Connect with us

GÜNDEM

Saldırı temizlendi, failler bulunmadı

Rum hükümeti, Limasol’da saldırıya uğrayan camiyi temizlettirdi, ancak failler henüz bulunmadı

 

 

 

Rum hükümeti Limasol’daki camiye yapılan saldırının üzerinden 24 saat geçmeden camiyi temizlettirdi.

Caminin duvar ve kapılarına kimliği belirsiz kişilerce Yunan ayaklanması öven sloganlar temizlendi. Ancak saldırıyı yapanlar henüz yakalanmadı.

Limsol’a bağlı “Episkopi” (Piskobu-Yalova) köyünde bulunan camiye yönelik saldırı konusunda Rum partiler açıklama yaptı.

AKEL yaptığı açıklamada, Limasol’a bağlı “Episkopi”(Piskobu-Yalova) köyündeki camiye yönelik vandallığın, ülkeyi utandıran tartışmasız bir şekilde kınanması gereken bir eylemi teşkil ettiğini ifade etti.

AKEL, dini ibadet yerlerine yönelik bu tür vandallıkların, failler kararlı bir şekilde durdurulmaksızın  yakın geçmişte de yaşandığını belirtti.

DİKO, Limasol bölgesindeki cami gibi dini yerlere yönelik kötü niyetli faaliyetlerin kınanması gereken ve kabul edilmesi mümkün olmayan hareketler olduğunu ifade etti. DİKO, bu tür hareketlerin, herkesin insan haklarına saygı duyan helen kültürünün geliştirdiklerine ters olduğunu, buna eş zamanlı olarak, başkalarına hakaret etmeden  ileri sürdükleri “Türk işgaline” karşı direnişin ifade edilmesine yönelik başka yolların bulunduğunu belirtti.

EDEK açıklamasında olayı kınayarak, gerek dini gerekse etnik farklılığa saygı göstermenin temel kültürleri olduğunu savundu.

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği ile Vatandaşlar İttifakı açıklamalarında,  “Episkopi” bölgesindeki camiye saldırıyı kınarken faillerin bir an önce bulunması ve cezalandırılması için yetkililere çağrıda bulundular.

Öte yandan “Episkopi” Muhtarı Lefkios Prodromu, gazeteye yaptığı açıklamada, cami duvarlarına sloganlar yazılması olayını kabul edilemez ve kınanması gereken bir olay olarak nitelendirdi.

Prodromu açıklamasında  “Türkleri ve İngilizleri bize yorum yapmaları için besliyoruz, tek kazandığımız şey kaybetmektir” şeklinde ifade kullandı.

Aynı sahnenin, 28 Ekim ve yıl sonunda da yaşandığını söyleyen Prodromu, her milli yıl dönümde aynı şeyleri yaşadıklarını söyledi.

Prodromu, EOKA’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Nisan ışığında polisin, köyde devriye gezmesini istedi.

Bu kabul edilemez faaliyetleri yapanların bilindiğini söyleyen Prodromu, köydeki polis karakoluna ek personel alınması gerektiğini de belirtti.

Prodromu açıklamasında ayırca cami duvarına yazılan yazıların, Rum Eski Eserler Dairesi tarafından kullanılan özel ilaçlarla ortadan kaldırıldığını söyledi.

Fileleftheros gazetesi Prodromu’nun açıklamalarını “Minareye Her Yıl Küfür” başlığı altında yansıttı.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM2 saat ago

Sucuoğlu: Hafızlık kurslarının devamının sağlanması gerekiyor

Sucuoğlu, hafızlık kurslarının devamının sağlanması ve mağduriyetin ortadan kaldırılması kanaatinde olduğunu kaydetti. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Dr. Faiz...

GÜNDEM3 saat ago

Cumhurbaşkanı Tatar: Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi ve “Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin Din İşleri...

GÜNDEM3 saat ago

Akıncı: “Erdoğan, kendince yerimizi tayin etti”

Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi ve yargıya yönelik sözlerini büyük bir infial içerisinde izlediğini ve asla...

GÜNDEM3 saat ago

Rum’a ödül, Türk’e ceza! Tahammülümüz yok

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmasına artık tahammülümüz yoktur” dedi Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, saat 13.30 sıralarında Dışişleri Bakanlığı’na gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu kapıda...

GÜNDEM3 saat ago

Biriken elektrik borçlarına taksit imkanı

KIB-TEK biriken borçların ödenebilmesi için bir dizi karar alındığını duyurdu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu biriken borçlar için taksitlendirme imkanı sağlıyor. Kurum’dan yapılan açıklamada...

GÜNDEM5 saat ago

Meteoroloji’den ‘sıcak’ uyarısı!

Meteoroloji Dairesi uyardı: Sıcaklıklar yükseliyor, sıcaklık 35 – 37 derece dolaylarında seyredecek. Meteoroloji Dairesi, ülkenin 18-19 Nisan tarihlerinde, sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalacağını, beklenen...

GÜNDEM5 saat ago

BASIN-SEN’den YYK’ya eleştiri

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir,  gazetecilere yönelik hakaretler karşısında Yayın Yüksek Kurulu’nun (YYK) hiçbir adım atmadığını savunarak, “Yayın...

GÜNDEM5 saat ago

Heyetler arası görüşme başladı!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu heyetler arası görüşmeye geçti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun baş başa...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler