Connect with us

GÜNDEM

“Toplanan paralar yasal değil”

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü, yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, ücretsiz kamusal eğitim hakkına dikkat çekti.

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu Nazlı yaptığı açıklamada, her eğitim yılının başında ve sonunda olduğu gibi, bu dönem başlarken de anayasal hak olan ücretsiz kamusal eğitim hakkına sahip çıkmak için toplandıklarını belirtti.

Kayıt parası, kırtasiye parası, gezi parası adı altında okul idaresi ve okul aile birlikleri tarafından toplanan paraların gayri yasal olduğunu söyleyen Nazlı, bunun eğitim hakkı ihlali olduğunu dile getirdi ve bu paraların ödenmemesi gerektiğini kaydetti.

Okul idaresi ve okul aile birlikleri tarafından toplanan bu paraların, Eğitim Bakanlığı’nın devlet okullarının ihtiyacını karşılamamasından kaynaklandığını savunan Cansu Nazlı, bunun kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Yardımcı öğretmen istihdamı söz konusu olduğunu da ileri süren Nazlı, yasal altyapısı olmayan bu istihdamların velilerden alınan fahiş ücretlerle yapıldığını iddia etti. Bu öğretmenlerin angarya olarak çalıştırıldığını ve yatırımlarının yapılmadığını savunan Nazlı, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın 2017 yılında yayınladığı rapora göre, kayıt paraları ve yardımcı öğretmen istihdamının Anayasa’ya ve yasalara aykırı olduğunu kaydetti.

Nazlı’nın konuşmasının ardından Bağımsızlık Yolu üyeleri Ömer Karadayı, Hakan Tanıttıran ve Bağımsızlık Yolu Eğitim Sekreteri Hasan Çağın Tezbaşar tarafından sorunları öğrenciler, veliler ve öğretmenler açısından ele alan basın açıklaması okundu.

Açıklamada, küçük yaşlardan itibaren eğitim alanındaki eksikliklerin öğrencilerin üzerine yıkıldığı ifade edilerek, öğrencilere hiçbir söz hakkı verilmemesi eleştirildi. Pandemi nedeniyle yürütülen uzaktan eğitimde öğrencilerin bilgisayarı ve interneti olup, olmadığına aldırış edilmediği savunulan açıklamada, ailelerin maddi durumuna bakılmaksızın, vatandaş-göçmen ayrımına girmeden, Türkçe konuşamayan öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencilerin ücretsiz, kamusal, kaliteli eğitime erişmesinin anayasal hak olduğu vurgulandı.

Kayıt parası için alınan 300 liranın bir ebeveyn için zorluğuna dikkat çekilen açıklamada, geçim derdine işaret edildi. Öğrenci okula başlayacağında yalnız hazırlık masraflarına bile ciddi masraf yapıldığı ifade edilen açıklamada, yardımcı öğretmen maaşı için velilerden asgari ücretin yarısı para ödenmesinin beklendiği ileri sürüldü. Açıklamada, her sene değişen üniformaları çocuğuna almaya maaşı yetmeyen veliler olduğu da kaydedildi.

Kayıt masasına oturtulan öğretmenlerin ise arada kaldığı belirtilen açıklamada, bazı öğretmenlerin parayı vermenin zorunlu olmadığını söylediği, bazılarının ise okul idaresiyle sorun yaşamamak için denileni yapmak durumunda kaldığı ifade edildi.

Öğretmenlerin, eğitimin içeriği ve niteliğine mesai harcaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, çoğu zaman sınav kağıtlarının çoğaltılmasının veya maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarının öğretmenler tarafından karşılandığı dile getirildi.

“Günü kurtarmak için çözümler üretilse de” gerçek sorumlunun bakanlık olduğu belirtilen açıklamada, öğretmenlerin dersleri hazırlamaktan ziyade okulların yetersizliklerinden kaynaklı pek çok sorunla uğraştığı ifade edildi.

Açıklamada, Eğitim Bakanlığı, anayasal ve yasal görevini yaparak, devlet okullarının altyapı ve personel eksikliklerini gidermeye çağrıldı.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM40 dakika ago

Arıklı: “Ya örs olacağız, ya çekiç”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı,  Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ve ekibi, dün akşam Tepebaşı’nda halkla büyük...

DÜNYA5 saat ago

Rusya’dan Erdoğan’a: “Esefle karşıladık”

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı Kırım açıklamasına tepki göstererek “Esefle karşılıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

DÜNYA5 saat ago

BMGK daimî üyelerinden Taliban’a karşı ortak tavır

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimî üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, Taliban’la ilişkiler konusunda ortak bir çizgi...

GÜNDEM5 saat ago

Tatar: Büyük bedeller ödedik. Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’tan katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.   Tatar, BM Genel Kurulu’nda Kıbrıs...

GÜNDEM5 saat ago

Amcaoğlu:Başarılarınızla gurur duyuyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarına katılarak derece elde eden 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri...

GÜNDEM6 saat ago

KKTC’de Covid-19 bir can daha aldı!

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören 61 yaşındaki Melih Oruç hayatını kaybetti. 14 Eylül’de Covid-19 teşhisi ile Lefkoşa Acil...

GÜNDEM7 saat ago

Vergi listeleri açıklandı: Şahıslarda Tahir Topal kurumlarda İş Bankası

Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ait vergi listelerini açıkladı. Şahıslarda iş insanı Tahir Topal, son yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da...

GÜNDEM7 saat ago

Akdeniz Belediyeler Birliği ile K.T. Belediyeler Birliği protokol imzaladı

Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında, dün akşam işbirliği ve kardeşlik protokolü imzalandı. Kaya Palazzo Otel’de yer...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler