Connect with us

GÜNDEM

“Yerleşkeye Evet” mitingi düzenlendi…

Published

on

Yeniden Doğuş Partisi Genel  Başkanı Erhan Arıklı “Yerleşkeye Evet” mitinginde vurguladı…

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Yerleşkeye destek için Boğaz Piknik Alanında etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan YDP Genel Başkanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Bugün buraya toplanarak her kesime bir mesaj verdiniz.  Külliye meselesinden dolayı Anavatan Türkiye’ye, KKTC hükümetine ve Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeyi bir alışkanlık haline getiren ve külliye üzerinden milli davaya hakaretler yağdıran güruha  harika bir  cevap verdiniz” dedi.

“30 örgütün toplanarak düzenledikleri mitinglerde protestocuların sayısı 50’yi bulmuyor. Ama sesleri çok çıkıyor” diyen Arıklı, “YDP, 24 saatlik bir çalışmayla etkinlik alanında binden fazla kişiyi bir araya getirmiştir. Güç budur, organizasyon budur, milli davaya destek budur” diye konuştu.

“DEVLET, KENDİNE İNANMAYANLARIN DA MAAŞLARINI ÖDEYECEK!”

 

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi öz kaynaklarından KKTC’ye bir Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Meclis Binası ve Millet Bahçesi yapmak için 2 milyar 820 milyon TL’lik bir kaynak ayırdığına işaret eden Arıklı, “O kaynağın en az 2 buçuk milyarı bizim ekonomimize akacak . Orada yüzlerce insanımız çalışacak. Devlet oradan milyonlarca lira vergi toplayacak, o parayla, toplanan vergilerle yolar, okullar yapacak. Sizlerin ve hatta bu devlete inanmayan bu devlete hakaret edenlerin de maaşlarını ödeyecek” dedi ve ekledi: “Bu bir hediye. Bu hediye üzerinden ‘istemezük’ kampanyası yapanlar, aslında Türkiye’den paranın dışında hiçbir şey istemeyen güruhtur. Onlara göre  Türkiye sadece para versin ama hiçbir şeye karışmasın. Bunlarda burada inanmadığı devletin mimetlerinden faydalanmaya devam etsinler; Anavatan’a KKTC’ye ve KKTC’yi yönetenlere hakaretler yağdırsınlar.  Bunun adına da demokrasi desinler. Sevsinler sizin demokrasinizi.” .

“BİZ DİYORUZ Kİ, O BİNA YAPILACAK…”

Külliyenin zaruri bir ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Arıklı, “Cumhurbaşkanlığı binası sömürge döneminden kalma valilik binasıydı. 1939 yılında sömürge valisi için yapılmıştı o bina. Şu an da çok yetersiz.  Binanın üzerinde bulunduğu sur, yavaş yavaş yıkılıyor. Cumhurbaşkanlığı binasının yanındaki binalar gerçekten Devletimize yakışmayan,  gecekondu tipi  asbest binalar.  Orayı görünce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘size bir bina yapalım’ deme ihtiyacı duydu” ifadelerini kullandı.

Meclis binasının ise eski sigara fabrikası olduğunu hatırlatan Arıklı, “ O güruhun büyük bir kısmı ‘biz bu devleti  tanımıyoruz, bu meclis binasını da tanımıyoruz. Biz bu binaya girmek için Rum sahibinden izin belgesi aldık’ diyerek mahkemelerde dahi ifade verdiler. O binanın sahibi olan Rum, 2012 yılında AİHM’e gitti ve binasını istiyor. Şimdi böyle enteresan bir durumda Anavatan Türkiye,  kendi öz kaynaklarıyla bize bir yerleşke yapıyor. Buna ısrarla karşı çıkıyorlar ve imza kampanyası düzenliyorlar. Biz de diyoruz ki, kendinizi paralasanız da o  yerleşke yapılacak” diye konuştu.

“CTP’LİLERE SORUYORUM… O BİNAYA GİRECEK MİSİNİZ?

Arıklı, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı da işaret ederek; “Ey Tufan Erhürman sana buradan soruyorum. Sen bir gün cumhurbaşkanı olursan o yerleşkedeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidip oturacak mısın oturmayacak mısın? Aynı şekilde CTP’li milletvekillerine de  soruyorum. O meclis binası bittiğinde siz o meclis binasına girecek misiniz girmeyecek misiniz? Bunu şimdiden söyleyin bilmek istiyoruz” dedi ve ekledi: “İşinize geldiğinde popülizm yapmak için, devlete hakaret etmek için KKTC’yi küçük düşürmek için her türlü argümanı kullanıyorsunuz. Ama aynı devletin bütün makamlarına talipsiniz. Biz de diyoruz ki o Yerleşke KKTC ‘nin şanı şerefi olacak. Sizler de  İster istemez bu icraata saygı göstereceksiniz. Orada cumhurbaşkanı yerleşkesi de, meclis binası da olacak.”

 

“SİZ Bİ ADIM ATARSANIZ BİZ ON ADIM ATACAĞIZ”

 

Yerel seçimlere de işaret eden Arıklı, süreç içerisinde YDP’nin çalışmalarının önümüzdeki hafta içerisinde netleşeceğini söyledi.

