Connect with us

GÜNDEM

Silahlanmaya ayrılan ödenek 170 milyon Euro

Published

on

Rum Savunma Bakanlığı’nın önceki gün meclisin onayına sunulan 2023 bütçesinde 523 milyon Euro harcama öngörüldüğü, bu meblağın 170 milyon Euro’sunun silahlanma için ayrıldığı bildirildi.

Politis “Modern Silah Sistemleri alımı İçin Meclise 170 Milyon Euro’luk Ödenek… Son Üç Yılda Silahlanma Programları Harcamaları Fırladı” başlıklı haberinde 2020’ye kadar 100 milyon Euro’yu geçmeyen silahlanma bütçesinin 2021’de 143 milyon Euro, 2022’de ek bütçelerle birlikte 180 milyon Euro olduğunu, 2023 bütçesinde ise 170 milyon Euro öngörüldüğünü yazdı.

Rum Savunma Bakanlığı’ndan edindiği bilgilere dayanarak, bakanlığın, mevcut sözleşmeleri ve yenilerini hayata geçirmekte olduğunu yazan gazeteye göre yeni sözleşmeler insansız hava araçları (İHA), İHA’lara karşı anti-drone sistemleri, modern hava savunma sistemi, tanksavar füze sistemi ve Airbus Helicopters şirketinden 6 adet H145M tipi hafif saldırı helikopteri alımı ile ilgili. H145M’lerle ilgili sözleşme 6 adet daha alma hakkı da içeriyor. Yeni Fransız saldırı helikopterlerin teslim alınmasıyla birlikte RMMO’nun elindeki Rus yapımı 11 adet Mi-35 tipi helikopter Sırbistan’a satılacak.

Sırbistan’ın RMMO’nun elindeki Mi-35’leri modernize etmek üzere satın aldığını hatırlatan gazete, yaklaşık 140 milyon Euro’ya Fransız saldırı helikopteri alımı için imzaların geçen haziran ayında Rum Savunma Bakanlığı’nda atıldığını hatırlattı.

Habere göre, Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi toplamda 523 milyon Euro harcama öngörüyor, şöyle ki:

Savunma Kalkanı (silahlanma) Başlığı: silah sistemleri harcamaları için 170 milyon Euro. Bu bütçe Rum ­Meclisi Savunma Komitesi’ne ‘çok gizli’ mahreçli olarak sunulacak ve Savunma Bakanı ile RMMO komutanının da hazır bulunacağı basına kapalı oturumda görüşülüp oylanacak.

RMMO Başlığı: RMMO’nun 5 yıllık paralı gönüllülerin, RMMO asker ve sivil teknik personel maaşları, araçların bakım onarım giderleri gibi bakım ve işleyişi için 2023’te ayrılan ödenek 177 milyon Euro. Bu meblağ 2022’de 172 milyon Euro’ydu.

“ Kıbrıs Ordusu” Başlığı: Kadrolu subay ve astsubayların yıllık maaşları için 166,8 milyon Euro ödenek ayrıldı. 2022’de bu ödenek 159 milyon Euro’ydu.

Savunma Bakanlığı Yönetimi Başlığı: 2022 bütçesinde olduğu gibi 11 milyon Euro ödenek öngörüyor. Bu meblağ Savunma Bakanı’nın, devlet memurlarının maaşlarına ve bakanlığın işleyiş giderlerine harcanacak.

Bu başlık altında şu kalemler yer alıyor:

*ELDİK (Yunan Alayı) kışlalarının bakımları için 420 bin Euro

*Avrupa Savunma Örgütü, European Peace Facility’ye (EPF) dönüşen ATİNA Mekanizması, askerî birliklere katkı, Dünya Askeri Tıp Örgütü ve Uluslararası Askerî Tıp Komitesi gibi uluslararası örgütlere katkı için 675 bin Euro.

*Avrupa Savunma Örgütü (EOA) araştırma programlarının ive ATİNA, Horizon, EDIDP ve EDF gibi Savunma Bakanlığı yetkisindeki diğer programların inovasyon icrasına katılım harcamalarının karşılanması için Bir milyon 461 bin 500 Euro.

Ödenekler:

*Görev Risk Ödeneği: Mekanize Kara Mayın Temizleme timi ile ordu bomba imha uzmanlarına görev risk ödeneği olarak 176 b in 760 Euro

*Uçuş Ödeneği: uçar imkânları kullanan subay ve astsubayların uçuş ödeneği ile arama-kurtarma personeli ile vinç kullanıcıları için 520 bin 881 Euro.

*Dalgıç Ödeneği: SAT komandolarının dalgıç ödeneği için 248 bin 530 Euro.

*Paraşütçü Ödeneği: subay ve astsubayların atlayış ödeneği için 400 bin Euro

*Yurtdışı Ödeneği: yurtdışında görev yapan subayların genel ödeneği için 855 bin 500 Euro.

*Kira Ödeneği: yurtdışı görevlerinde olan subayların kira ödeneği olarak 185 bin 500 Euro.

Gazeteye göre Rum Savunma Bakanlığı 2023’yılı içerisinde insan dinamiği eğitimi aracılığıyla RMMO’nun reorganizasyon ve modernizasyonuna devam edecek. Yine bölgesel ve Avrupa düzeyinde ikili ve çok taraflı ilişki ve işbirlikleri, AB ortak güvenlik ve savunma konularına aktif katılım sağlayarak savunma diplomasisini yükseltmeye çalışacak.

GÜNDEM

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum basınında

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan ikili görüşme Rum basınında da yer aldı.

Politis gazetesi, “İyi Bir Ortam ve Vilnius’tan Bir Adım Daha İleri” başlığı altında verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında New York’ta yapılan görüşmeye yer verdi.

Gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın dünkü görüşmede, son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu ortamın korunması konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Yunan basınında çıkan haberlere göre ise, Yunan hükümetinden bir kaynağın, “Vilnius’tan bir adım öteye gittik ancak Lahey henüz çok uzakta” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Haberde, görüşme sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da geniş yer verilirken, söz konusu açıklamada, iki liderin görüşmede Kıbrıs sorununa değinip değinmediklerine ise yer verilmediği vurgulandı.

Haber Alithia’da “Miçotakis ve Erdoğan’dan Yol Haritası Anlaşması – Mülteciler Konusunda İşbirliği – Kıbrıs Sorununa Hiç Değinme Yok”; Haravgi’de ise “Yunanistan-Türkiye Yüksek Komisyonu 7 Aralık’ta” başlığıyla yer aldı.

Continue Reading

GÜNDEM

UBP Genel Başkanı Üstel, MYK’yı topluyor

Published

on

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere MYK’yı bugün saat 17.30’da toplantıya çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplantıya çağırdı.

Ünal Üstel, toplantıda, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapacak.

Saat 17.30’da başlayacak MYK toplantısı, Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki Genel Merkez’de yer alacak.

Continue Reading

GÜNDEM

TCMB’den dördüncü faiz artışı: “Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

Published

on

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizinin yüzde 30’a çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Son artışla TCMB yeni yönetiminde dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankette 500 baz puan artış beklentisi öne çıkmıştı.

-“Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.”

Duyuruda, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı belirtildi.

– “Parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecek”

Politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanan duyuruda, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

Duyuruda, Kurul’un mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu kaydedildi.

– “Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecek”

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook