Connect with us

GÜNDEM

Pilidu “Afrodit’i geliştirme planı olmadan ve prosedür başlamadan İsrail’e tazminat vermeyiz”

Published

on

Rum Enerji Bakanı Nataşa Pilidu “Afrodit” yatağını geliştirme planı olmadan ve geliştirme prosedürü başlamadan ve de her iki taraftan da ciddi gelir perspektifi olmadan İsrail’e tazminat vermeyeceklerini söyledi.
Haravgi ve Alihtia Pilidu’nun bu açıklamayı dün, Güney Kıbrıs’ta bir araya geldiği İsrailli dengi Karin Elharar’la görüşmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplarken yaptığını yazdı. Habere göre iki bakan sözde Rum MEB’inin “12’nci parselinde keşfedilen ‘Afrodit’ yatağının, bitişik İsrail MEB’indeki ‘Isai’ yatağına uzanması nedeniyle iki taraf arasında yıllardır süren anlaşmazlığın çözümü için, İsrail tarafının tazminat karşılığı yatakta hak iddia ettiği bölümü Rum yönetimine devretme teklifini” ele aldı. Basında yer alan, 192 milyon Euro’luk yatırım ve Chevron’un yatırımı meselelerinin ‘Isai’ yatağı ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Pilidu Chevron yetkililerinin Güney Kıbrıs ziyareti sırasında bir sonraki sondaj ve Afrodit için geliştirme planı sunulması zamanı üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. Şirket tarafından yapılan yatırımlarla ilgili açıklamanın, halen devam eden bu parçayla ilgili olduğunu ve her şey yolunda giderse nihai geliştirme planı taslağını, incelemek ve onaylamak üzere yıl sonunda almayı umduklarını anlattı.

Elharar ile Isai meselesinde yapıcı bir görüşme yaptıklarını kaydeden Pilidu “Kıbrıs’ın yatağın tamamını geliştirmeyi üstlenecek olması nedeniyle İsrail’e vereceği tazminat için iki ülke arasında yapılacak anlaşmanın tabi olacağı ana ilkelerde en azından şifahen uzlaştık” dedi, Afrodit yatağının bir bölümünün Isai yatağı içerisinde bulunduğunu belirterek şunları ekledi: “Anlaşmazlıkların çözümü hedefiyle izlenecek yol haritasında da anlaşma sağlandı. İsrail’e ait oranın saptanması ve ardından, geri edinilecek boyutun ve tazminat tutarının belirleneceği bir formül kullanılacak. Tazminatın bir bölümünü, uzlaşma anlaşması imzalayacak olan şirketler devralacak. Dolayısıyla basına yansıyan yüzde 10 ve tazminat için şimdiden ön ödeme yapılması vb. iddialar da gerçeği yansıtmıyor. (Yatağın) Değerlendirme bu meselenin çözülmesine bağlı değil, birbirine paralel ilerleyecek iki prosedür söz konusu.

Bu nedenle daha önce, prosedür görüşüldüğünde kendi yolunu tutacak çünkü o andan itibaren, nihai sonuca varılması için yapılacak anlaşmada uzlaşılacak adımlar izlenecek demiştim.” Nataşa Pilidu Elharar ile ayrıca elektrik bağlantısı, yeşil enerjiye geçiş, Güney Kıbrıs’ın COP27’ye katılımı ve diğer konuları da ele aldıklarını sözlerine ekledi.

Advertisement

GÜNDEM

Liman’da Ziynet Sali coşkusu

Published

on

Pop müziğin sevilen isimlerinden Ziynet Sali, memleketi Kıbrıs’ta hayranları ile hasret giderdi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Liman Hotel By Merit’te sahneye çıkan Ziynet Sali, büyük ilgi gördü. Sevilen şarkılarını ve hayranlarından da gelen istek şarkıları seslendiren sanatçı, performansı ile konukları coşturdu. Dillerden düşmeyen hit şarkıları, sahne coşkusu ile büyük beğeni toplayan Sali, kendisini dinlemeye gelen sevenleriyle şarkı aralarında keyifli sohbetler yapmayı da ihmal etmedi. Misafirlerin büyük beğenisini toplayan Ziynet Sali, bir Kıbrıs’lı olarak Girne’de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

“7.5 Milyon Euro’nun karşılığında ne verildi?”

Published

on

İş insanı Zeki Ziya, ülkede tartışma konusu olan “Mavi Girne Havayolu” hakkında “KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi

 

 

 

 

İş insanı Zeki Ziya, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’a çok önemli açıklamalarda bulundu…

Kıbrıslı Türk İş insanı Zeki Ziya, son günlerde tüm ülkenin tartıştığı “Milli havayolu Mavi Girne Havayolu” hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ziya, “Mavi Girne Hava yolu hakkında yapılan açıklamalar yeterli değildir. Milli kelimesinin tanımının ne olduğunu sormak lazım. Mevcut şirketler milli değil mi? Öncelikle bu milli tanımından vazgeçmek gerekiyor. Bir havayolu şirketinin hangi ülkenin havayoluna kaydı varsa o ülkenin havayoludur. Türkiye Cumhuriyetinin diğer havayolu şirketleri gibi bu da Türkiye’nin şirketidir. Bu ancak bir iştirak olarak tanımlanabilir bunun başka bir açıklaması yoktur. Eğer buradan bir hisse alıyorsanız bunun iştiraki olur. Yapılan açıklamalara göre KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi.

Ziya, “Bu ülkeye yeni havayolu şirketleri kesinlikle girmelidir. Rekabetin artması uçak bileti fiyatlarına yansır ve bu sonrasında topluma yansır. Rekabet bu topluma fayda sağlar ama rekabet ortamı yaratırken birine ayrıcalık tanımamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Havacılık sektörünün çok büyük yatırımlar gerektirdiğinin altını çizen Kıbrıslı Türk iş insanı Zeki Ziya, “Piyasadaki oyunculardan biri senin şirketini yönetecekse bu iş olmaz. Bir şirketin kurulup devam etmesi için 2 yıllık zarar finansman kaynağını da belirlemeniz gerekir. Daha önce bizim iş insanlarımız bir şirket kurmaya niyetlendi ancak THY yöneticileri ile yapılan toplantıda dediler ki 2 yıl 65 milyon dolar zarar bütçesi olması gerekir.  Bunu duyunca çil yavrusu gibi dağıldılar. Şimdiki şirket de sıfırdan girecek ve piyasada yer sağlamak için mücadele edecek. Şirketi başlatmak için harcayacağınız para 30 milyon Euro civarında bir paradır. Bu işin devamı için eşit şartlarda mücadele edecekseniz eğer 150-200 milyonluk Euroluk bir zarar bütçesini karşılamanız gerekir. Eğer yüzde 25 bir hisseniz varsa, bu da 50 milyon Euro’luk bir ücrete denk gelir. Devlet olarak bunu nasıl ödeyecekseniz? Eğer siz bu şirkete bir ayrıcalık tanırsanız, piyasadaki diğer şirketler rekabet kuruluna gider” uyarısında bulundu.

‘Kaynak yok’ söylemlerini eleştiren Zeki Ziya, inşaat sektöründen çarpıcı bir örnek verdi, ‘tek bir şirketin devlete olan vergi borcu 45 milyon sterlindir’ dedi.

Ziya şöyle devam etti:

” ‘Bizim bütçe açığımız var’ diyorlar. Sadece satılan malların tapularından alacakları harçlar, bütçe açığını 10 katıyla karşılar. Bu ülkede şirket vardır, bölgesinin en büyük satıcılarındandır. 7- 8 bin konut satmıştır, 2 bin tanesinin borcu bitmiştir, Buna rağmen bırakın tapu vermeyi, tapu vermek için müracaatı yoktur Tapu Dairesi’ne. Bunun hesabını yaptım verdim. Tek bir şirketin 2 bin konut üzerinden devlete ödemesi gereken tapu harcı, KDV ve stopaj olarak borcu 45 milyon sterlindir. Adam devlete ödemediği 45 milyonla adayı satın almaya çalışır ve Kıbrıslı değildir bu insanlar. Sonradan vatandaşlık verilmiş başka ülke vatandaşlarıdır. Bu başlı başına bir konudur. Müteahhitlerin kendi hesaplamaları tüm herşey toplandığında 950 milyon sterlin civarındadır. Sizin bütçeniz nedir? Sizin paranız orada durur ne almıyorsunuz? Ülke uçar bu paralarla. Ama ülke alacağına sadece şahıslar uçar. Alın size kaynak, hadi hodri meydan.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Yasa tasarısı geri çekildi

Published

on

Cumhuriyet Meclisi gündemine sunulan ve Resmi Gazete’nin 23 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak halkın bilgisine getirilen üç yasa tasarısı geri çekildi.

Resmi Gazete’nin dünkü duyuruya göre Vergisi (değişiklik) Yasa Tasarısı, Şans Oyunları Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Şans Oyunları (değişimlik) Yasa Tasarısı Başbakanlığın 24 Eylül 2022 yönetmeliği ile İçtüzüğün 88’inci üzerinden geri çekim görüntüleri.

Continue Reading

Facebook