Yerel seçimlerin ardından KKTC’nin yeni bir mücadele içine gireceğini belirten Arıklı, “Bu mücadele Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Türk unsurunu istemeyen Amerika ve AB ile Türkiye’nin ve KKTC’nin arasındaki mücadeledir”dedi

ABD’nin, Ege Adalarını Dedeağaç başta olmak üzere ABD üssü haline getirdiğini kaydeden Arıklı,  “Lozan Anlaşması’na aykırı olarak bütün Ege Adalarını silahlandırıyor. Şimdi de Güney Kıbrıs’ı üs haline getirmek için çaba gösteriyor. Önümüzdeki süreçte ABD ve Türkiye arasında ciddi bir soğuk ya da piyonu ülkelerle  bir sıcak savaş yaşanacak.  O savaşa hazırlıklı olmak zorundayız. ABD soğuk  savaş taktiklerini iyi bilir. KKTC’yi içerden çökertmek, milli birlik ve beraberliği bozmak için külliye gibi, Belediye reformu gibi meseleleri  kullanacak ve Ada’da Türkiye aleyhtarlığını körükleyecek” ifadelerini kullandı.

Annan Planı döneminde; Yenidüzen gazetesinde yazan Sevgül  Uludağ’ın sözlerini de hatırlatan Arıklı, “Sevgül Uludağ  ‘ABD bizden 30 kişiyi eğitti. O 30 kişi ülkede 3 bin kişiyi eğitti. O 3 bin kişinin faaliyetleri ile 100 bin kişilik mitingler yaptık.’ demişti.  İşte bütün mesele bu. ABD, KKTC’deki birlik ve beraberliği bozmak, milli ruhu çökertmek için içeriden eğitilmiş Truva atlarını kullanıyor. O Truva atları Türkiye aleyhtarlığını ve milli unsurları küçültmek, değersizleştirmek ve ötekileştirmek için her türlü metodu kullanıyor, kullanmaya da devam edecekler. Biz de diyoruz ki YDP yeniden meydanlarda.  Siz bir adım atarsanız biz on adım atacağız. Siz yüz kişi toplanırsanız biz bin  kişi toplanıp size cevap vereceğiz” dedi.

 

Mitingin yapılacağı duyurulduğunda sosyal medyadan aynı kesimlerin bölücülük suçlamasında bulunduğunu dile getiren Arıklı, Kendileri her türlü eylemi yapar.  O eylemlerde bizlere her türlü kin ve nefreti kusarlar.  Bu onların en demokratik hakkıdır. Ama YDP demokratik bir eylem yaptığında, bir piknik alanında yüzlerce kişi toplanarak eylem yaptığında bu bölücülük oluyor” dedi ve ekledi: “Bakın efendiler,  YDP’nin üç misyonu var.  Bunlardan birincisi, KKTC’yi yaşatmak ve kökleştirmek, ikinci misyonumuz,Kıbrıs Türk Halkının çağdaş halkların seviyesinde  gelişimini ve  refahını sağlamak,  milli birlik ve beraberliğini korumak. Üçüncü misyonumuz ise,  Türkiye’nin ve yüce Türk Milletinin  KKTC’deki hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak. YDP bu amaçla kuruldu ve bu amaçla yolumuza devam ediyoruz. Allah yolumuzu açık etin ve birlik beraberliğimizi bozmasın.”

 

GÜNDEM

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum basınında

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan ikili görüşme Rum basınında da yer aldı.

Politis gazetesi, “İyi Bir Ortam ve Vilnius’tan Bir Adım Daha İleri” başlığı altında verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında New York’ta yapılan görüşmeye yer verdi.

Gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın dünkü görüşmede, son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu ortamın korunması konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Yunan basınında çıkan haberlere göre ise, Yunan hükümetinden bir kaynağın, “Vilnius’tan bir adım öteye gittik ancak Lahey henüz çok uzakta” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Haberde, görüşme sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da geniş yer verilirken, söz konusu açıklamada, iki liderin görüşmede Kıbrıs sorununa değinip değinmediklerine ise yer verilmediği vurgulandı.

Haber Alithia’da “Miçotakis ve Erdoğan’dan Yol Haritası Anlaşması – Mülteciler Konusunda İşbirliği – Kıbrıs Sorununa Hiç Değinme Yok”; Haravgi’de ise “Yunanistan-Türkiye Yüksek Komisyonu 7 Aralık’ta” başlığıyla yer aldı.

Continue Reading

GÜNDEM

UBP Genel Başkanı Üstel, MYK’yı topluyor

Published

on

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere MYK’yı bugün saat 17.30’da toplantıya çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplantıya çağırdı.

Ünal Üstel, toplantıda, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapacak.

Saat 17.30’da başlayacak MYK toplantısı, Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki Genel Merkez’de yer alacak.

Continue Reading

GÜNDEM

TCMB’den dördüncü faiz artışı: “Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

Published

on

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizinin yüzde 30’a çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Son artışla TCMB yeni yönetiminde dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankette 500 baz puan artış beklentisi öne çıkmıştı.

-“Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.”

Duyuruda, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı belirtildi.

– “Parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecek”

Politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanan duyuruda, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

Duyuruda, Kurul’un mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu kaydedildi.

– “Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecek”

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook