Connect with us

GÜNDEM

Vakıflar’dan üç okula yeni kütüphane

Published

on

Alayköy İlkokulu’na ve 20 Temmuz Fen Lisesine kütüphane hediye eden Kıbrıs Vakıflar İdaresi bu kez LTL’ye yeni bir kütüphane inşa etti. Vakıflar olarak 2022’yi Eğitim (İlim) Yılı ilan ettiklerini hatırlatan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. İbrahim Benter, tüm okullara kütüphane ve laboratuvarlar kurma sözü verdi

 

 

  1. yılını kutlayan Evkaf, önemli Türk ve Müslüman geleneklerinden olan hayır işi ve iyiliği sürdürmeye devam ediyor.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin katkılarıyla Lefkoşa Türk Lisesi’ne yapılan okul kütüphanesi, okulda düzenlenen törenle açıldı.

Kıbrıs’ın en eski okullarından biri olan Lefkoşa Türk Lisesi, dün Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Vakfı’nın cömert desteğiyle inşa edilen ve tamamen yenilenmiş bir kütüphaneye sahip oldu.

Okulun kütüphane alanı 100 metrekareye genişletilerek daha fazla kitap stoklanması sağlandı.

Kütüphane rafları tamamen dolduğunda yerli ve yabancı olmak üzere tam 4000 kitabı karşılayacak kapasiteye sahip bir alana hizmet edecek.

Kütüphanede ayrıca geniş bir arşiv tesisi, okuma ve sessiz çalışma alanları, öğrencilere araştırma ve çalışmalarında yardımcı olmak için yeni bilgisayarlar, fotokopi makineleri ve yazıcılar ile dijitalleştirilmiş bir alan sunuluyor.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, 125 yıl önce her kesimden öğrenciye kaliteli bir eğitim vermek amacıyla kurulan Lefkoşa Türk Lisesi okul yönetiminin istikrarlı kararlarına destek çıkacak yeni girişimlere destek sağlamaya devam ediyor.

Okul bünyesinde eğitim gören hiç bir gencin evde bilgisayarı olmaması durumunda ödevini yapamaması, kitap alacak maddi imkânlarının oluşmaması ya da öğrencinin okula erişiminde bu gibi nedenlerden ötürü dezavantajlı durumuna düşmemesini engellemek adına gençleri okula kazandıracak kütüphane fikri ortaya atılmış ve hayata geçirildi.

BENTER’DEN TÜM OKULLARA KÜTÜPHANE VE LABORATUVARLAR KURMA SÖZÜ

Dünkü açılış töreninde konuşan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. İbrahim Benter, “Kıbrıs Vakıflar İdaresi olarak 2022’yi Eğitim (İlim) Yılı ilan ettiklerini vurguladı.

Tüm okullara kütüphane ve laboratuvarlar kurma sözü vererek, üçüncü yeni kütüphaneyi Kıbrıs Türk okullarına ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Benter, “Bu yaşamsal alanlar, çocuklarımızın daha fazla kitaba, daha iyi okuma ortamlarına ve çalışmaları için gerekli olan diğer yeni dijital araçlara erişimlerini sağlayarak evlatlarımızın almış oldukları bilgiler ışığında gelişim göstermeleri ve bunu gerçek hayatta fikirleriyle ortaya çıkarmalarını sağlamak amacındayız” dedi.

Prof. Benter, “Önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla okulu destekleyerek, öğrencilerine rahat ve çekici kütüphane alanları sağlamalarına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

VAKIFLAR KÜTÜPHANE DESTEĞİNDE HIZ KESMİYOR

Kıbrıs Vakıflar İdaresi geçtiğimiz altı hafta içerisinde de Kuzey Kıbrıs genelinde var olan okullara kütüphane desteği sağlamıştı.

Vakıflar, 20 Temmuz Fen Lisesi ve Lefkoşa Türk Lisesi’ne kendi imkânlarıyla kütüphane hediye ederken aynı zamanda Alayköy İlkokulu’na da ortak kuruluşlarla yapılan kütüphaneye dijital alanda destek sağlayarak katkı koydu.

Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Vakıflar İdaresi, başkent Lefkoşa’da yer alan 20 Temmuz Fen Lisesi’ne de modern bir kütüphane açılışı gerçekleştirmişti.

Açılış törenine KVİ Başkanı Prof. Dr. Benter, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Daire Başkanı Cengiz Topel Uzun, kütüphane projesine destek veren kurum temsilcileri, okul aile birliği üyeleri, okul personeli ve öğrencileri olmak üzere birçok kişi katılım gösterdi.

Aynı zamanda Kıbrıs Vakıflar İdaresi, 1 Nisan 2022 tarihinde de Alayköy İlkokulu’na yeni bir kütüphane yapılması için gereken desteği sağladı.

35 m2 büyüklüğündeki yeni kütüphane alanında, öğrencilerin kitap anlatımlarını dinleyebilmeleri için sesli kitap sitelerine erişebilen internet bağlantılı yeni bir interaktif televizyon bulunuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook