Türkiye’yi Guterres’e şikayet

BM Genel Sekreteri Guterres’le internet üzerinden görüşen Rum lider Anastasiadis, yapıcı bir diyalogun sağlanabilmesi için Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini sonlandırmasının şart olduğunu iletti

Güney’de yayımlanan Filelefheros gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki akşam BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştüğünü ve Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine hazır olduğu mesajını ilettiğini yazdı.
BM Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, Anastasiadis, KKTC’deki seçimlerin ardından müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devamı yönünde girişim başlatacağı yönündeki Guterres açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Berlin’de 25 Kasım 2019 tarihindeki görüşmede varılan uzlaşı temelinde doğrudan müzakerelere başlamaya samimi şekilde hazır olduğunu iddia eden Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne olan bağlılıkları ve kararlıkları karşısında Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki yasadışı faaliyetlerle ve kapalı bölge Maraş’ın yerleşime açılması yönündeki tehditleriyle yeni oldubittiler yaratma çabasında olduğunu öne sürdü.
Anastasiadis, yapıcı bir diyalogun sağlanabilmesi için uygun ortamın yaratılması gerektiğini, bunun için ise Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini sonlandırmasının şart olduğunu Guterres’e ilettiğini belirtti.
Habere göre, Guterres ise Anastasiadis’e, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir girişim üstlenme niyetini dile getirirken, Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleri ve kapalı bölge Maraş’ı yerleşime açma “tehditleri” konusunda Türkiye’ye yönelik girişim gerçekleştireceğini söyledi.