Connect with us

GÜNDEM

Özersay: “Vakıflar İdaresi çalışamaz hale getirildi”

Published

on

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, bir buçuk ay önce atanan Vakıflar İdaresi yönetim kurulunun, atandıktan hemen sonra değiştirileceği gerekçesiyle toplantı yapmadığını ve bu nedenle Vakıfların ek bütçesinin de geçmediğini söyleyerek, “gayrimeşru hükümetin bu sorumsuzca tutumu ve ilgisizliği nedeniyle çok sayıda öğrenci ve eğitim kurumu zarar görüyor, okullar açıldı ama bu konularda Vakıflar adım atamıyor” dedi.

Özersay, açıklamasında, Vakıflar İdaresi tarafından pek çok öğrenciye verilen destek burslarının, okul harcı desteklerinin, üniforma ve İngilizce ders kitabı desteklerinin kararlaştırılamadığını öne sürerek, “Kimi okulların tamirlerini, ek dersliklerinin yapılmasını, fotokopi, klima ve yazıcı gibi bazı temel araç ve gereçlerinin alımı konusunda da normalde destek veren Vakıflar İdaresi şimdi yönetim kurulu fiilen ortada olmadığı için ve kağıt üzerinde kaldığı için adım atamıyor. Maalesef olan öğrencilere oluyor” dedi.

Yakında üniversitelerin de açılacağını ve okul harçları konusunda destek verilen yardıma muhtaç öğrencilerin de belirsizlik içerisinde bırakıldığını da belirten Özersay hükümete çeşitli eleştirilerde bulundu, bu konudaki belirsizliğe derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

 

– “Mesaj yayınlamakla, fotoğraf paylaşmakla olmuyor” 

Özersay, 2022-2023 eğitim öğretim yılının başladığını ve bu türden yardımların özellikle ihtiyaçlı dar gelirli aileler açısından çok önemli ve anlamlı olduğunu vurgulayarak “ama bu işler eğitim öğretim yılının başladığı ilk gün kamuoyuna her sene beylik açıklamalar yapmakla, mesaj yayınlamakla ve öğrencilerle birlikte çekilmiş bir fotoğraf paylaşmakla olmuyor. Bu öğrencileri, aldıkları bursları ve okul harçlarının ödenmesini gerçekten önemsiyor musunuz? Vakıfların okullarda yaptırdığı tamiratları ve diğer malzeme, araç gereç alımı konusunda yaptığı yardımların devamını istiyor musunuz? O halde bu konudaki belirsizliğe derhal son verin” ifadelerini kullandı.

Bugün hem bazı ailelerin hem de bazı öğrencilerin mağdur edilmesinin sorumlusunun hükümet olduğunu da vurgulayan Özersay “bu mağduriyet neden yaşanıyor peki? Gayrimeşru hükümet önem vermediği, zaman ayırmadığı, daha bir buçuk ay önce atadığı yönetim kurulunu değiştirmeye karar verdiği ama kimi atayacağına karar veremediği ve mevcut atadığının da toplanmasına müsaade etmediği için bu kaos yaşanıyor” dedi.

Özersay Vakıf tarafından şu anda yapılmayan yardım ve destekleri şu şekilde ifade etti:

“Normal şartlarda Eğitim Bakanlığı bütçesi de yeterli olmadığı için Vakıflar çok sayıda okulun bina tamirini, yeni dersliklerini yaptırıyor, fotokopi makinesi, yerine göre klima ve yazıcı satın alıyor, hatta tuvaletlerini de yeniliyor. Ama bunlar şu anda büyük oranda durmuş durumda. İhtiyaçlı öğrencilere üniversite okul harçları konusunda verilen destek burslarına da karar verilemiyor, yapılan başvurular değerlendirilemiyor, öğrencilere ve ailelerine yanıt verilemiyor. Oysa üniversiteler de açılıyor ve okul harcını yatıramayacak olan ihtiyaçlı öğrenciler adeta ortada kalmış durumda, belirsizlik bu çocuklara zarar veriyor. Devlet okullarında hizmet alamayan özel eğitime muhtaç bir grup öğrencinin özel okullardaki harçlarını da Vakıflar İdaresi ödediği için bu konuda da öğrenciler ve aileler mağdur. Her sene okul aile birlikleri tarafından belirlenen bazı ihtiyaçlı öğrencilere özellikle İngilizce ders kitapları ve üniforma alımı için destek veriyor Vakıflar idaresi ama şu anda onu da yapamaz durumda.”

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook