Connect with us

GÜNDEM

‘Tansiyonu Düşürmek İçin’ Diplomatik Hareketlilik

Türkiye’nin tavrının Doğu Akdeniz’deki tansiyonu yükselttiği, tansiyonun düşürülmesi için hararetli bir diplomatik hareketlilik yaşanmakta olduğu bildirildi.

Fileleftheros’un “Düşürmeye Koşuyorlar… Doğu Akdeniz’deki Krizin Yatıştırılması İçin Diplomatik Hareketler… Krize ABD’nin Müdahiliyeti” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği habere göre, AB Dış Konular Konseyi Dışişleri Bakanları telekonferansı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da katılımıyla ABD’nin bölgeye müdahiliyetine damgasını vuracak.

Bugünkü toplantıyı “çok önemli” addeden diplomatik kaynaklara göre özellikle Libya’daki durum ve Rusya’nın müdahiliyeti nedeniyle ABD’nin ilgisinde artış oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Savunma Bakanı eşliğinde dün yapması planlanan Türkiye ziyaretinin ertelendiğine de işaret edilen haberde, Ankara-Moskova yakınlaşmasının, Libya’da Suriye’dekine benzer bir sahne oluşmasını istemeyen Washington’u endişelendirdiğine dikkat çekildi.

Habere göre önceki günlerde AB Ortak Dış Siyaset ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo arasında bölgedeki gelişmelerin değerlendirildiği bir telefon görüşmesi yaptı ve bu görüşmede Pompeo’nun bugünkü toplantıya katılması gerektiğine hükmedildi.

“ANKARA’YA BASKI ÇABALARINA” ABD’NİN DE AB’NİN DE MÜDAHİL OLMASINI İSTİYORLAR

Rum ve Yunan hükümetleri “Ankara’ya baskı çabasına” ABD’nin de AB’nin de müdahil olmasını istiyor, keza Yunanistan’ın talebi üzerine bugünkü telekonferansta Türkiye’nin “tehditleri” konusu da ele alınacak.

Brüksel tarafından bir inisiyatif alınmasını ve konuya daha çok müdahil olunmasını talep eden Rum ve Yunan hükümetleri dikkatlerini Temmuz ayında gerçekleşecek Avrupa Konseyi toplantısına odakladı ve bu yöndeki diplomatik çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Bu çerçevede Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün Avurpa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefon görüşmesi yaptı. 1 Temmuz’da Almanya’nın dönem başkanlığı başlıyor ve Berlin’in bütün müdahil taraflarla teması olacak.

BÖLGE ÜLKELERİYLE TEMASLAR YOĞUNLAŞTIRILDI

Rum ve Yunan hükümetleri, Yunanistan’ın inisiyatifinde bölge ülkeleriyle de temaslarını yoğunlaştırdı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis yarın İsrail’e, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de 23 Haziran’da İsrail’e gidecek. İsrail’le görüşmelerin ana konusunu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri oluşturacak. Rum ve Yunan hükümetleri yeni İsrail hükümeti ile yeniden iş birliği ipinin ucunu bulmak istiyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Perşembe günü, kısmî Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma (Meis hariç tutularak) anlaşması imzalamak üzere Kahire’ye gidiyor. Yunanistan, MEB konusunda Mısır hükümeti ile arasındaki görüş farklılıkların üzerine köprü kurmak istiyor, bu nedenle Dendias’ın Mısır ziyaretine de büyük önem veriliyor.

“MEİS’İN MEB’İ VAR”

Dendias dün röportaj verdiği “Proto Thema”nın, Mısır’la ortaya hat kuralının mı uygulanacağını ve Meis’te tam etki (MEB ve kıta sahanlığı) tanınmadan da Kahire ile mutabakat imzalanması gerekip gerekmediği sorusuna şu cevabı verdi:

“Meis’in MEB’i var. Hedefimiz, Mısır ile İtalya ile uzlaştığımız standartta bir anlaşma imzalamaya çalışacağız. Mısır’la müzakere kolay değil. Ancak İtalya ile de kolay olmadı. Yunan hükümeti proaktif diplomasi izliyor ve uzun yıllar önce kapanması gereken bir konuyu olumlu tamamladı.”

ANASTASİADİS-LEYEN TELEFON GÖRÜŞMESİ

Alithia haberi “Türk Meydan Okumaları Pompeo’nun Önüne… Avrupa Dışişleri Bakanları’nın Kritik Telekonferansına Katılacak… Başkan Leyen’e: AB Tarafından Türkiye’ye Karşı Daha Etkin Önlemler Alınması Şart” başlık ve spotlarıyla ikinci manşet olarak aktardı.

Habere göre Anastasiadis dün ile gerçekleşen planlı telefon görüşmesinde Leyen’e “Türkiye’nin sözde Rum MEB’i içerisindeki faaliyetlerinin “yasadışı olduğu, bölgedeki güvenlik ve istikrarı riske attığı” iddialarını yineledi ve “Türkiye’nin bölgeye dair taleplerinin engellenmesi, sondajlarını durdurmasının sağlanması için AB’nin çok daha etkin önlemler alması gerektiği” iddiasını ortaya koydu.

Leyen’e AB Başkanı ve Avrupa kurumlarının liderleriyle yaptığı ikili temaslar hakkında bilgi de veren Anastasiadis, “Türkiye’nin faaliyetlerinin kınanması ve bir sonraki adım için eşgüdüm ve kararlılık gereğinde” bir görüş birliği bulunduğunu savundu.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM2 saat ago

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne bağış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kariyer ve İşletme Kulübü, her yıl geleneksel olarak yaptığı yeni yıl çekilişlerinden elde ettiği geliri, Kanser...

DÜNYA3 saat ago

Japonya, Rusya toprakları üzerinde egemenlik iddiasında bulundu

Japonya Dışişleri Bakanı, Tokyo’nun Pasifik Okyanusu’ndaki güney Kuril Adaları’nın Japonya’ya ait olduğu iddiasından vazgeçmeyeceğini ve anlaşmazlığı çözmek için Moskova ile...

GÜNDEM3 saat ago

Omicron hızla yayılıyor: Son bir haftada 18 milyon vaka

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’un Omicron varyantı nedeniyle son bir haftada dünyada 18 milyonun üzerinde...

GÜNDEM3 saat ago

Bugün kış aylarının en soğuk günü

Kıbrıs’ta bugün sonbahar ve kış aylarının en soğuk günü… Sıcaklık mevsim normallerinin 7-8 derece altında seyrediyor. Selvili Tepe’den Girne Boğaz’a...

GÜNDEM3 saat ago

Erken seçim için geri sayım başladı

 Koronavirüs pandemisi, hükümet krizleri ve erken seçim tartışmalarının gölgesinde geçen bir yılın ardından KKTC’deki seçmenler, sandığa gitmeye hazırlanıyor. Son milletvekilliği...

GÜNDEM19 saat ago

710 yeni vaka, 4 ölüm

Son 24 saatte yapılan test sayısı 20.260    olup, 710 pozitif vakaya rastlanmış, 4 kişi vefat etmiş, 708 kişi taburcu edilmiştir....

GÜNDEM20 saat ago

Güney Kıbrıs’tan enerji talep edildi

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan,artan ihtiyacın karşılanması için Güney Kıbrıs’tan ay sonuna kadar enerji talep edildiğini bildirdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)...

GÜNDEM20 saat ago

Elcil: İş Birlikçi Zihniyetler Kıbrıs Türk Toplumunu Temsil Edemeyiz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, iş birlikçi zihniyetlerin Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemeyeceğini belirtti. Yazılı açıklamasında...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler