Connect with us

GÜNDEM

Tel-Sen’den uyarı grevi

Tel-Sen, Telekomünikasyon Dairesi’nde özelleştirilmeye gidileceği gerekçesiyle 2 saatlik uyarı grevi yaptı

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), “Telekomünikasyon Dairesi’nde özelleştirilmeye gidileceği” gerekçesiyle 2 saatlik uyarı grevi yaptı.

Sendika, “Başbakan Ersan Saner’in Daire’nin özelleştirme adı altında yeniden yapılandırılmasıyla ilgili söylemlerde bulunması, ancak topluma ve Daire’ye hiçbir açıklama yapmaması” üzerine bu uyarı grevini yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Telekomünikasyon Dairelerinin tümünde 08.00 ile 10.00 saatleri arasında gerçekleşen greve, Tel-Sen’in üyesi olduğu Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) altındaki diğer sendikalar da destek verdi.

Lefkoşa Telekomünikasyon Dairesi önünde greve ilişkin yapılan basın açıklamasında, bugünkü grevin bir uyarı niteliğinde olduğu ancak tek defalık bir eylem olmayacağı, sürecin takibine devam edileceği duyuruldu.

Soysan: Bu topluma kötülük etmelerine müsaade etmemiz mümkün değildir

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, greve ilişkin basın açıklamasını okuyarak, her gelen hükümetin “yeniden yapılandırma adı altında” Telekomünikasyon Dairesi’ni özelleştirmeyi istediğini öne sürerek, küçük ölçekli ülkelerde haberleşmeyi ve iletişimi özelleştirmenin toplumun menfaatine olmadığını söyledi ve toplumun menfaatine olmayacak hiçbir adıma müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Soysan, Başbakan Ersan Saner’in Telekomünikasyon Dairesi’ni özelleştireceğine yönelik son noktaya gelindiğini söylediği ancak bu “son noktanın” ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadığını ileri sürerek, Telekomünikasyon Dairesi’nde yeniden yapılandırmanın şart olduğunu ancak bunun çözümünün “peşkeşten öteye gitmemiş Yap-İşlet-Devret modeli” olmadığını belirtti.

Daire Müdürlüğü’nün ve ilgili bakanlığın konu hakkında bilgisi olmadığını söylemesi ve olaylara seyirci kalmasıyla, “oyunun bir parçası” olduğunu savunan Soysan, Anadolu Ajansı’ndan edinebildikleri bilgiye göre, hükümet yetkilileri tarafından TC Dijital Bilişim Ofisi’nden Daire’nin mevcut durum tespiti yapılması ve tespite göre modern telekomünikasyon şebekesi ve altyapısının nasıl kurulabileceğinin saptanması talebinin yapıldığını iddia etti.

 

“Amaç Telekomünikasyon Dairesi’nin verimsiz olduğu algısını güçlendirmek”

Soysan, “Bakanlık ve Daire Müdürleri neden elektrik iletim hattında ve su iletim projesindeki fiber altyapılarının Daire’ye devri için çalışmıyor? Neden Gönyeli Belediyesi ile yapılan ve sonra iptal edilen fiber altyapı projesine sahip çıkmıyor? Neden Daire’nin kendi internetini, ADSL ve VDSL satması için çalışmıyor?” sorularını yönelterek, bu soruların tek cevabının Daire’nin verimsiz olduğu algısını güçlendirme çabası olduğunu iddia etti.

 

“Artık eylem zamanıdır”

“Hükümeti sözlü uyardık, yazılı uyardık. Artık eylem zamanıdır. Bugün bu uyarı greviyle de toplumun önünde son kez uyarıyor ve hükümete örgütlü bulunduğumuz Daire özelinde ve genelde toplumsal varlıklarımıza sahip çıkmayı hatırlatıyoruz. İki elimiz yakanızdadır” diye konuşan Soysan, yapılması gerekenin Daire’nin nasıl ayakta kalacağının Daire çalışanları ile konuşulup, internet hizmeti satımı veya fiber altyapı mülkiyetinin alınması gibi gelir kapılarının açılması ve hizmet kabiliyetinin güçlendirilmesi olduğunu ifade etti.

Soysan, geçmiş yıllarda benzer girişimlere karşı yaptıkları süresiz grevin, yasaklanarak durdurulabildiğini de anımsatarak, açıklamasını “Bu defa yasak da durdurmayacak” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Bıçaklı: Kap-İşlet-Devret

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı ise, “ülkeyi yönettiğini iddia eden kişilerin, devlete ait kurum, kuruluş ve dairelerin, babaları tarafından kendilerine miras bırakıldığını ve peşkeş çekebileceklerini düşündüğünü” öne sürerek, “Bu binaya bakın. Devletin Telefon Dairesi böyle mi olur? Bina yıkılıyor. Bir de Saray yapacaklarmış. Ne sarayı?” diye konuştu.

Bıçaklı, hiçbir yatırım yapmayarak Daire’nin hizmet veremez duruma getirildiğini savunarak, yapılması planlandığı öne sürülen yönetim modelinin adının “Kap-İşlet-Devlet” olması gerektiğini savundu ve şunları kaydetti:

 

“Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı da satanlar bunlardır. Aynı zihniyettir. Biz Türk-Sen ve üye sendikaları olarak, toplumun değerlerine, kurumlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yanlış yapmaya devam ederlerse de bizi burada göreceklerdir.”

Özkıraç: Tüm toplum başkaldırmalı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Kubilay Özkıraç ise, greve destek veren tüm sendikalara teşekkürlerini ileterek, yaşanılanları “Ankara’dan aldıkları talimatlarla ülkeyi sömürge durumuna getirmeye çalışan bir ideolojinin ürünü” olarak değerlendirdi.

Özkıraç, yapılması gereken tek şeyin “başkaldırı” olması gerektiğini vurgulayarak, “Buradan kendini bu ülkeyi yönettiğini zanneden memurları protesto ediyorum ve buradan tüm toplumu bir başkaldırıya davet ediyorum. Geç kalıyoruz” dedi.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM6 saat ago

89 yeni vaka, 1 ölüm, 93 taburcu

“Toplam 20.563 test yapıldı, 61’i yerel, 89 pozitif vakaya rastlandı, 1 kişi hayatını kaybetti, 93 kişi taburcu edildi” Son 24...

GÜNDEM8 saat ago

Mobeseler için 81 milyon TL kaynak

Vatandaşın huzur ve güvenliği için kamuya açık alanlarda suçun önlenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla geliştirilen Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS),...

GÜNDEM8 saat ago

Turizm gelirleri dibe vurdu: Rakamlar SOS veriyor

KKTC İstatistik Kurumu 2018-2020 Ödemeler Dengesi’ni açıkladı. Kurumun internet sitesinde yayımlanan bilgiler ışığında, 2019 yılında 82.5 milyon ABD doları olan...

GÜNDEM8 saat ago

Arıklı yarın basın toplantısı düzenleyecek

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı yarın saat 10.30’da basın toplantısı düzenleyecek… Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Arıklı basın...

TÜRKİYE8 saat ago

Asya’dan Avrupa’ya ilk adımlar atıldı

Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ve Asya Kıtalarını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü 318 metre yükseklikten görüntülendi. Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı...

GÜNDEM8 saat ago

Organik tarım yapan üreticilere hak edişleri ödendi

Organik Tarım yapan üreticilere hakedişleri ödendi… 2020 yılı için, Sertifikalı Organik Tarım üretimi yapan 12 üreticiye, alan bazlı ek destek...

GÜNDEM9 saat ago

Dere yatağında ekili 25 kök hintkenevirini sularken suçüstü: 2 tutuklu

Lapta’da polisin düzenlediği operasyonda, 2 kişi dere yatağı içine ekili, boyları 1 metre ile 2 metre arası değişen toplam 25...

DÜNYA10 saat ago

DSÖ’den aşı karşıtlarına tepki!

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19’a karşı uygulunan aşılarla ilgili sosyal medyada paylaşılan söylentilere inanılmaması gerektiğini söyleyerek aşı karşıtlarına...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler