Connect with us

DÜNYA

Sibirya’da sıcaklar normalin üstünde!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre geçtiğimiz yıl Sibirya’da kaydedilen yüksek sıcaklıkların donmuş topraktan metan gazı salınımına neden olduğu ortaya çıktı.

Uluslararası bir araştırma grubu tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, 2020 yılında Sibirya’da meydana gelen yüksek sıcak hava dalgasının, donmuş toprak adı verilen permafrosttan metan emisyonlarına yol açtığı açıklandı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, 2020 yılında dünyanın en sıcak hava dalgasının vurduğu kuzey Sibirya’daki Taymyr Yarımadası ve çevresini incelemek için uydu verileri kullanıldı.

 

Sıcaklıklar normalin 6 derece üstünde

İncelenen verilerde, Sibirya’da 2020 yılında tespit edilen normalin 6 santigrat derece üzerine çıkan sıcak hava dalgasının sonrasında, büyük hidrokarbon rezervuarları olarak bilinen kaya oluşumlarından sızan fosil metan gazının tespit edildiği bildirildi.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarının çoğu, afet niteliğinde küresel ısınmaya neden olan büyük hacimlerde metan gazının hızlı bir şekilde patlaması olarak adlandırılan “metan bombası” riskinin halihazırda düşük olduğunu aktarırken, dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Uzun vadede daha büyük metan gazı salınımı olabilir

Araştırmada, iklim krizinin kötüleşmesi ve sıcaklıkların yükselmeye devam etmesi durumunda, uzun vadede büyük metan salınımı olasılığının devam ettiğini ve bu konunun daha iyi anlaşılması için araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

 

Isıyı tutmada çok güçlü

Metan gazının, 20 yıllık bir süre içinde ısıyı tutmada karbondioksitten 84 kat daha güçlü olduğu ve bugüne kadar küresel ısınmanın yaklaşık yüzde 30’una neden olduğu belirtiliyor.

Atmosferdeki konsantrasyonu şu anda sanayi öncesi seviyelerin iki buçuk katına çıktığı aktarılan metan gazının her geçen gün arttığı bildirilirken bunun çoğunun fosil yakıt kullanımı, çeltik tarlaları ve çöplüklerden geldiğinin altı çizildi.

 

Geçen yazdan bu yana arttı, kışın devam etti

Almanya, Bonn’daki Rhenish Friedrich Wilhelm Üniversitesi’nden ve Sibirya araştırmasına liderlik eden Prof. Nikolaus Froitzheim, “Geçen yazdan itibaren metan konsantrasyonunda önemli bir artış gözlemledik. Bu, kış boyunca devam etti, bunun sebebi yerden sabit bir metan akışı olmalı” diye konuştu.

Froitzheim, “Şu anda, bu anormallikler çok büyük bir büyüklükte değil, ancak daha önce gözlemlenmemiş bir şeyler olduğunu ve fosil gazının karbon stoğunun büyük olduğunu gösteriyor” dedi.

 

Metan felaket mi, metan kıyamet mi?

“Metan salınımının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmiyoruz çünkü gazın ne kadar hızlı salınabileceğini bilmiyoruz. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak çok önemli” diyen Froitzheim, “Gelecekte bir noktada, büyük küresel sıcaklık artışları büyük miktarda metan gazı salınmasına yol açarsa, bunun sonucu metan kıyamet  ve metan felaket arasındaki fark olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Sıcaklıklar artarsa elimizde veri yok

Araştırmaya dahil olan ABD‘deki Columbia Üniversitesi’nden Prof. Gavin Schmidt, bu salınımın bir metan bombasını daha olası hale getirmediğini söyledi.

Schmidt, “130 bin yıl öncesine dayanan iklim kayıtlarında Kuzey Kutbu’nun geçmişte bugünden daha sıcak olduğunu bildiğimiz halde metan gazına dair büyük hiçbir kanıt yok” derken,” Sıcaklıklar geçmişteki zirveleri aşarsa, kullanabileceğimiz herhangi bir tarihsel kayıt yok, hala bu seviyelerden biraz uzaktayız” diye konuştu.

Continue Reading

Son haberler

TÜRKİYE3 dakika ago

TCMB faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 16 ay sonra faiz indirimine gitti. Karar sonrası Türk Lirası Dolar, Euro ve Sterlin karşısında ciddi...

GÜNDEM4 dakika ago

Tarım Dairesi piyasadaki zeytinyağlarını denetledi: 35 markadan sadece biri uygun değil

Tarım Dairesi müfettişleri piyasada satılan zeytinyağı markalarını denetledi. Tarım Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, denetimler çerçevesinde 35 adet zeytinyağı numunesi...

GÜNDEM2 saat ago

Arıklı: “Ya örs olacağız, ya çekiç”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı,  Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ve ekibi, dün akşam Tepebaşı’nda halkla büyük...

DÜNYA5 saat ago

Rusya’dan Erdoğan’a: “Esefle karşıladık”

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı Kırım açıklamasına tepki göstererek “Esefle karşılıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

DÜNYA6 saat ago

BMGK daimî üyelerinden Taliban’a karşı ortak tavır

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimî üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, Taliban’la ilişkiler konusunda ortak bir çizgi...

GÜNDEM6 saat ago

Tatar: Büyük bedeller ödedik. Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’tan katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.   Tatar, BM Genel Kurulu’nda Kıbrıs...

GÜNDEM6 saat ago

Amcaoğlu:Başarılarınızla gurur duyuyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarına katılarak derece elde eden 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri...

GÜNDEM7 saat ago

KKTC’de Covid-19 bir can daha aldı!

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören 61 yaşındaki Melih Oruç hayatını kaybetti. 14 Eylül’de Covid-19 teşhisi ile Lefkoşa Acil...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler