Connect with us

GÜNDEM

“Tüm geçiş noktaları ivedilikle açılmalı”

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’nden liderlere iş birliği ve müzakerelerin başlaması çağrısı…

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Birleşik Kıbrıs, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e iletilmek üzere, Kıbrıs’ın kuzey ile güneyi arasında iş birliğinin arttırılması ve kapıların açılması talebini içeren bir mektup hazırladı.

Mektup Cumhurbaşkanı Akıncı’ya iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ’a verildi. Kuzey ve güneyden 75 örgütün imzasının yer aldığı mektubun bir kopyası da İnisiyatif’in Kıbrıs Rum temsilcileri tarafından Anastasiadis’e iletilecek. Mektup ayrıca Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği yetkililerine de gönderilecek.

İnisiyatif’in bazı Kıbrıslı Türk üyeleri Cumhurbaşkanlığı’na gitmeden önce Ledra Palace geçiş noktasında İnisiyatif’in bazı Kıbrıslı Rum temsilcileri ile buluştu. Ayaküstü görüşme, Ledra Palace geçiş noktasında Birleşmiş Milletler kontrolündeki kısımda yer aldı.

 

Mektup… 

Mektupta, coronavirüs salgını nedeniyle başgösteren ekonomik ve sosyal sıkıntıların giderilmesi için tüm konularda iki tarafın iş birliği yapması arzusu yer alıyor.

İki liderin geçişler ve yangın söndürme konusunda; İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin ortak çalışmaları konusundaki iş birliğinin umut verici olduğu ifade edilen mektupta, “Tüm geçiş noktalarının gerekli tedbirler alınarak ivedilikle açılmasını ve iki toplum arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesini talep ediyoruz” denildi.

Kıbrıs etrafındaki denizlerde hidrokarbon çıkarmaya yönelik çalışmaların durdurulması gerektiği de kaydedilen mektupta, “Bu dönem, Crans Montana’da üzerinde mutabık kalınan hususlar üzerinde müzakere sürecini yeniden yapılandırmak ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyetinden iyi şekilde yararlanmak için kullanılacak bir dönemdir” ifadeleri yer aldı.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelere başlanması talebine yer verilen mektupta, “İki toplumun liderleri olarak bu fırsatı görmeniz ve müşterek olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin müzakere sürecini yeniden toplamaya davet etmeniz önemlidir” görüşü belirtildi.

 

Elcil: “Korku imparatorluğu yaratılmaya çalışılıyor”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Ledra Palace geçiş noktası ile Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı konuşmalarda, Kıbrıs Rum Yönetiminin geçişler için bazı şartlar ortaya koyduğunu hatırlatarak, KKTC ve TC hükümetini kapıların açılması ile ilgili bir irade ortaya koyamamakla eleştirdi.

Elcil, Kıbrıs Türk yönetiminin Güney Kıbrıs’ta virüs salgınının devam ettiği üzerine bir korku imparatorluğu yaratmaya çalıştığını ve kapıların açılmasına izin vermediğini iddia etti.

İnisiyatifin temel hedefinin Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu, adanın bir bütün olduğunu, Güneyde ve Kuzeyde salgın ile ilgili ayrı ayrı karar alınmasının yanlış olduğunu savunan Elcil, “Salgınla mücadele edilecekse bu mücadele toplu olması gerekirdi” dedi.

İki taraf arasındaki geçiş kapılarının açılması yanında iki taraf arasında artan tansiyonun düşürülmesini istediklerini kaydeden Elcil, Güneyde de Kuzeyde de provokasyonların yapıldığını, özellikle Kuzeyde Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun tansiyonun yükseltilmesine yönelik yayınlar yaptığını savundu.

Şener Elcil, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik Birleşmiş Milletler parametrelerinde çalışmaların sürdürülmesi konusunda Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da güven duyduklarını ifade etti.

Elcil, salgın sürecinin bölünmüşlüğü değil birleşme ve iş birliğini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Continue Reading

Son haberler

DÜNYA6 dakika ago

Rusya: Ukrayna ile savaş olmayacak

Lavrov, ABD ve NATO ile güvenlik görüşmelerinin sürdüğünü söyledi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna gerilimine ilişkin yaptığı açıklamalarda “Ukrayna’yla savaş olmayacak”...

GÜNDEM14 dakika ago

Asgari Ücreti yargıya taşımaktan vazgeçtiler!

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Arhun, işverenlerin, brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL’lik asgari ücreti yargıya taşımaktan vazgeçtiklerini,...

GÜNDEM21 dakika ago

Özyiğit resmen istifa etti!

Cemal Özyiğit TDP başkanlığından resmen istifa etti! Salı günü PM toplanıyor… Kurultay gündemde… 23 Ocak seçimleri sonrasında baraj altı kalan...

GÜNDEM28 dakika ago

Akdeniz açıklarında 4,3 büyüklüğünde deprem

Akdeniz açıklarında 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye...

GÜNDEM17 saat ago

703 yeni vaka, 2 vefat

“Toplam 16.465 test yapıldı, 703 pozitif vakaya rastlandı, 2 kişi vefat etti, 754 kişi taburcu edildi” Son 24 saatte yapılan test...

GÜNDEM23 saat ago

Seçim sonuçlarına ilişkin itiraz süreçleri bugün saat 17.00’de sona eriyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, 23 Ocak’ta yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonuçlarına itirazlarla ilgili yasal sürecin...

GÜNDEM23 saat ago

Japonya’da kovid-19’a karşı kısmi OHAL 34 eyalette yürürlükte

Japonya’da kapsamı 34 eyalete genişletilen Kovid-19’a karşı kısmi olağanüstü hal (OHAL) devreye girdi. Günlük vaka sayılarının ilk kez, önceki gün...

GÜNDEM24 saat ago

Seçim bitti, kavga bitmedi!

Bertan Zaroğlu ile Erhan Arıklı arasındaki çekişme devam ediyor… Yeniden Doğuş Partisi’nden olaylı bir şekilde ayrılan Ulusal Birlik Partisi’ne katılan...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler