Connect with us

GÜNDEM

Saldırı temizlendi, failler bulunmadı

Rum hükümeti, Limasol’da saldırıya uğrayan camiyi temizlettirdi, ancak failler henüz bulunmadı

 

 

 

Rum hükümeti Limasol’daki camiye yapılan saldırının üzerinden 24 saat geçmeden camiyi temizlettirdi.

Caminin duvar ve kapılarına kimliği belirsiz kişilerce Yunan ayaklanması öven sloganlar temizlendi. Ancak saldırıyı yapanlar henüz yakalanmadı.

Limsol’a bağlı “Episkopi” (Piskobu-Yalova) köyünde bulunan camiye yönelik saldırı konusunda Rum partiler açıklama yaptı.

AKEL yaptığı açıklamada, Limasol’a bağlı “Episkopi”(Piskobu-Yalova) köyündeki camiye yönelik vandallığın, ülkeyi utandıran tartışmasız bir şekilde kınanması gereken bir eylemi teşkil ettiğini ifade etti.

AKEL, dini ibadet yerlerine yönelik bu tür vandallıkların, failler kararlı bir şekilde durdurulmaksızın  yakın geçmişte de yaşandığını belirtti.

DİKO, Limasol bölgesindeki cami gibi dini yerlere yönelik kötü niyetli faaliyetlerin kınanması gereken ve kabul edilmesi mümkün olmayan hareketler olduğunu ifade etti. DİKO, bu tür hareketlerin, herkesin insan haklarına saygı duyan helen kültürünün geliştirdiklerine ters olduğunu, buna eş zamanlı olarak, başkalarına hakaret etmeden  ileri sürdükleri “Türk işgaline” karşı direnişin ifade edilmesine yönelik başka yolların bulunduğunu belirtti.

EDEK açıklamasında olayı kınayarak, gerek dini gerekse etnik farklılığa saygı göstermenin temel kültürleri olduğunu savundu.

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği ile Vatandaşlar İttifakı açıklamalarında,  “Episkopi” bölgesindeki camiye saldırıyı kınarken faillerin bir an önce bulunması ve cezalandırılması için yetkililere çağrıda bulundular.

Öte yandan “Episkopi” Muhtarı Lefkios Prodromu, gazeteye yaptığı açıklamada, cami duvarlarına sloganlar yazılması olayını kabul edilemez ve kınanması gereken bir olay olarak nitelendirdi.

Prodromu açıklamasında  “Türkleri ve İngilizleri bize yorum yapmaları için besliyoruz, tek kazandığımız şey kaybetmektir” şeklinde ifade kullandı.

Aynı sahnenin, 28 Ekim ve yıl sonunda da yaşandığını söyleyen Prodromu, her milli yıl dönümde aynı şeyleri yaşadıklarını söyledi.

Prodromu, EOKA’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Nisan ışığında polisin, köyde devriye gezmesini istedi.

Bu kabul edilemez faaliyetleri yapanların bilindiğini söyleyen Prodromu, köydeki polis karakoluna ek personel alınması gerektiğini de belirtti.

Prodromu açıklamasında ayırca cami duvarına yazılan yazıların, Rum Eski Eserler Dairesi tarafından kullanılan özel ilaçlarla ortadan kaldırıldığını söyledi.

Fileleftheros gazetesi Prodromu’nun açıklamalarını “Minareye Her Yıl Küfür” başlığı altında yansıttı.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM1 saat ago

Sigaraya zam geldi!

TL’nin değer kaybı ve hükümetin bu ürünlere yeni fon eklemesi nedeniyle fiyatlar artmaya devam ediyor… Bugün sabah saatlerinde Philip Morris grubuna ait...

GÜNDEM2 saat ago

Cumhurbaşkanı Tatar, yarın yeni BM temsilcisi Stewart’ı kabul edecek

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yarın saat 15.00’te yeni BM temsilcisi Colin Stewart’ı kabul edecek. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yarın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel...

GÜNDEM2 saat ago

Salgın kendi seyrine bırakıldı!

CTP Milletvekili Dr. Sıla Usar İncirli, koronavirüs vaka sayılarının düşmemesine dikkat çekerek, “Salgın kendi seyrine bırakıldı” dedi. Cumhuriyetçi Türk Partisi ( CTP) Milletvekili Dr. Sıla Usar...

GÜNDEM2 saat ago

İngiltere’de aşı pasaportu zorunlu oluyor

İngiltere’de hükümet, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) endişeye neden olan Omicron varyantı nedeniyle maske takılmasını kapalı mekanlar için zorunlu hale getirirken...

GÜNDEM2 saat ago

Baba Emre Hacı: Kızımızın sağlık durumu halen kritik

Girne‘deki evinde yaşadığı kaza sonrası yaklaşık 3 haftadır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren 13 yaşındaki Nisa Hacı‘nın babası İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Emre Hacı,...

GÜNDEM2 saat ago

Bugünden itibaren Leymosunlular Kültür Derneği’nde aşı yaptırılabilecek

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan aşılamalar bugünden itibaren  Yeni Liman yolundaki Leymosunlular Kültür Derneği’nde yapılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya...

DÜNYA2 saat ago

Yeni Zelanda’dan gelecek nesiller için sigarayı yasaklama planı

Yeni Zelanda’da, önümüzdeki yıl çıkması beklenen yasaya göre, 2008’den sonra doğanlar için sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı yasaklanacak. Söz konusu...

GÜNDEM3 saat ago

Üç sendikadan en uzun yürüyüş!

Kamu-İş, KTAMS ve Kamu-Sen, Cuma günü yönetim kurullarıyla Girne Boğaz’dan Meclis önüne kadar yürüme kararı aldı… Kamuda örgütlü üç sendika...

Aralık 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kategoriler