Connect with us

GÜNDEM

Tabipler Birliği’nden Sağlık Bakanlığı’na çağrı: “Denetimi sıklaştırın”

Tabipler Birliği, son günlerde artan COVID-19 vakalarına dikkat çekti, eğitim ve sağlık sisteminin sürdürülebilir olması için denetimin sıklaştırılması gerektiğine vurgu yaptı, 5 maddelik önerilerini sıraladı.

MADDE MADDE ÖNERİLER:

  • Eğitim ve sağlığın sürdürülebilir olması için denetim artırılmalı.
  • Kamusal ve sosyal alanlarda belirli düzenlemelere gidilmeli
  • Özellikle toplu etkinlik alanlarında veya kapalı alanlarda yapılan yüksek riskli aktivitelerde düzenleme ve kısıtlamalara gidilmeli.
  • COVID-19 hastalığının tedavisi için onaylanan ve kullanıma giren Molnupiravir etken maddeli ilacın temini için Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle girişim başlatılmalı.
  • Aşılanma oranlarının artırılmalı.

Tabipler Birliği, son günlerde artan COVID-19 vakalarına dikkat çekti, eğitim ve sağlık sisteminin sürdürülebilir olması için denetimin sıklaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Birlik yazılı açıklama yaparak,  daha önceki dönemlerde de yaşanan denetim zafiyetinin vaka sayılarının hızla katlanmasına sebep olduğunu hatırlattı.

Son 14 günde ülkedeki test pozitiflik oranının yüzde 1.27’ye yükseldiğine değinen Tabipler Birliği, 100 bin kişide vaka sayısının 331’den 510’a ulaştığını kaydetti.

Birlik, hastane servis takibinde ve yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısında da artış yaşandığını dile getirdi.

“Kamusal ve sosyal alanlarda belirli düzenlemelere gidilmesi de gerekmektedir” diyen Tabipler Birliği,  özellikle toplu etkinlik alanlarında veya kapalı alanlarda yapılan yüksek riskli aktivitelerde düzenleme ve kısıtlamalara gitmenin şart olduğuna değindi.

Tabipler Birliği, COVID-19 hastalığının tedavisi için onaylanan ve kullanıma giren Molnupiravir etken maddeli ilacın temini için Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle girişim başlatılmasının hayati önem taşıdığını da açıkladı.

Birlik ayrıca, aşılanma oranlarının artırılması gerektiğine de değindi.

Birlik tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: Ülkemizde COVİD-19 pandemisinin geldiği son durum ciddiyetini giderek artırmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde de salgın ciddi boyutlara ulaşmış ve birçok ülkede ciddi tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bilimsel veriler ışığında görüyoruz ki; son 14 günde ülkemizdeki  test pozitiflik oranımız %1.27’ ye yükselirken, 100 000 kişide vaka sayısı 331’den 510’ a yükselmiştir. Bununla birlikte hastane servis takibinde ve yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısı da yükselmektedir.

Geldiğimiz noktada sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kuralarına en azami şekilde uymamız elzemdir. Özellikle risk grubundaki kişilerin sosyal temasları en aza indirmesi, mümkün olduğunca kalabalık alanlardan uzak durması; toplu alanlara girmek zorunda kalındığında sosyal mesafe-maske-hijyen kurallarına uyulması ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle sevdiklerimizi korumak adına bireylere önemli sorumluluk düşmektedir.

Bireylere düşen sorumlulukların yanı sıra yönetimsel açıdan ise, açık olan sektörlerde ciddi bir denetim uygulanması elzemdir. Daha önceki dönemlerde de yaşanan denetim zafiyetinin vaka sayılarının hızla katlanmasına sebep olduğu bilinen bir gerçektir.

Vaka sayılarının tırmanışa geçtiği şu günlerde olmazsa olmazımız olan eğitim ve sağlık sisteminin sürdürülebilir olması için denetimlerin sıkılaştırılmasından başka, kamusal ve sosyal alanlarda belirli düzenlemelere gidilmesi de gerekmektedir. Özellikle toplu etkinlik alanlarında veya kapalı alanlarda yapılan yüksek riskli aktivitelerde düzenleme ve kısıtlamalara gitmek önem arz etmektedir. Söz konusu etkinlik ve aktivitelerin neler olduğu ise yine Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı yüksek riskli aktiviteler listesinde mevcuttur.

Vaka sayılarımız artarken, FDA tarafından COVID-19 hastalığının tedavisi için onaylanan ve kullanıma giren Molnupiravir etken maddeli ilacın ülkemize temini için Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle girişim başlatılması hayati önemdedir.

Aşılanma oranlarının artırılması için hem bireysel hem de yönetimsel olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekmektedir.  Biliyoruz ki aşılanma yalnızca sizi değil, etrafınızdaki bireyleri de korumak adına önemlidir. Toplum bağışıklamasındaki en önemli basamağın aşılar olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM7 dakika ago

Spehar DPPA’ya Barış Temin Destek Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandı

Guterres, Kanadalı Elizabeth Spehar’ın Siyasi ve Barış Temin İşleri Departmanı’nda Barış Temin Destek’te Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandığını duyurdu. Birleşmiş...

GÜNDEM2 saat ago

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne bağış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kariyer ve İşletme Kulübü, her yıl geleneksel olarak yaptığı yeni yıl çekilişlerinden elde ettiği geliri, Kanser...

DÜNYA3 saat ago

Japonya, Rusya toprakları üzerinde egemenlik iddiasında bulundu

Japonya Dışişleri Bakanı, Tokyo’nun Pasifik Okyanusu’ndaki güney Kuril Adaları’nın Japonya’ya ait olduğu iddiasından vazgeçmeyeceğini ve anlaşmazlığı çözmek için Moskova ile...

GÜNDEM3 saat ago

Omicron hızla yayılıyor: Son bir haftada 18 milyon vaka

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’un Omicron varyantı nedeniyle son bir haftada dünyada 18 milyonun üzerinde...

GÜNDEM3 saat ago

Bugün kış aylarının en soğuk günü

Kıbrıs’ta bugün sonbahar ve kış aylarının en soğuk günü… Sıcaklık mevsim normallerinin 7-8 derece altında seyrediyor. Selvili Tepe’den Girne Boğaz’a...

GÜNDEM3 saat ago

Erken seçim için geri sayım başladı

 Koronavirüs pandemisi, hükümet krizleri ve erken seçim tartışmalarının gölgesinde geçen bir yılın ardından KKTC’deki seçmenler, sandığa gitmeye hazırlanıyor. Son milletvekilliği...

GÜNDEM19 saat ago

710 yeni vaka, 4 ölüm

Son 24 saatte yapılan test sayısı 20.260    olup, 710 pozitif vakaya rastlanmış, 4 kişi vefat etmiş, 708 kişi taburcu edilmiştir....

GÜNDEM20 saat ago

Güney Kıbrıs’tan enerji talep edildi

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan,artan ihtiyacın karşılanması için Güney Kıbrıs’tan ay sonuna kadar enerji talep edildiğini bildirdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler