Connect with us

DÜNYA

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e füzeli saldırı: En az 8 kişi öldü 24 kişi yaralandı

Published

on

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre, Rusya’dan sabah saatlerinde 75 roket fırlatıldı. Bunlardan 41’i Ukrayna hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildi.

Ukrayna’da sabah saatlerinde Kiev’in yanı sıra Harkiv, Lviv, Dnipro, Jitomir, Hmelnitski, Slavyanski, Zaporijya kentleri ile Mikolayiv ve Odessa bölgelerinde patlama sesleri duyuldu.

Ukrayna Devlet Acil Servisinin Telegram hesabından yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde devam eden arama ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, Rus bombardımanları sonucunda başta Kiev olmak üzere ülkenin 8 bölgesinde enerji tedarik unsurları olmak üzere kritik altyapıların vurulduğu bilgisi verilerek 30’dan fazla yangının çıktığı belirtildi.

Lviv, Poltava, Sumy ve Harkiv bölgelerinde elektriğin kesildiği aktarılan açıklamada, “1000’den fazla kişi ve yaklaşık 120 birim acil servis ekipmanı, yangınla mücadele ve acil kurtarma operasyonlarına katıldı. Terör saldırısında 9 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.” ifadesi kullanıldı.

Kiev’de halk metro ve sığınaklara kaçtı

Rus güçlerinin, Kiev’in merkezindeki Şevçenkivsk semtine fırlattığı füzeler, buradaki parklara, yollara, binalara ve diğer altyapıya hasar verdi.

Patlamalar sonucu Şevçenkivsk semtinde araçlar yandı. Füzeler, insanların bulunduğu parklarda ve araçların geçtiği yollarda derin çukurlar açtı.

Kiev’de meydana gelen şiddetli patlamalar sonucu halk, metrolara ve sığınaklara indi.

Kiev Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Oleksiy Kuleba, yaptığı açıklamada, “Bölgenin üç yerine kritik ve sivil altyapıya yönelik saldırılar gerçekleştirildi. Yaralılar var, insanlar enkaz altında.” dedi.

Odessa’da Rus füze ve kamikaze İHA’ları düşürüldü

Ukrayna’nın Odessa bölgesi de Rus füze ve kamikaze İHA’ları tarafından hedef alındı.

Odessa Bölge Valisi Maksim Marçenko, yaptığı açıklamada, Odessa bölgesinde şu ana kadar 3 füzenin vurulduğunu ve 5 kamikaze İHA’sının düşürüldüğünü aktararak bölge sakinlerinden sığınaklarda kalmaya devam etmelerini istedi.

Marçenko, “Odessa’da patlamalar duyuldu, hava savunma sistemi çalışıyor.” dedi.

Nikolayev Bölge Valisi Vitaliy Kim de Rusya’nın Astrahan bölgesinden 47 roketin fırlatıldığını duyurarak Ukrayna’ya üçüncü dalga saldırının başladığını kaydetti.

Ülke genelinde “elektrik kesintileri” uyarısı

Ukrayna Ulusal Enerji Şirketi Ukrenergo, Rusya’nın enerji tesislerine yönelik füze saldırıları gerçekleştirdiğini açıklayarak enerji altyapısını hedef alan saldırılar nedeniyle halka ülke genelinde elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yaptı.

 

Açıklamada, verilen hasarların onarılması için çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi.

Zelenskiy’e göre Rusya panik ve kaos amaçlıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, saldırılar sonrası yaptığı açıklamada, “(Rusya’nın) İki hedefleri var. Birincisi, ülke genelindeki enerji tesisleri. Ülkemizin enerji altyapısını yok ederek panik ve kaos oluşturmak istiyorlar. İkinci hedefleri, insanlardır. Bu hedefler özel olarak seçilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, zor bir sabah yaşadıklarını, ülkesine Rusya’dan düzinelerce füze ve İran üretimi Şahid kamikaze İHA’ları ile saldırı yapıldığını vurgulayan Zelenskiy, “Ukraynalılara bugün sığınaklarda kalma” çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya’nın başkent Kiev’in merkezini kasıtlı olarak bombaladığını belirterek “Rusya, savaş hattında savaşmaya değil ancak sivilleri öldürme yeteneğine sahip.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın, Kiev’in merkezi dahil Dnepro ve Zaporijya’yı kasıtlı olarak bombalamasının “terörist Kremlin’in” bir başka kanıtı olduğunu belirten Podolyak, “Rusya, savaş hattında savaşmaya değil ancak sivilleri öldürme yeteneğine sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

Podolyak, Ukrayna’nın şu anda konuşmak yerine hava savunma sistemlerine ve uzun menzilli füzelere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Ukraynalı yetkililer, çocuk parkı ve müze vurulduğunu duyurdu

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal da sabahtan beri ülkesinin çeşitli bölgelerinde meydana gelen patlamalarla ilgili yaptığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Rus teröristler, bugün Ukrayna şehirlerine toplu saldırılar düzenliyor. Sivil ve kritik altyapı saldırı altında. İlk hedeflerden biri, çocuk oyun alanı, müzeler ve eğitim kurumlarıydı. Maalesef insanlar öldü. Saat 11.00 itibarıyla 8 bölge ve Kiev kentinde 11 önemli altyapı tesisi hasar gördü. Şimdi bölgelerde elektrik kesildi.”

Putin, Ukrayna’yı uzun menzilli silahlarla hedef aldıklarını açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da belirledikleri tüm hedefleri vurduklarını duyururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin saldırılara ilişkin, “bu sabah Ukrayna’nın enerji, askeri ve iletişim altyapısına yönelik uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla saldırı gerçekleştirdiklerini” söyledi.

Putin, Rusya Güvenlik Konseyi ile gerçekleştirdiği toplantıda, Ukrayna’yı Rusya’da çeşitli terör eylemleri yapmakla suçladı.

Kırım köprüsündeki patlamanın Rus sivil ve kritik altyapısına yönelik bir saldırı olduğunu aktaran Putin, “Saldırıyı Ukrayna istihbaratının organize ettiği açıktır. Kiev rejimi, uzun süredir terör yöntemlerini kullanıyor.” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’daki Kursk Nükleer Güç Santrali’ne 3 saldırı gerçekleştirdiğini bildiren Putin, santralde meydana gelen hasarların ciddi bir sorun yaşanmadan onarıldığını söyledi.

Putin, Ukrayna’nın Türk Akım doğal gaz boru hattına yönelik de sabotaj girişiminde bulunduğunu savunarak “Rusya’nın, Baltık Denizi altından geçen uluslararası gaz taşıma sistemlerinin patlama nedenlerini araştırması önerisine neden izin verilmediği iyi bilinmektedir. Ama hepimiz kimin bu suçtan nihai faydayı sağladığını biliyoruz.” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik benzer saldırıları devam ettirebileceği uyarısında bulunan Putin, “Eğer topraklarımıza yönelik terör eylemleri devam ederse Rusya’nın yanıtı, Rusya’ya yönelik tehditlerle orantılı ve sert olacak. Bundan kimse şüphe duymasın.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Astana’da görüşme

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya ile Batı arasında müzakerelerin yapılması ihtimalini Astana’da görüşebileceğini açıkladı.

DÜNYA

Avrupa’da gaz fiyatları grev endişesiyle yükselişte

Published

on

Avrupa’da vadeli gaz fiyatları, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki LNG tesisinde çalışanların grevine dair endişelerle yükselişte.

Avrupa’da gaz fiyatlarında grev endişesiyle başlayan yükseliş devam ediyor.

Avrupa’nın gösterge kontratı olan Hollanda’nın gelecek ay için gaz fiyatı megavat saat başına yüzde 18 artışla 42,90 euro oldu.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışanların daha iyi çalışma ve ücret koşulları için grev olasılığının, arz kesintisi yaşanabileceğine ilişkin endişelerin artırması fiyatlardaki yükselişte etkili oldu.

Grevden etkilenen LNG tesislerini işleten iki şirketten biri olan Woodside Energy Group çalışanları, Çarşamba gününe kadar bir anlaşmaya varılamazsa 2 Eylül’de greve gideceklerini açıkladı.

Avustralya’da olası arz kesintilerinin küresel LNG ihracatının yüzde 10’unu etkileyebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya ve Çin, ABD’nin Alaska eyaleti açıklarında ortak askeri tatbikat yaptı

Published

on

Ortak tatbikatın bir “tehdit” arz etmediğini belirten ABD, 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağıyla tatbikatı yakından izledi.

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), ABD’nin Alaska eyaletine yakın uluslararası sularda, geçen hafta Rusya ve Çin’in ortak askeri devriye düzenlediğini açıkladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, NORTHCOM açıklamasında, Çin ve Rusya’ya ait devriyenin uluslararası sularda kaldığını, ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmediğini belirtti.

NORTHCOM, bölgenin savunmasını güvence altına almak için, ABD komutasındaki hava ve deniz unsurlarının ortak operasyonlar düzenlediğini kaydetti.

WSJ ABD’li bir yetkiliye dayandırarak, Alaska yakınlarındaki uluslararası sularda yapılan devriyede, Çin ve Rusya’ya ait 11 gemiden oluşan filonun ABD’nin 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağı ile yakından izlendiğini aktardı. Söz konusu veriler NORTHCOM tarafından teyit edilmedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çin ve Rus orduları arasındaki yıllık işbirliği planı doğrultasında iki ülkenin donanması yakın zamanda kuzey ve batı Pasifik Okyanusu’nda ortak devriye düzenledi. Söz konusu eylem herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin ile yürütülen ortak devriyeyi doğrulamış, bu kapsamda iki ülke filosunun, iletişim, güverte sahalarına helikopter iniş ve kalkış talimleri ve anti-denizaltı tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanı Oramiral John C. Aquilino, geçen ay düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda “(Çin ve Rusya ortak) tatbikatları ve operasyonları arttı. İşbirliklerinin daha da güçleneceğini öngörüyorum ve bu endişe verici.” açıklamasını yapmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

ABD’de aynı camiye iki kez saldıran kişiye 16 yıl hapis

Published

on

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Missourili bir adam bugün Cape Girardeau İslam Merkezi’ni kundaklama suçundan mahkum edildi. 44 yaşındaki Nicholas John Proffitt, 191 ay hapis cezasına çarptırıldı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, hapis cezasının ardından 3 yıl gözetim altında kalmak şartıyla serbest bırakılacağı belirtilen Proffitt’in, camiye verdiği zarardan dolayı 551 bin dolar da tazminat ödemesine karar verildiği duyuruldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdı

Adalet Bakanlığının Sivil Haklar Birimi Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, “Ülkemizde camilere yönelik saldırılar, inanç sahiplerine yönelik, korkudan ve şiddetten arınmış bir şekilde kişinin dinini yaşama temel hakkını baltalayan saldırılardır. Adalet Bakanlığı, mezhepten bağımsız olarak tüm ibadethaneleri koruyan federal yasaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Mahkeme belgelerine ve duruşmalarda verilen ifadelere göre, Proffitt, 24 Nisan 2020 tarihinde ramazan ayının başında Cape Girardeau İslam Merkezi’ni, “binanın dini yapısı nedeniyle kasten” ateşe verdi ve yangın binada önemli hasara neden oldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdığı belirtilen Proffitt, 12 Aralık 2022’de “dini mülke zarar vermek ve federal bir suçu işlemek için ateş kullanmak” konusunda sorumluluğunu kabul etti.

Nefret suçu işlemekten ayrıca yargılanan Nicholas Proffitt, 2009’da aynı ibadet merkezine saldırıda bulunması nedeniyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook