Connect with us

GÜMDEN

YDÜ’de başarılı bir operasyon daha

Published

on

YDÜ’de üç boyutlu görüntüleme ile 4 santimetrelik kesiden kalp kapağı ameliyatı yapıldı

YDÜ Hastanesi’nde 3 boyutlu görüntüleme teknolojileri sayesinde kalp ameliyatları artık 4 santimetrelik küçük kesilerle gerçekleştiriliyor. Mitral kapak yetmezliği bulunan Naci Kaya, bu yöntemle gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu

 

Günlük hayatta çok önemli bir yere sahip olan teknoloji, sağlık dünyasında da her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor. En zor ve riskli ameliyatlar, teknolojideki gelişmeler sayesinde hem kolay, hem de konforlu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Son teknoloji ürünlerle birlikte, geçmişte göğüs kafesinin ön taraftan açılmasını gerektiren pek çok kalp ameliyatı da 3 boyutlu görüntüleme teknolojileri sayesinde artık 4 santimetrelik küçük bir kesiden gerçekleştiriliyor. Mitral kapak yetmezliği bulunan Naci Kaya da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde geçirdiği üç saatlik bir operasyonla sağlığına kavuşarak, ameliyatın dördüncü gününde taburcu edildi.

KALP KAPAĞI AMELİYATLARI ARTIK ÇOK DAHA GÜVENLİ

Geleneksel yöntemde göğüs kafesinin ön taraftan açılmasıyla gerçekleştirilen kalp ameliyatları, teknolojideki gelişmeler sayesinde günümüzde koltuk altından ya da göğsün hemen altından 3-4 santimetrelik küçük kesilerle yapılabiliyor. Küçük kesiden içeriye gönderilen kamera ve apartlar sayesinde her türlü kalp kapağı değişimi ve tamiri yapılabiliyor.

Özel pnömatik kollara sahip, 3 boyutlu görüntüleme imkanı sağlayan kapalı kamera sistemi, kalp kapağı ameliyatlarında kullanılan son teknoloji ürün olma özelliğini taşıyor. Avrupa’da sayılı, Türkiye’de ise tek bir merkezde kullanılan bu görüntüleme sistemi, Kıbrıs’ta ise sadece Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bulunuyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde küçük kesi ile kalp ameliyatları hem çok daha kısa sürede, hem de çok daha güvenli şekilde gerçekleştiriliyor. Ameliyat sırasında kullanılan özel gözlükler, pnömatik kol ve ekran görüntü kalitesi sayesinde cerrahların anatomiye hakimiyeti artıyor. Böylece operasyon süreleri kısalıyor, hasta güvenliği sağlanıyor ve ameliyat başarı şansı artıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Balcıoğlu, bu yöntemdeki ameliyat başarısının, tam ve eksiksiz hastane altyapısı, eğitimli ve deneyimli cerrahi ekip ile uygun hastanın bir araya gelmesi ile elde edildiğini söylüyor.

MİTRAL KAPAK YETMEZLİĞİ HASTASI NACİ KAYA 3 SAATLİK AMELİYATLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Mitral kapak yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı uzmanları tarafından takip edilen Naci Kaya’da bu yöntemle sağlığına kavuşan isimlerden. Kaya’nın son dönemde nefes darlığı ve yorgunluk şikayetlerinde artış izlendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Özlem Balcıoğlu, yapılan ön tetkikler sonucunda hastanın anatomik açıdan küçük kesi ile ameliyat için uygun bulunduğunu belirtti. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Naci Kaya’ya 3 boyutlu kapalı sistem görüntüleme kamerası ve mini torakotomi yöntemi ile göğüs altından 4 santimetrelik kesi yapılarak mitral kapak tamir operasyonu uygulandı. Bu operasyonda mitral kapağın kaçağa sebebiyet veren yaprakçığı tespit edilerek özel dikişlerle tamir edildi. Ardından sentetik bir halka yerleştirilerek tamir işlemi tamamlandı.

3 saatten daha kısa süren ameliyat sonrasında hasta solunum cihazından ayrıldı. 24 saat olmadan yoğun bakımdan yataklı servis izlemine alındı. Ameliyatın dördüncü gününde ise sağlıkla taburcu edildi.

