Connect with us

GÜNDEM

Tatar: “Adayı silahlandırmak, kuşatmadır”

Published

on

Cumhurbaşkanı Tatar, Hürriyet gazetesi muhabiri Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş’ta bir sonraki aşamanın, bazı kamu binalarının hizmete açılması olabileceğini belirterek, 8 Ekim’de açılışının ikinci yılında kutlama yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hürriyet gazetesi muhabiri Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı; Maraş’ta ABD ve dünyaya mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, röportajda, “Maraş’ta bir sonraki aşama, bazı kamu binalarının hizmete açılması olabilir. 8 Ekim 2022’de açılışının ikinci yılında, saat tam 12.00’de ilk gelene hediyemiz olacak, konserle kutlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar ABD’ye de; “Adayı silahlandırma mantığı savunmanın ötesine geçmektir, kuşatmadır” diye tepki gösterdi.

“Yunanistan’ın, Ege ve KKTC konusunda arkasını ABD’ye yaslayarak tansiyonu yükseltmesi, ABD’nin önce Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik ambargoyu kaldırması sonra da Rum kesimini New Jersey ile eşleştirerek askerini eğitme kararı almasının, Türkiye’de ve KKTC’de büyük tepkiyle karşılandığına” işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar şöyle konuştu:

“ABD’nin adımları hukuksuz ve gerginlik yaratıcı. Kıbrıs’ta garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’dir. Bu konudaki antlaşmalara rağmen, nasıl oluyor da Rum kesimi farklı antlaşmalara girebiliyor? Ortada hem bir hukuksuzluk var hem de bu durum tansiyonu yükseltecek, gerginlik yaratacak. Ukrayna Savaşı çok şeyi değiştirdi. Rum tarafındaki Limasol, adeta bir Rus şehri haline gelmişti. Yatırımları, televizyonları, radyoları var. Hatta siyasi parti kurmaya hazırlanıyorlardı.

Rum kesimi, AB’nin Rusya ile ilgili kararlarına, birliğe üye olduğu için uymak zorunda. Diğer yandan ‘Rusya’ya KKTC’den direkt uçuş başlayacak’ diye paniklediler. Rum tarafı, Rusya ile arasına mesafe koydu. Şimdi ABD, Rum kesimine mükâfat veriyor. Aynı zamanda Türkiye’ye de sıkıntı yaratıp Rusya ile ilişkisini gözden geçirmeye zorlamak istiyorlar.”

-“Adayı silahlandırmak, kuşatmadır”

Cumhurbaşkanı Tatar, “adayı silahlandırmanın mantığı savunmanın ötesine geçtiğini, bunun bir kuşatma olduğunu” söyleyerek; “Bu, Türkiye’ye meydan okumadır. Kimse Anavatan’ı hafife almasın. Türkiye’nin ordusu, gücü bellidir. ABD madem hukuktan, adaletten bahsediyor, nasıl oluyor da bir halkın zulüm görmesine seyirci kalıyor?” şeklinde konuştu.

Anastasiadis’e yanıt…

Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “ Türk meydan okumalarına karşı eli kolu bağlı oturmayacağız” açıklamasına yanıt vererek; “Biz elbette mücahitler olarak sonuna kadar kendi varlığımız, güvenliğimiz için günü geldiğinde varlığımızı ortaya koyarız. Herkes boyuna göre konuşsun. İhtiyaç olduğu takdirde, Türkiye Cumhuriyeti ek askeri takviyeyi bir saat içinde yapabilir. Ne bizim ne de Türkiye Cumhuriyeti’nin karşı tarafta gözü var. Bizim tek istediğimiz barış, huzur ve sükûnet içerisinde güvenliğimize devam edebilmektir” dedi.

 

Rusya’dan direkt uçuş olacak mı? sorusuna; “Birkaç şirket bu konuda izin almaya çalıştı. Bizde de bir başvuru var” diyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Diplomatik ve siyasi sorun yaşanmaması için istişare ediyoruz. Zaten her ülkeden turistin Türkiye Cumhuriyeti üzerinden gelme imkânı bulunuyor” dedi.

“Garantör İngiltere’ye sitem”

Cumhurbaşkanı Tatar; “İngiltere’ye karşı hayal kırıklığımı ifade etmek istiyorum. Prens Charles kral oldu, babası Yunan. Bir Yunan hayranlığı var. Ancak İngiltere halkı gerçeği biliyor, İngiltere kendi insanına da haksızlık yapıyor” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın BM konuşması, siyasetimizi bir adım öteye taşımıştır”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler kürsüsünden yaptığı tarihi konuşma ve KKTC’nin devlet olarak tanınması çağrısı hakkında ise Cumhurbaşkanı Tatar şunları kaydetti:

“Tarihi açıklamadır. Kendi devletimize sahip olmamız lazım. Tanıma çağrısı siyasetimizi bir adım daha öteye taşımıştır. Artık bu iki yapıyı, iki devleti birleştirmek mümkün değildir. Tek çatı, tek egemenlik mümkün değildir. Egemenlik, eşitlik, eşit statü tanınmadan masaya oturmayız. Bir antlaşma olacaksa iki devlet temelinde olacaktır.”

-“Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci olarak alınmamız gündemde, inşallah olacak ”

KKTC’yi kimler, ne zaman tanır? sorusuna ise Cumhurbaşkanı Tatar; “Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci olarak alınmamız gündemde, inşallah olacak. Sonraki süreçte ülkelerle ikili ilişkilerimiz, öğrencilerin KKTC’de okuması, turizmin artması ve halkların birbirini tanıması ile mümkün olacaktır. Yavaş yavaş, diplomatik adımlarla gerçekleşecektir” şeklinde cevap verdi.

“Hayalet şehirden müze şehre”

Cumhurbaşkanı Tatar, Kapalı Maraş’ın hayalet şehir olarak adlandırıldığını, 8 Ekim 2020’de saat tam 12.00’de bir bölümünün açıldığını ifade ederek; “İki muhteşem plajı ile artık hayalet değil, müze şehir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Maraş ile ilgili açıklamaları şöyle:

“Tam 47 yıl antlaşma olursa diye bekledik. Olmadı, Rumlar hep vazgeçti. Maraş’ı açmak hakkımızdı, açtık. Pandemiye rağmen Maraş’ı ziyaret edenlerin sayısı 750 bini geçti.

Araziler Osmanlı’dan kalan vakıflara ait, üzerindeki binaların bir kısmı Rumlara, İngilizlere ait. Kamu binaları da var. Bu konuda, binalar için kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu var. Taşınmazını geri isteyenin bu komisyona, tapusuyla başvurması gerekiyor.

Maraş’ta bir sonraki aşama, bazı kamu binalarının hizmete açılması olabilir. 8 Ekim 2022’de açılışının ikinci yılında, saat tam 12.00’de ilk gelene hediyemiz olacak, konserle kutlayacağız. Dünyanın en güzel plajı. Başka hiçbir yerde yok. Huzur buluyorum, sık sık gelmeye çalışıyorum.”

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook