Connect with us

DÜNYA

Ukrayna’da bin 250’den fazla çocuk yaralandı veya hayatını kaybetti

Published

on

Ukrayna Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana 430 çocuk hayatını kaybetti ve 821 çocuk yaralandı…

Ukrayna ulusal haber ajansı Ukrinform’un dün (Salı) yayınladığı haber göre, Başsavcılığın Telegram uygulamasında yayınlanan açıklamada, “25 Ekim 2022’ye kadar, Ukrayna’da bin 251’den fazla çocuk Rusların silahlı saldırıları sebebiyle zarar gördü. Gençler konusunda uzmanlaşmış savcıların verilerine göre, 430 çocuk hayatını kaybetti ve 821’den fazla çocuk yaralandı” ifadelerine yer verildi.

Başsavcılık bu verilerin çatışmaların devam ettiği bölgeler, geçici olarak işgal altındaki bölgeler ve kurtarılan bölgelerdeki araştırılar devam ettiği için nihai olmadığını açıkladı. Açıklamada, hayatını kaybeden çocuklarının 419’unun Donetsk’te, 260’ının Harkov’da, 116’sının Kiev’de, 77’sinin Mıkolayiv’de, 70’inin Zaporijya’da, 68’inin Çernigiv’de, 64’ünün Luhansk’da, 57’sinin Herson’da ve 31’inin Dnipropetrovsk’de kaydedildiği belirtildi.

Rus güçlerinin pazartesi günü Zaporijya’daki Primorskiy köyünü bombalaması sonucu 12 yaşında bir çocuğun yaralandığı açıklandı. Ayrıca Rusya’nın günlük hava ve topçu saldırıları sonucunda, Ukrayna genelinde 2 bin 667 eğitim kurumu hasar görürken, 331’i tamamen yıkıldı.

Rus kuvvetleri işgal denemesinin başlarında, Kiev’den ve kuzeydoğudaki Harkov bölgesinden kovulduktan sonra, ülkenin doğusunda sanayi bölgesi olan Donbas’taki topraklara yöneldi. Fransız haber ajansı AFP’nin bir muhabiri, Rusların haftalardır ele geçirmeye çalıştığı Bahmut şehrinden, bir Ukrayna füzesinin Rus insansız hava aracını düşürdüğünü ve şiddetli yağmura rağmen bölgede dumanların yükseldiğini aktardı.

Güvenlik nedeniyle adını vermek istemeyen 28 yaşındaki bir asker AFP’ye, Ukrayna güçlerinin geceleri bölgede ilerleme kaydettiğini belirtti ve daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko dün (Salı) yaptığı açıklamada, bir gün önce şarap yapımı ve tuz madenciliği ile bilinen bölgede 7 sivilin hayatını kaybettiğini ve üç kişinin de yaralandığını duyurdu. Kirilenko, aylardır Rus ordusuyla yoğun çatışmalara sahne olan bölgede iki noktada, daha önce hayatını kaybeden diğer üç sivilin cesetlerinin bulunduğunu belirtti.

Bahmut’taki bir yerleşim bölgesinde, AFP muhabirleri, sakinlerin önceki gün kanlı bir saldırının gerçekleştirildiğini belirttiği noktada kan izini gözlemledi. Sakinlerden biri olan 58 yaşındaki Sergey “Burada başı olmayan bir ceset gördüm. Şok oldum. Sadece sokakta yürüyen bir adamdı” dedi.

Şarku’l Avsat’ı AFP’den aktardığı habere göre ülkenin doğusunda bulunan ve Bahmut’u içeren Donetsk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sıkıyönetim uygulanan 4 Ukrayna bölgesinden birini teşkil ediyor. Diğer yandan, Ukrayna güçleri Moskova’nın Bahmut’a doğru ilerlemesini büyük ölçüde geri püskürtebildi.

Ukrayna güçleri, Herson bölgesinde ise, büyük şehirlere daha yakında bulunuyor. Rusya destekli yetkililer salı günü yaptıkları açıklamada, Ukrayna’nın ilerleyişi sebebiyle tahliye çağrılarının ardından, 22 binden fazla vatandaşın Dnipro Nehri’nin sol kıyısına kaçtığını söyledi.

Rus kontrolündeki bir şehirde, Ukrayna kontrolündeki bölgelerden Herson’a giden yolda, savaştan önce otobüs şoförü olarak çalışan iki arkadaş bir siperde oturuyordu.

Onlardan biri olan 51 yaşındaki adam “O yoldan ateş altında gidip geliyoruz” dedi. Yolun kenarlarındaki ayçiçeği tarlaları, iki adamın her an düşebileceğinden korktukları Rus bombaları ve füzelerden saklanacak bir yer de sağlamıyor.

Ukrayna hükümet güçlerinin kontrolündeki Mıkolayiv’den, Rus işgali altındaki Herson’a uzanan 40 km’lik yol, Ukrayna’nın Azak Denizi ile olan bağlantıyı yeniden kurma ve Rusya’nın Kırım ile kara bağlantısını kesme çabaları için önemli bir yol olacak.

Ülkenin doğusunda yer alan Melitopol’da, Rusya tarafından belirlenmiş yetkililer, ZaTV medya grubunun ofislerinin yakınında bomba yüklü bir aracın infilak ettiğini ve 5 kişinin yaralandığını duyurdu. Bölgede çekilen fotoğraflar, pencereleri kırılmış ve enkazı yerde alev almış olan gri bir binayı gösteriyordu.

Kiev, söz konusu patlamada kendi güçlerinin sorumlu olup olmadığına yönelik herhangi bir doğrulama ya da inkar açıklamasında bulunmadı. Sürgündeki Ukraynalı Melitopol yetkilileri, sosyal medya hesaplarında “Komplocuların ve propagandacıların binalarındaki ısınma böyle görünmeli. Daha da sıcak olacak” ifadelerini kullandı.

Kiev yetkilileri, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, Moskova’nın kontrolündeki bölgelerde geçmişteki saldırılara Ukrayna’nın resmi desteği olduğunu ima etti. Bu saldırılar arasında, bu ayın başlarında Rusya’yı Moskova yönetiminin kontrolü altındaki Kırım’a bağlayan köprüye yönelik saldırı da yer alıyordu.

Advertisement

DÜNYA

ABD: İsrail’in sivilleri kasten öldürdüğüne dair kanıt görmedik

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze’de öldürülen siviller için “İsrail’in sivilleri kasten öldürdüğüne dair kanıt görmedik” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Gazze’de yaşananlara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazze’deki sivil kayıplarının değerlendiren Miller, “ABD bu harekatın sonucunda hala sivil kayıpların olmasını bekliyor, bu ne yazık ki tüm savaşlar için geçerli” dedi.

Miller, “İsrail’in hedefli tahliyeleri bütün bir kenti boşaltın demekle kıyaslandığında bir iyileştirme. İsrail’in Gazze’nin güneyine düzenlediği operasyonda kuzeydekine göre daha az sivil yerinden edildi, daha az can kaybı var. Sivil can kaybına dikkat edilmesi yönündeki görüşümüz belli İsrail’e iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çok gazetecinin ölmesi iyi değil”

Miller, hayatını kaybeden gazetecilere ilişkin “Bu kadar çok sayıda gazetecinin ölmesi trajedi. Tıpkı bu kadar çok sivilin ölmesi gibi.” dedi.

İsrail’in gazetecileri kasten hedef almadığını ama çok gazetecinin ölmesinin iyi olmadığını söyleyen Miller, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden AA kameramanı Muntasır es-Savvaf için taziyelerini iletti.

Gazze’ye daha fazla yakıt girmesi için İsrail hükümeti ile görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Miller, “Binden fazla Amerı̇kan vatandaşı, yasal daimi ikamet sahibi ve aile bireyleri Gazze’den ayrıldı, 750 kişi hala orada.” ifadelerini kullandı.

Öldürülenlerin yüzde 70’i kadın ve çocuk

7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899’a yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 257 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Gazze’de ölenlerin yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Continue Reading

DÜNYA

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 15 bin 899’a yükseldi

Published

on

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 15 bin 899’a yükseldi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları şiddetlenerek devam ediyor.

İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde sivillerin sığındığı ”Maan” okuluna düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda can kaybı 15 bin 899’a yükseldi.

Continue Reading

DÜNYA

Fransa, ülkenin prestijli Müslüman okuluna kamu desteğini kesme hazırlığında

Published

on

Fransa’da, Müslüman öğrencilerin eğitim gördüğü önde gelen liselerden Özel Averroes (İbni Rüşd) Lisesinin devletle sözleşmesinin sonlandırılması için harekete geçildiği bildirildi.

Le Figaro’nun haberine göre, Hauts-de-France Bölge Valiliği, üniversiteye yerleştirme başarısı yüzde 90’ın üstünde olan Lille şehrindeki Özel Averroes Lisesinin devletle sözleşmesinin iptal edilmesi için adımlar atıyor.

Valiliğin talimatıyla toplanan özel eğitim danışma komisyonu, okulda görev yapan öğretmenlerin ve çalışanların maaşlarının devlet tarafından karşılanmasına imkan tanıyan sözleşmenin iptali için dün oy kullandı.

Komisyon üyelerinin çoğunluğu, okulla 2008 yılında yapılan sözleşmenin iptal edilmesinden yana oy verdi.

Sözleşmenin askıya alınmasına gerekçe olarak, okula yapılan bağışlar konusunda şeffaflık olmaması ve derslerde cumhuriyet değerlerine ters düşen “Selefi öğretiye” yer verilmesi gösteriliyor.

Fransa Müslümanları Federasyonundan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Averroes Lisesi öğretmenleri ile dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Açıklamada, sözleşmenin iptaline ilişkin komisyon kararının, sadece başarısıyla öne çıkan Müslüman eğitim kurumunun geleceği için değil, bütün özel kurumlar için endişe verici bir mesaj niteliğinde olduğu ifade edildi.

Okul, 2003’te eğitim hayatına başlamış, ilk olarak başörtülü olduğu için diğer eğitim kurumlarına gidemeyen Müslüman öğrencilere kapılarını açmıştı. Birkaç yıl içinde öğrenci sayısını artıran lisenin yanı sıra 2012 yılında Averroes Ortaokulu faaliyet göstermeye başlamıştı. Bugün 800’den fazla öğrenci, Averroes Lisesi ve Ortaokulunda eğitim görüyor.

Continue Reading
Advertisement

Facebook