Connect with us

GÜMDEN

“Yakıt değişim ücreti” yargıya taşınıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) elektrik faturalarına bu ay yansıtmaya başladığı ve vatandaşlardan büyük tepki toplayan “Yakıt değişim ücretinin” özellikle güneş enerjisi sistemi sahibi olan abonelere de faturalanması yargıya taşınıyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) elektrik faturalarına bu ay yansıtmaya başladığı ve vatandaşlardan büyük tepki toplayan “Yakıt değişim ücretinin” özellikle güneş enerjisi sistemi sahibi olan abonelere de faturalanması yargıya taşınıyor.

Solar sistem kullanan ve KIB-TEK’in faturalandırmasındaki “Yakıt değişim ücretinin” yasa dışı olduğunu ifade eden Mustafa Gürkan, sosyal medyada kendisiyle aynı durumda olan abonelerle örgütlenerek, KIB-TEK’in geri adım atmaması halinde konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile görüştüklerini, Amcaoğlu’nun Bayram’dan sonra konuyla ilgileneceği sözünü aldığını anlatan Mustafa Gürkan, “Bu kararı desteklemediğini söyledi, 16 Mayıs günü itibari ile, zaten yasal olmayan bu süreci öncelikli olarak ara emri ile başlayarak hukuk kanadına taşıyacağız” dedi.

Gürkan, birçok kişiden destek aldığını da anlatırken konun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Elektrik faturalarında “Yakıt değişim ücreti” adı altında yeni bir birim

Elektrik faturasında tarife değişikliği ile indirim beklentisi içinde olan vatandaş, KIB-TEK’in devreye koyduğu bazı yeni uygulamalarla yine kabarık faturalarla karşılaştı.

Vatandaşa gel meye başlayan elektrik faturalarında “Yakıt değişim ücreti” adı altında yeni bir birim eklendi. Sabit olmayan ve her vatandaşa farklı yansıtılan bu yeni vergi nedeniyle uygulama tepki topladı. Güneş enerjisi sistemi sahibi olan abonelere de söz konusu uygulama faturalandırıldı.

Mustafa Gürkan’ın sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Dün yaptığım paylaşım sonrasında 200’ü aşkın dostumuz Bir çok iletişim kanalı üzerinden bana ulaştı ve yasal işlem için birlikte hareket etme konusunda desteğini belirtti..

Öncelikle onlara sessiz kalmadiklari için ayrıca teşekkür ederim..

Gün içinde yasal işlem başlatmak için çalışmalarımızı yaparken sayın Olgun Selçuk Amcaoğlu ‘ndan bir mesaj geldi..

Akabinine telefonda yaptığımız konuşmayı sizlerle paylaşmak isterim..

Öncelikle kesinlikle hakli olduğunuzu bilmenizi isterim Mustafa dedi ve kendisinin göreve geleli 5 gun olduğunu, bu yapılanın kendisi tarafından gerceklesmedigini, bazi içte mekanizmalarin halen uzaklastirilmaya çalıştığını ve bu yapilanı desteklemedigini belirtti..

Yasal islem ve ara emri kararınıza sonuna kadar saygı duyduğumu bilmenizi isterim dedi ve dilerseniz bunu gerçekleştirebilirsiniz dedi..

Ama ben size söz veririm, bayramın hemen akabinine bu işi çözeceğim, sadece bana birkaç gün verin dedi…

Öncelikle muhatap alıp geri dönüş yaptığı ve ayrıca telefonda yaptığı açıklama için kendisine teşekkür ederim..

Yaptığınız açıklama ve sözünüzü göz önüne alarak,konun çözüleceğine dair inancımızı 15 mayıs’a kadar koruyacagimizi, bunun gerceklesmemesi durumunda, 16 mayıs günü itibari ile, zaten yasal olmayan bu süreci öncelikli olarak ara emri ile başlayarak hukuk kanadına tasiyacagimizi kendisine belirttiğim gibi sizinlede paylaşmak isterim…

Süreci takip eden ,susmayan ve destekleyen arkadasları da canı gönülden tekrardan selamlarım..”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜMDEN

Vakıflar, Birkan Uzun anısına burs veriyor

Published

on

Vakıflar İdaresi, 2021-2022 eğitim yılında üniversite öğrencilerine yönelik Birkan Uzun anısına burs veriyor. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi
Birkan Uzun anısına 2021-2022 eğitim yılında Üniversite öğrencilerine yönelik verilmesi uygun görülen burs niteliklerinin çağrısı Evkaf tarafından duyuruldu.

Toplamda 3 kişilik kontenjana sahip olan burs, KKTC vatandaşlığı bulunan öğrencilere hizmet etmeye hazır hale getirildi.

Birkan Uzun bursunu almaya hak kazanan ve 8,5 ortalamaya sahip olan üç öğrenciden her birine lisans eğitimleri süresince yılda üç asgari ücret olacak şekilde destek sağlanacak. Burs kazanma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar;

– KKTC Ortaöğretim Kurumlarından mezun ve Yüksek Öğretime kabul almış olmak,

– Sporcu veya sivil toplum örgütlerinde gönüllü faal çalışmalar yapmış olmak, (İlgili Sivil Toplum Derneğinin referans yazısı da gerekmektedir),

– Kişinin Birkan Uzun bursuna başvuru nedenlerini ve kişisel amaçlarını da içeren bir yazı ile birlikte başvurması.

Bahsedilen tüm koşulların ve belgelerin tam olması halinde değerlendirme hakkı kazanan öğrenciler 20 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurusunu hazırlayacağı mektup ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresine sunarak müracaat hakkı elde edecek.

Sonuçlar KVİ’nin belirleyeceği 3 üye, Birkan Uzun’un ailesinden belirlenen 1 üye ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın daire müdürleri arasından belirleyeceği 1 üye tarafından değerlendirmeye alınıp karar verilecek. Yapılacak olan değerlendirmede eşitlik bulunması halinde anne veya babası hayatta olmayan öğrencilere öncelik hakkı sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Birkan Uzun ile vefatından önce de görüştüklerini ve Birkan’ın ulaşmak istediği hedeflere yardım edebilmek adına Evkaf’ın her zaman yanında olduğunu belirtirken hedefleri için bu kadar çaba gösteren bir gencin gelecek nesillerimize de örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu nedenle hem Birkan’ın anısını yaşatmak hem de gençlerimize örnek teşkil edecek yollar oluşturmak artık bizim görevimizdir.” Birkan kısa hayatında çok değerli işler başararak göstermiştir ki “Hedeflerimizi yüksek tutarsak ve çok çalışırsak başaramayacağımız iş yoktur.” sözlerini söyledi.

Continue Reading

GÜMDEN

“Türkiye bize dayatmıyor, refah için imzalıyoruz”

Published

on

Mecliste Ekonomik Protokol ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, “Türkiye bize bir takım koşullar dayatmıyor” dedi, gelirleri artırmanın ve giderleri kontrol altına almanın gerektiğini söyledi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’a yanıt vermek için kürsüye çıkan Atun, “Biz bu anlaşmaları KKTC ekonomisinin daha da gelişmesi, ülkemiz insanının refahının daha da gelişmesi için imzalıyoruz” dedi.
Atun, “Anlaşma ile bütçemizin % 25’i kadar hibe, bütçemizin % 8’i kadar kredi sağlanacak” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunat Atun, TC-KKTC arasında yıllardır protokoller imzalandığını, kendi iç kaynaklarını başka bir ülkeye kullandıran bir ülkenin de bunun için bazı koşullar öngördüğünü, bunların dayatma olmadığını savundu
Atun, “Sayın Erhürman, siz Recep Akdağ ile 2016 protokolünün bağı olarak 2018 yılında bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın girişinde de ‘2018 yılında TC kaynaklarından KKTC’ye sağlanan hibelerin kullanımına ilişkin protokoldür’ yazıyor. Bir iktisatçı olarak benim gözümde bu anlaşma 2016 yılında imzalanan TC-KKTC protokolüne tam manasıyla bağlayıcıdır. Kaynak kullanım anlaşmasıdır” dedi.
Yıllardır TC ile anlaşmalar imzalandığını, kaynağını kullandıran ülkenin de bunu kendi iç gelirlerinden oluşturduğunu söyleyen Atun, kendi ülkesine ait kaynakları kullandırırken de bir takım koşullar getirdiğini kaydetti.
Atun, “Bu koşullar dayatma değildir. Temel mesele ülkenin sürdürülebilir mali ekonomik bir yapıya sahip olabilmesidir. Yani ülkenin kendi gelirleriyle kendi giderlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Hedef, gelirleri artırmak giderleri de kontrol altına almaktır” dedi.

Continue Reading

GÜMDEN

Dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor

Published

on

KKTC’de serbest piyasada dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasada, saat 12.00 itibarıyla 16,03 liradan alınan dolar 16,20 liradan satılıyor. 17,16 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 17,34 lira olarak belirlendi.

Sterlin ise 20,00 liradan alınıp, 20,30 liradan satılıyor.

Continue Reading
Advertisement 

Facebook