Connect with us

GÜNDEM

The Telegraph: Başbakanı vatandaşlarını Birleşik Krallıktan taşımayı planlıyor

Başbakan Ersin Tatar İngiltere’de yayınlanan The Telegraph gazetesine özel röportaj verdi.

Gazetenin baş muhabiri Robert Mendict ile telefonla bir röportaj gerçekleştiren Başbakan Tatar tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında KKTC’nin başarısını anlattı.Gazete, röportajı “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı vatandaşlarını Birleşik Krallıktan taşımayı planlıyor’ başlığıyla verdi.

Başbakan, The Telegraph’a verdiği demeçte, 57 gün boyunca yeni bir Kovid-19 pozitif kaydetmemiş Kuzey Kıbrıs’ın binlerce vatandaşını İngiltere’den kurtarmayı planladığını söyledi.

Tatar, “İngiltere’de yaklaşık yüz Kıbrıslı Türk ölmüştür. Bu çok korkunç birhaber. Hayatını kaybedenler için çok üzgünüz. Şimdi bazılarını Kıbrıs’a geri getirmeye çalışıyoruz. Aileleri onların buraya geri getirilmesini istiyor” dedi.

Tatar, İtalya’da olanları incelediklerini ve yalnızca katı tedbirlerin virüsün yayılmasını önleyeceğini ve hastanelere yığılmanın önüne geçebileceğini gördüklerini belirtti.

Anavatan Türkiye ile olan tüm havayolu denizyolu ulaşım bağlantılarını kestiğini kaydeden Tatar “Korkmuştum çünkü Kıbrıs’ta böyle bir şeyin olması bizi mahvedecekti. Kuzey Kıbrıs’a tüm uçuşları durdurdum ve bu karar bizi kurtardı.Uçuşlara Mart ayı sonuna kadar izin verseydim, 50.000’den fazla yabancı turist gelip buraya Koronavirüs getirecekti. ”dedi.

 

İngiltere’de Koronavirüse karşı bağışıklık kazanılacağının düşünüldüğünü ve önlem almada çok geç kalındığını ifade eden Başbakan Tatar,İngiltere’de 31 Ocak’ta ilk vaka rapor edildiğini ancak Boris Johnson’ın 23 Mart’a kadar ülkeyi kapatmamasına şaşırdığını söyledi.

Tatar, “Daha önce kapanmış olsaydılar daha iyi olabilirdi’ diye konuştu.

10 binden fazla İngilizin Kuzey Kıbrıs’ta evi bulunduğunu da aktaran Tatar,  1000’inin geri dönmekte çok arzulu olduğunu belirtti.

İngiltere’de yüksek ölüm oranından dolayı üzüntü duyduğunu ifade eden Başbakan Tatar, İngiltere’de hayatını kaydedenlerden 5’ini şahsen tanıdığını belirtti.

The Telegraph gazetesi baş muhabiri Robert Mendictson haftalarda Kuzey  Kıbrıs’taki British Residents Derneği’nin  adada evi bulunan İngiliz vatandaşlarının adaya geri dönüşleri için lobicilik yapmaya başladığı haberini de okuyucularına aktardı.

Koronavirüs salgını çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde alınan önlemlere de değinilen haberde ‘Sayın Tatar, rapor edilen ilk vakanın hemen ardından ülkede tam bir sokağa çıkma emri verdiği. Hastaların 9 Mart’ta hastaneye kaldırılıp karantinaya alınmasının ardından uçuşlar durdurulduve 14 Mart’ta okullar kapatıldı. Elzem mağazalar hariç tümü kapatıldı yurtdışından gelenlere 14 günlük katı bir karantina uygulandı. Güney Kıbrıs’la olan kara sınır kapıları da geçişlere kapatıldı’ denildi.

 

Haberin devamında, İngiltere’de, adada olduğundan yüz kat daha fazla Kıbrıslı Türk’ün öldüğüne dikkat çekildi.

Muhabir Mendict haberinde ‘Sadece Türkiye tarafından tanınan ülke, şimdiye kadar pandemi sırasında Birleşik Krallık’ta, çoğu Londra’da olmak üzere yaklaşık 100 Kuzey Kıbrıs Türk’ün öldüğünü korku ve üzüntü içinde izledi. Buna karşılık, kendi devletinde vatandaşlarından sadece biri öldü’ diye yazdı.

 

Haberde, yaklaşık 350.000 nüfusa sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kaydedilen 108 vakanın, üçte birinin Alman turist olduğunu, resmi olarak kayda geçen dört ölüm vakasının ikisinin Alman ve üçüncüsünün, Türkiye’den gelen bir ziyaretçi ve 1 KKTC vatandaşı olduğunu kaydedildi.

Kuzey Kıbrıs’ta Koronavirüs nedeniyle son ölümünyaklaşık üç ay önce olduğu ve son hastaolan 83 yaşındaki Zekai Gece’nin 11 Mayıs’ta Başbakanın da katıldığı bir törenle doktorlar ve hemşirelerin alkışları arasında hastaneden taburcu edildiği de vurgulandı.

Haberde Başbakan Ersin Tatar’ın eğitim durumu ve hayatıyla ilgili bilgiler de paylaşılırken Cambridge Üniversitesi’nden mezun olmadan önce Doğu Londra’daki özel bir okulda eğitim görmüş olan Tatar’ın eğitimli bir muhasip olduğu ve PolyPect firmasında yardımcı mali sorumlu olarak görev yaptığı aktarıldı.

 

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM58 dakika ago

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne bağış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kariyer ve İşletme Kulübü, her yıl geleneksel olarak yaptığı yeni yıl çekilişlerinden elde ettiği geliri, Kanser...

DÜNYA2 saat ago

Japonya, Rusya toprakları üzerinde egemenlik iddiasında bulundu

Japonya Dışişleri Bakanı, Tokyo’nun Pasifik Okyanusu’ndaki güney Kuril Adaları’nın Japonya’ya ait olduğu iddiasından vazgeçmeyeceğini ve anlaşmazlığı çözmek için Moskova ile...

GÜNDEM2 saat ago

Omicron hızla yayılıyor: Son bir haftada 18 milyon vaka

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’un Omicron varyantı nedeniyle son bir haftada dünyada 18 milyonun üzerinde...

GÜNDEM2 saat ago

Bugün kış aylarının en soğuk günü

Kıbrıs’ta bugün sonbahar ve kış aylarının en soğuk günü… Sıcaklık mevsim normallerinin 7-8 derece altında seyrediyor. Selvili Tepe’den Girne Boğaz’a...

GÜNDEM2 saat ago

Erken seçim için geri sayım başladı

 Koronavirüs pandemisi, hükümet krizleri ve erken seçim tartışmalarının gölgesinde geçen bir yılın ardından KKTC’deki seçmenler, sandığa gitmeye hazırlanıyor. Son milletvekilliği...

GÜNDEM18 saat ago

710 yeni vaka, 4 ölüm

Son 24 saatte yapılan test sayısı 20.260    olup, 710 pozitif vakaya rastlanmış, 4 kişi vefat etmiş, 708 kişi taburcu edilmiştir....

GÜNDEM19 saat ago

Güney Kıbrıs’tan enerji talep edildi

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan,artan ihtiyacın karşılanması için Güney Kıbrıs’tan ay sonuna kadar enerji talep edildiğini bildirdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)...

GÜNDEM19 saat ago

Elcil: İş Birlikçi Zihniyetler Kıbrıs Türk Toplumunu Temsil Edemeyiz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, iş birlikçi zihniyetlerin Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemeyeceğini belirtti. Yazılı açıklamasında...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler