Connect with us

GÜNDEM

Tatar: Siyasetimiz dünyaya duyuruluyor

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı sonrası Rumların tek taraflı AB’ye alınmasıyla geliştirilen anlayışın, Kıbrıs Türk halkının azınlık duruma düşürülmesine yönelik olduğunu belirterek, yeni siyasetin ezberleri bozduğunu vurguladı.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ışığında, mavi vatanda, hava sahasında hak ve hukukun korunması açısından KKTC’nin kazandığı öneme dikkat çeken Tatar, KKTC’nin Türk Dünyası’nın en güneyindeki temsilcisi olduğunu kaydetti.

Adıyaman Üniversitesi’nde konferans vermek ve temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’da bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, gün içerisinde bölge yetkilileriyle görüşmelerde bulunarak, Adıyaman çarşısını ziyaret etti, esnafla sohbet etti.

Ardından GAP Gazeteciler Birliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, basına açıklamalarda bulundu. Tatar, açıklamasında, Doğu Akdeniz’deki son gelişmelere yer vererek, iki devletli çözüm siyaseti hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı’nı karşılayan ve açılış konuşmasını yapan GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Yılmaz, son zamanlarda Akdeniz’de ve KKTC’de yaşanan gelişmeleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ağzından dinlemenin önemine dikkat çekerek, davetlerine iştirak etmesinden dolayı teşekkürlerini iletti.

“Yoğun gündemleri içerisinde mücadelemize her zaman yer veren Türk medyasına teşekkür ederim”

Büyük bir ağ ve yapıya sahip, aynı zamanda farklı ülkelerde temsilcileri olan GAP Gazeteciler Birliği aracılığıyla Kıbrıs Türk toplumunun sesinin duyurulmasının önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise, yoğun gündemleri içerisinde mücadelelerine her zaman yer verdikleri için Türk medyasına teşekkür etti.

Gazetecilere, Cumhurbaşkanı olmasından sonra ortaya koydukları egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde siyasetin, Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle benimsenmeye başlandığını aktaran Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eylül ayında BM Genel Kurulu’nda bütün dünyaya yaptığı çağrıyı anımsatarak, orada “Artık bu işin dönüşünün” olmadığı mesajının verildiğini kaydetti.

Yıllardır federal temelde yürütülen müzakerelerden hiçbir sonuç alınamadığını, 2017 yılında kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da bu temelde ortaya koyduğu her türlü yaklaşıma Rum tarafının “hayır” dediğini söyleyen Tatar, bu gerçekler ışığında, Başbakan olmasıyla birlikte ilk defa hükümet programında “İki devletli çözümün en gerçekçi çözüm” olduğuna yönelik siyasetlerini eklediklerini anlattı.
“Siyasetimiz Türkiye Cumhuriyeti sayesinde dünyaya duyuruluyor”

KKTC’nin yeni siyasetinin dünyaya duyurulmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük emekleri olduğunu söyleyen Tatar, diğer ülkelerin Kıbrıs Türk halkına verdiği hiçbir sözü yerine getirmediklerini ifade ederek, Annan Planı ardından plana “hayır” diyen Rumların tek taraflı bir şekilde Avrupa Birliği’ne alındığını aktardı.

Söz konusu anlayışın, Ege Denizi’nden sonra Doğu Akdeniz’den de Türkiye’yi kuşatma ve Kıbrıs Türk halkını azınlık durumuna düşürme anlayışı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu sürecin Kıbrıs Türk halkını bambaşka yerlere süreceğini, sonun başlangıcı olacağını dile getirdi.

“Yeni siyaset ezberleri bozmuştur” diyen Tatar, yeni siyasetin iki egemen eşit devletin işbirliğiyle ancak bir anlaşmanın olabileceğini ortaya koyduğunu, Türkiye’nin garantörlüğünü yok sayacak, onu dışlayacak bir federal çözümün artık kabul görmediğin, yeni siyasetin Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve Türk askerinin caydırıcı güç olarak adada bulunmasını desteklediğini kaydetti.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük gayretleriyle Türk Devletleri Teşkilatı’na KKTC’nin gözlemci üye olarak alınması gelişmesini de hatırlatan Tatar, bu gelişmenin sürdürdükleri siyasetin daha da kökleşmesi anlamına geldiğini ifade etti.

 

– “KKTC Türk Dünyası’nın en güneydeki temsilcisi”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ışığında mavi vatanda, hava sahasında hak ve hukukun korunması açısından KKTC’nin ne kadar önem kazandığından bahseden Tatar, KKTC’nin Türk Dünyası’nın en güneyindeki temsilcisi olduğunu kaydetti.

47 yıl sonra Maraş’ın açılımıyla KKTC’nin turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlandığını da aktaran Tatar, ülkedeki artan yabancı öğrencisi, turist ve yatırımcı sayısına dikkat çekti.

Adıyaman’ın Kıbrıs Türk halkı için önemi hakkında da konuşan Tatar, 1974’ten sonra birçok Adıyamanlının KKTC’ye yerleşip, çocuk sahibi olduğunu ve mücadeleye destek verdiğini anlatarak, onlara Adıyaman’dan selamlarını iletti.

Adıyaman ile ilişkilerin her alanda artması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı, yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.

Açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a hediye ve plaket takdim edildi.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook