’da fidan dikme etkinliği gerçekleşti Etkinliğine...

GÜNDEM1 gün ago

700 Bin TL Lefkoşa’da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Piyangolar Birimi tarafından yapılan herkesin heyecanla beklediği 700 Bin TL’lik çekiliş bu akşam gerçekleşti. Devlet Piyangosu’nun...

SPOR1 gün ago

Dev derbi Galatasaray’ın

Galatasaray, Süper Lig’in 40. haftasında lider Beşiktaş’ı 3-1 yendi. Galatasaray, Süper Lig’in 40. haftasında lider Beşiktaş’ı 3-1 yendi. Dev derbide...

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler