Connect with us

DÜNYA

Ukrayna’da bin 250’den fazla çocuk yaralandı veya hayatını kaybetti

Published

on

Ukrayna Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana 430 çocuk hayatını kaybetti ve 821 çocuk yaralandı…

Ukrayna ulusal haber ajansı Ukrinform’un dün (Salı) yayınladığı haber göre, Başsavcılığın Telegram uygulamasında yayınlanan açıklamada, “25 Ekim 2022’ye kadar, Ukrayna’da bin 251’den fazla çocuk Rusların silahlı saldırıları sebebiyle zarar gördü. Gençler konusunda uzmanlaşmış savcıların verilerine göre, 430 çocuk hayatını kaybetti ve 821’den fazla çocuk yaralandı” ifadelerine yer verildi.

Başsavcılık bu verilerin çatışmaların devam ettiği bölgeler, geçici olarak işgal altındaki bölgeler ve kurtarılan bölgelerdeki araştırılar devam ettiği için nihai olmadığını açıkladı. Açıklamada, hayatını kaybeden çocuklarının 419’unun Donetsk’te, 260’ının Harkov’da, 116’sının Kiev’de, 77’sinin Mıkolayiv’de, 70’inin Zaporijya’da, 68’inin Çernigiv’de, 64’ünün Luhansk’da, 57’sinin Herson’da ve 31’inin Dnipropetrovsk’de kaydedildiği belirtildi.

Rus güçlerinin pazartesi günü Zaporijya’daki Primorskiy köyünü bombalaması sonucu 12 yaşında bir çocuğun yaralandığı açıklandı. Ayrıca Rusya’nın günlük hava ve topçu saldırıları sonucunda, Ukrayna genelinde 2 bin 667 eğitim kurumu hasar görürken, 331’i tamamen yıkıldı.

Rus kuvvetleri işgal denemesinin başlarında, Kiev’den ve kuzeydoğudaki Harkov bölgesinden kovulduktan sonra, ülkenin doğusunda sanayi bölgesi olan Donbas’taki topraklara yöneldi. Fransız haber ajansı AFP’nin bir muhabiri, Rusların haftalardır ele geçirmeye çalıştığı Bahmut şehrinden, bir Ukrayna füzesinin Rus insansız hava aracını düşürdüğünü ve şiddetli yağmura rağmen bölgede dumanların yükseldiğini aktardı.

Güvenlik nedeniyle adını vermek istemeyen 28 yaşındaki bir asker AFP’ye, Ukrayna güçlerinin geceleri bölgede ilerleme kaydettiğini belirtti ve daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko dün (Salı) yaptığı açıklamada, bir gün önce şarap yapımı ve tuz madenciliği ile bilinen bölgede 7 sivilin hayatını kaybettiğini ve üç kişinin de yaralandığını duyurdu. Kirilenko, aylardır Rus ordusuyla yoğun çatışmalara sahne olan bölgede iki noktada, daha önce hayatını kaybeden diğer üç sivilin cesetlerinin bulunduğunu belirtti.

Bahmut’taki bir yerleşim bölgesinde, AFP muhabirleri, sakinlerin önceki gün kanlı bir saldırının gerçekleştirildiğini belirttiği noktada kan izini gözlemledi. Sakinlerden biri olan 58 yaşındaki Sergey “Burada başı olmayan bir ceset gördüm. Şok oldum. Sadece sokakta yürüyen bir adamdı” dedi.

Şarku’l Avsat’ı AFP’den aktardığı habere göre ülkenin doğusunda bulunan ve Bahmut’u içeren Donetsk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sıkıyönetim uygulanan 4 Ukrayna bölgesinden birini teşkil ediyor. Diğer yandan, Ukrayna güçleri Moskova’nın Bahmut’a doğru ilerlemesini büyük ölçüde geri püskürtebildi.

Ukrayna güçleri, Herson bölgesinde ise, büyük şehirlere daha yakında bulunuyor. Rusya destekli yetkililer salı günü yaptıkları açıklamada, Ukrayna’nın ilerleyişi sebebiyle tahliye çağrılarının ardından, 22 binden fazla vatandaşın Dnipro Nehri’nin sol kıyısına kaçtığını söyledi.

Rus kontrolündeki bir şehirde, Ukrayna kontrolündeki bölgelerden Herson’a giden yolda, savaştan önce otobüs şoförü olarak çalışan iki arkadaş bir siperde oturuyordu.

Onlardan biri olan 51 yaşındaki adam “O yoldan ateş altında gidip geliyoruz” dedi. Yolun kenarlarındaki ayçiçeği tarlaları, iki adamın her an düşebileceğinden korktukları Rus bombaları ve füzelerden saklanacak bir yer de sağlamıyor.

Ukrayna hükümet güçlerinin kontrolündeki Mıkolayiv’den, Rus işgali altındaki Herson’a uzanan 40 km’lik yol, Ukrayna’nın Azak Denizi ile olan bağlantıyı yeniden kurma ve Rusya’nın Kırım ile kara bağlantısını kesme çabaları için önemli bir yol olacak.

Ülkenin doğusunda yer alan Melitopol’da, Rusya tarafından belirlenmiş yetkililer, ZaTV medya grubunun ofislerinin yakınında bomba yüklü bir aracın infilak ettiğini ve 5 kişinin yaralandığını duyurdu. Bölgede çekilen fotoğraflar, pencereleri kırılmış ve enkazı yerde alev almış olan gri bir binayı gösteriyordu.

Kiev, söz konusu patlamada kendi güçlerinin sorumlu olup olmadığına yönelik herhangi bir doğrulama ya da inkar açıklamasında bulunmadı. Sürgündeki Ukraynalı Melitopol yetkilileri, sosyal medya hesaplarında “Komplocuların ve propagandacıların binalarındaki ısınma böyle görünmeli. Daha da sıcak olacak” ifadelerini kullandı.

Kiev yetkilileri, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, Moskova’nın kontrolündeki bölgelerde geçmişteki saldırılara Ukrayna’nın resmi desteği olduğunu ima etti. Bu saldırılar arasında, bu ayın başlarında Rusya’yı Moskova yönetiminin kontrolü altındaki Kırım’a bağlayan köprüye yönelik saldırı da yer alıyordu.

Advertisement

DÜNYA

Euro Bölgesi enflasyonunda 1,5 yılda ilk yavaşlama

Published

on

Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüşle 1,5 yılda ilk kez yavaşladı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’nın daha düşük montanlı faiz artışı yapacağı beklentilerini güçlendirdi.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon Ekim’deki yüzde 10,6 seviyesinden yüzde 10’a geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 10,4’tü.

Bu, 2020’den beri ilk yavaşlama olarak kayda geçti. Enflasyondaki yavaşlamada enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüş etkili oldu. Gıda fiyatları ise tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enflasyon aylık bazda yüzde 0,1 geriledi. Beklenti yüzde 0,2 artıştı.

Euro Bölgesi enfasyonu Kasım’da yüzde 10’u aşmış, bu durum AMB’nin üzerindeki faiz artış baskısını daha da artırmıştı.

AMB Başkanı Christine Lagarde dünkü konuşmasında enflasyonda henüz zirvenin görülmemiş olabileceğini belirtmişti.

Yine bugün açıklanan veriye göre Fransa enflasyonu yüzde 7,1 olarak tahminleri aşmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

NASA’nın Orion kapsülü en uzak mesafe rekorunu kırdı

Published

on

NASA’nın 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi kapsamında fırlattığı Orion kapsülü “en uzak mesafe” rekorunu kırdı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), fırlattığı Orion kapsülünün 26 Kasım’da yaklaşık 430 bin kilometre kat ettiği bildirildi.

Açıklamada, bunun, “insanları taşımak için tasarlanmış bir uzay aracının gidebildiği en uzak mesafe rekoru” olduğu duyuruldu.

Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin, fırlatmadan yalnızca iki hafta sonra kırılan bu rekorun, bir sonraki görevler için atılacak adımlara ışık tutacağını kaydetti.

Kapsülün 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor

NASA, 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi SLS-Orion uzay aracı “Artemis 1″in fırlatıldığını bildirmişti. Orion kapsülünün 21 Kasım’da 128 kilometre ile Ay’ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiği duyurulmuştu.

Kapsülün, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

NASA astronotlarının, şu an Ay’a iniş aracı bulunmayan Orion kapsülü ile 2024’te Ay’ın etrafında deneme turu gerçekleştirebileceği, 2025’te de SpaceX’in Starship’iyle Ay’a iniş girişiminde bulunulmasının planlandığı kaydediliyor.

SLS-Orion uzay aracının; tasarımı, inşası, testleri ve zemin tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA’ya en az 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.

NASA, ismini Yunan mitolojisindeki Apollo’nun ikiz kız kardeşinden alan programla en erken 2025’te astronotların yeniden Ay’a gönderilmesini ve Mars’a insan gönderebilecek daha iddialı ve uzun vadeli yolculuklar için bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Yunanistan’da art arda depremler

Published

on

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nin Yunanistan kıyılarında saat 7.32’de 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, deniz yüzeyinin 4,61 kilometre derinliğinde meydana geldi.

AFAD, yaklaşık bir saat sonra aynı bölgede 4,2 büyüklüğünde bir deprem daha olduğunu duyurdu.

Continue Reading

Facebook