Connect with us

GÜNDEM

Türk-Sen: “Yeni asgari ücret ne oldu?”

Published

on

Türk-Sen’den yapılan açıklamada belirlenmesi gereken yeni asgari ücretin akıbeti sorgulandı.

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, dövizin de yüksek seviyelerde seyretmesi dolayısıyla gelen zamların halkı açlığa mahkum ettiğini vurguladı.

Yazılı açıklamasında Bıçaklı, özel sektörde sendikasız çalıştırılan emekçilerin bu durumdan mağdur olduğunu belirtti.

“YENİ HÜKÜMETİN İLK İCRAATI ASGARİ ÜCRETİ GÜNÜN KOŞULLARINA UYARLAMAK OLMALI”

Yeni kurulan hükümetin ilk icraatının asgari ücretin günün koşullarına göre belirlenmesi olması gerektiğinin altını çizen Arslan Bıçaklı, hükümeti ve ilgili bakanlığı göreve çağırdı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde dövizin de patlama yaptığı bu dönemde bütün tüketim maddelerine sürekli olarak yapılan zamlarla da bütün çalışanlar ve emekliler açlığa mahkum edilmiştir. Özellikle özel sektörde sendikasız olarak çalıştırılan ve emeği sömürülen çalışanlar ve aileleri tamamen açlığa mahkum edilmiştir.

Bu nedende yeni kurulan Bu Hükümetin ilk icraatı yeni asgari ücreti günün koşullarına göre belirlemek ve ivedi olarak uygulamaya koymaktır.

Bu uygulamayı hayata geçirmek üzere başta Çalışma Bakanlığını ve Hükümeti göreve çağırır, Asgari Ücret Komisyonunun çok ivedi olarak toplanmasını talep ederiz.”

Continue Reading

GÜNDEM

Toplu taşımacılar eylem yapıyor!

Published

on

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği “Araçlarımızı devretmeye getiriyoruz, çünkü ödeyemiyoruz” sloganıyla araçlı eylem yapıyor.

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği bugün Lefkoşa’da “Araçlarımızı devretmeye getiriyoruz, çünkü ödeyemiyoruz” sloganıyla araçlı eylem yapıyor.

 

 

Eylemciler Atatürk Spor Salonu önünde toplandı.

 

Eylemciler az sonra Başbakanlığa hareket edecek.

Birlik, bugüne kadar yetkililerle yapmış oldukları görüşmelerde hiçbir neticeye varamadıklarını ve bu nedenle eylem kararı aldıklarını duyurmuştu.

Birlik Başkanı Menteş Aytaç, üyelerinin Mart 2020’den beridir çalışmamasından dolayı hükümetten; seyrüsefer, muayene, T izin belgesi ücreti, yıllık vergi, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ücretlerinden muafiyet ile geliri olmayan turizm taşımacılarına 15 bin TL hibe talebinde bulunduklarını kaydetmişti.

Continue Reading

GÜNDEM

Başbakan Saner bugün Ankara’ya gidiyor

Published

on

Başbakan Ersan Saner, çalışmalarda son aşamaya gelen ve çarşamba günü imzalanması planlanan 2021 yılı Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının İmza Törenine katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara’ya gidiyor. Başbakan Saner’e ziyaretinde Maliye Bakanı Dursun Oğuz eşlik edecek. Başbakan Saner temaslarının tamamlanmasının ardından yurda dönecek. Söz konusu İşbirliği Protokolü özet olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Kovid-19 salgını da göz önünde bulundurularak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,devlet bütçesine, reel sektörüne yapacağı katkılarla gerçekleştirecek .Ankara kaynaklı alt yapı projelerini içerecek. Başbakan Ersan Saner konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Türkiye’nin çok değerli ve olumlu katkıları ile 2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imza aşamasına gelmesinin Kıbrıs Türk Halkı için büyük önem arz ettiğini” belirterek “ Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ilgileri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın değerli katkıları ile 2021 yılını kapsayacak Türkiye Cumhuriyeti- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının imzalanması Halkımıza daha güzel, müreffeh günlerin habercisi olacaktır’ dedi.

Continue Reading

GÜNDEM

Vakalar artıyor: 41 vaka

Published

on

“Toplam 6133 test yapıldı, 38’i yerel 41  pozitif vakaya rastlandı, 5  kişi taburcu edildi”

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6133 olup, 38’i yerel 41 pozitif vakaya rastlanmış, 5 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 2 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 38 kişi ise yerel vakadır.

36 kişi Lefkoşa, 3 kişi Girne, 1 kişi Gazimağusa Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Gönyeli – 2 /  Cihangir- 2 / Değirmenlik-1 / Haspolat 27 / Sulariçi-2  / K. Kaymaklı-2

Girne

Girne Merkez -1  / Ağırdağ-1 / Çatalköy-1

Gazimağusa

Maraş -1

1 Mart  2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

 

Bugün Yapılan Test Sayısı: 6133

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 41

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 2

Yerel Vaka Sayısı: 38

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 5

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 548.049

Toplam Vaka Sayısı: 3457

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 3007

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 427

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 86

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 338

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 3

Continue Reading

Trending