Küçük kesi ile yapılan ameliyatlar hastaya ve doktora büyük avantaj sağlıyor

3 boyutlu görüntüleme sistemi, daha küçük alanlarda daha büyük ameliyatlara imkan sağlıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Barçın Özcem, küçük kesiden yapılan ameliyatların hastalara büyük konfor sağladığını söylediği açıklamalarında “Ameliyat süreleri yanında, hastaların yoğun bakım ve yataklı servis izleminde kalış süreleri kısalıyor. Çok daha kısa sürede taburcu olunabiliyor. Klasik yöntemle yapılan ameliyatlar sonrasındaki hareket kısıtlılığı, küçük kesi yönteminde yaşanmıyor. Daha az ağrı hissedilirken, enfeksiyon riski azalıyor. Daha erken iyileşme ile günlük hayata erken dönüş imkanı sağlanıyor. Dışarıdan gelebilecek travmalara karşı göğsü korumak gerekmiyor” diyor.

Ameliyat sürecinin her aşamasında ekokardiyografik muayene son derece önemli

Hastanın küçük kesiden kalp ameliyatına uygun olup olmadığına ameliyat öncesinde kardiyologlar tarafından yapılan tetkikler sonucu karar veriliyor. Bu tetkikler arasında bilgisayarlı tomografi, anjiyografi ve ekokardiyografi yer alıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Hatice Kemal Günsel, “Bu tür ameliyatlardan önce, hastalara mutlaka ekokardiyografi yapılmalıdır. Uygun hasta seçimi ve kapak yapısının doğru değerlendirilmesi, ameliyat sonrası başarının belirlenmesinde çok önemlidir. Hastamızın ameliyat sırasında da endoskopik eko yöntemiyle kalp kapağı kontrol edilmiş, ameliyat sonunda yapılan kontrollerde de kapağın normal olduğu, hiç kaçırmadığı saptanmıştır. Hastamız bugün artık gayet sağlıklı bir kalbe sahiptir” ifadelerini kullanıyor.

NACİ KAYA: “KENDİMİ AMELİYAT OLMUŞ GİBİ HİSSETMİYORUM.”

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde geçirdiği üç boyutlu görüntüleme ile 4 santimetrelik kesiden kalp kapağı ameliyatı ile sağlığına kavuşan Naci Kaya, “Yaklaşık bir ay önce mitral kapak yetmezliği teşhisi aldığımda çok korktum. Ancak doktorlarımın beni bilgilendirmeleri bütün korkumu ortadan kaldırdı” diyor. Kısa süre önce 3 saatlik bir operasyon geçiren Kaya, kendisini ameliyat olmuş gibi hissetmediğini de söylüyor. Motor kullandığını ve su sporları ile ilgilendiğini belirten Kaya, ameliyatın ardından günlük yaşamına sorunsuz bir şekilde geri döndüğünü söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi kardiyoloji ekibinin kendisini psikolojik olarak da ameliyata çok iyi hazırladığını söyleyen Naci Kaya, kullanılan son teknoloji cihazlarla kısa sürede sağlığına kavuştuğunu söyledi. Naci Kaya, sağlığına kavuşmaktan duyduğu mutluluğun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde böylesine bir teknolojik altyapı ile bu ameliyatı olmanın ülke adına büyük bir gurur olduğunu da sözlerine ekledi.

MİTRAL KAPAK NEDİR?

Mitral kapak, kalbin sol tarafında yer alan iki yaprakçığa sahip olan bir kapakçık. Doğuştan, romatizmal ya da yaşa bağlı olarak gelişebilen mitral kapak rahatsızlıkları, yetmezlik ya da darlık şeklinde kendini gösterir. Her iki durumda da mitral kapak ameliyatında küçük kesi yöntemi kullanılabiliyor. Bu yöntemle mitral kapağın tamiri, tamir uygun değilse değişimi güvenli bir şekilde yapılabiliniyor.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜMDEN

Vakıflar, Birkan Uzun anısına burs veriyor

Published

on

Vakıflar İdaresi, 2021-2022 eğitim yılında üniversite öğrencilerine yönelik Birkan Uzun anısına burs veriyor. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi
Birkan Uzun anısına 2021-2022 eğitim yılında Üniversite öğrencilerine yönelik verilmesi uygun görülen burs niteliklerinin çağrısı Evkaf tarafından duyuruldu.

Toplamda 3 kişilik kontenjana sahip olan burs, KKTC vatandaşlığı bulunan öğrencilere hizmet etmeye hazır hale getirildi.

Birkan Uzun bursunu almaya hak kazanan ve 8,5 ortalamaya sahip olan üç öğrenciden her birine lisans eğitimleri süresince yılda üç asgari ücret olacak şekilde destek sağlanacak. Burs kazanma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar;

– KKTC Ortaöğretim Kurumlarından mezun ve Yüksek Öğretime kabul almış olmak,

– Sporcu veya sivil toplum örgütlerinde gönüllü faal çalışmalar yapmış olmak, (İlgili Sivil Toplum Derneğinin referans yazısı da gerekmektedir),

– Kişinin Birkan Uzun bursuna başvuru nedenlerini ve kişisel amaçlarını da içeren bir yazı ile birlikte başvurması.

Bahsedilen tüm koşulların ve belgelerin tam olması halinde değerlendirme hakkı kazanan öğrenciler 20 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurusunu hazırlayacağı mektup ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresine sunarak müracaat hakkı elde edecek.

Sonuçlar KVİ’nin belirleyeceği 3 üye, Birkan Uzun’un ailesinden belirlenen 1 üye ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın daire müdürleri arasından belirleyeceği 1 üye tarafından değerlendirmeye alınıp karar verilecek. Yapılacak olan değerlendirmede eşitlik bulunması halinde anne veya babası hayatta olmayan öğrencilere öncelik hakkı sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Birkan Uzun ile vefatından önce de görüştüklerini ve Birkan’ın ulaşmak istediği hedeflere yardım edebilmek adına Evkaf’ın her zaman yanında olduğunu belirtirken hedefleri için bu kadar çaba gösteren bir gencin gelecek nesillerimize de örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu nedenle hem Birkan’ın anısını yaşatmak hem de gençlerimize örnek teşkil edecek yollar oluşturmak artık bizim görevimizdir.” Birkan kısa hayatında çok değerli işler başararak göstermiştir ki “Hedeflerimizi yüksek tutarsak ve çok çalışırsak başaramayacağımız iş yoktur.” sözlerini söyledi.

Continue Reading

GÜMDEN

“Türkiye bize dayatmıyor, refah için imzalıyoruz”

Published

on

Mecliste Ekonomik Protokol ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, “Türkiye bize bir takım koşullar dayatmıyor” dedi, gelirleri artırmanın ve giderleri kontrol altına almanın gerektiğini söyledi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’a yanıt vermek için kürsüye çıkan Atun, “Biz bu anlaşmaları KKTC ekonomisinin daha da gelişmesi, ülkemiz insanının refahının daha da gelişmesi için imzalıyoruz” dedi.
Atun, “Anlaşma ile bütçemizin % 25’i kadar hibe, bütçemizin % 8’i kadar kredi sağlanacak” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunat Atun, TC-KKTC arasında yıllardır protokoller imzalandığını, kendi iç kaynaklarını başka bir ülkeye kullandıran bir ülkenin de bunun için bazı koşullar öngördüğünü, bunların dayatma olmadığını savundu
Atun, “Sayın Erhürman, siz Recep Akdağ ile 2016 protokolünün bağı olarak 2018 yılında bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın girişinde de ‘2018 yılında TC kaynaklarından KKTC’ye sağlanan hibelerin kullanımına ilişkin protokoldür’ yazıyor. Bir iktisatçı olarak benim gözümde bu anlaşma 2016 yılında imzalanan TC-KKTC protokolüne tam manasıyla bağlayıcıdır. Kaynak kullanım anlaşmasıdır” dedi.
Yıllardır TC ile anlaşmalar imzalandığını, kaynağını kullandıran ülkenin de bunu kendi iç gelirlerinden oluşturduğunu söyleyen Atun, kendi ülkesine ait kaynakları kullandırırken de bir takım koşullar getirdiğini kaydetti.
Atun, “Bu koşullar dayatma değildir. Temel mesele ülkenin sürdürülebilir mali ekonomik bir yapıya sahip olabilmesidir. Yani ülkenin kendi gelirleriyle kendi giderlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Hedef, gelirleri artırmak giderleri de kontrol altına almaktır” dedi.

Continue Reading

GÜMDEN

Dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor

Published

on

KKTC’de serbest piyasada dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasada, saat 12.00 itibarıyla 16,03 liradan alınan dolar 16,20 liradan satılıyor. 17,16 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 17,34 lira olarak belirlendi.

Sterlin ise 20,00 liradan alınıp, 20,30 liradan satılıyor.

Continue Reading
Advertisement 

Facebook