Connect with us

GÜNDEM

Ortaokul ve liselerde 2022-2023 Eğitim yılı bugün başladı

Published

on

İlkokulların dün açılmasının ardından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı, Genel Ortaöğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı okullarda bugün başladı.

İlkokulların dün açılmasının ardından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı, Genel Ortaöğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı okullarda bugün başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Lefkoşa’da Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk gününde konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, meslek liselerine çok önem verdiklerini ve hedeflerinin daha donanımlı meslek liselerine en kısa zamanda ulaşmak olduğunu vurguladı; öğrencilere, öğretmenlere ve tüm ülkeye yeni öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

“Uzun ayrılıktan sonra bir aradayız. Pandemi döneminde online eğitim yapıldı. Bunun için aileler elektronik altyapıya erişmek için çok mücadele ettiler. Öğretmenleriniz bu ülkedeki yetersizliklere rağmen çok hızlı bir şekilde eksikliklerini giderdiler ve sizlerin pandemi döneminde az bir kayıpla bu süreci geçirmeniz için büyük gayret gösterdiler.” şeklinde konuşan Çavuşoğlu, öğretmenlerin bu sürece umut ve ışık olduklarını söyledi.

Meslek lisesi gibi okullarda ilk anda maske ve hijyen malzemesi üreterek topluma öğretmenin ülkede ne kadar önemli olduğunu tüm halka tekrardan hatırlatıldığını dile getiren Çavuşoğlu, “Pandeminin, Covid’in ne olduğu bilinmezken kendini koruyarak, halkın bu ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan tüm öğretmenlerimize ve özel olarak da buradaki gayrete bir alkış istiyoruz.” dedi.

Ülkenin geleceği olan öğrencilerin mutlu şekilde okula gelmesini, okullarında sağlıklı ve mutlu şekilde eğitim almalarını ve buradan öğrendikleriyle KKTC’ye, halka ve dünyaya hizmet edebilecek niteliklere sahip olmak için bu okulların yapıldığını dile getiren Çavuşoğlu, bu kadar öğretmenin nitelikli eğitim için çabaladığını söyledi.

 

“Üretmeyen yaşayamaz”

Dünyanın ihtiyaç duyduğu üretimlerin meslek liselerinde yapıldığı gerçeğinin aslında unutulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, her ülkenin stratejik olarak kendi kendine yeter durumda bir üretim kapasitesine sahip olmayı hedeflediğini, pandeminin herkese üretimin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığını kaydetti ve “Üretmeyen yaşayamaz.” dedi.

Meslek liselerine çok önem verdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz meslek liselerine ve sizlere çok önem veriyoruz. Ne mutlu bize ki artık meslek liselerine girebilmek için öğrencilerimiz büyük bir çaba sarf ediyor. Hele hele meslek liselerimiz yurtdışındaki yarışlarda performans gösterdikçe sanayide aranan iş gücünü sizler karşıladıkça birçok insan meslek lisesine gelmek isteyecek ve çok daha donanımlı meslek liselerine de en kısa zamanda ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

 

“TEKNOFEST 2022’de birincilik elde eden öğrenciler ve öğretmenleri tebrik ediyoruz”

Çavuşoğlu ayrıca, öğrencilerin, meslek liselerinin ve kendilerinin göğsünü kabartan başarıya imza atmalarından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi ve TEKNOFEST 2022’de “İlke” ismini verdikleri araçları ile Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda birincilik elde eden Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini tebrik etmek için yanına çağırdı.

Çavuşoğlu, üretilen araçtan elde edilen başarının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Ne mutlu bize ki öğretmen ve öğrencilerimiz bizi yanıltmadı ve çok güzel bir başarıya imza attılar. Onları canı gönülden kutluyorum.” dedi.

Bu başarının bir sorumluluk olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, gelecek sene ne yapılacağını sordu.

Bu yıl da çok güzel bir performans sergileneceğini söyleyen Çavuşoğlu, dünyada fosil yakıtla çalışan birçok motorun üretimden kaldırılacağının düşünüldüğünü ve geleceğin bu tip enerji tüketen araçlarda olduğunu kaydetti.

Bütün hayaller ve hedeflerin böyle yerlerde çizildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, tüm branşlarda öğrencilerin gerçek işlerde çalışması, ülkenin ve dünyanın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için her geçen gün ortaya konan vizyonun geliştirmeye devam edildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, sözlerini tamamlarken eğitim ve öğretim yılının sağlıklı ve başarılı geçmesini diledi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2022’ye katılarak, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda “İlke” ismini verdikleri araçlarıyla ülkeyi temsil eden ve birincilik elde eden Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini tebrik ederek fotoğraf çektirdi.

“İlke” ekibi daha sonra aldıkları ödülü okul yönetimine sundu.

 

Çavuşoğlu, bilgisayar donanım odasında öğrencilerin taleplerini dinledi

Bakan Çavuşoğlu daha sonra bilgisayar donanım odasına girerek oradaki öğrencilerle tek tek sohbet etti ve öğrencilerin taleplerini dinledi.

Öğrenciler de, genel olarak bilgisayarlarının yenilenmesi, derslerde öğrendikleri teorileri pratiğe dönüştürmeleri için daha iyi şartlarda uygulama yapma imkanı sağlanması ve robotik kodlama konusunda teknik donanımın artırılması konularındaki taleplerini Bakan Çavuşoğlu’na iletti.

Haber: Hurşide Baybora – Fotoğraf: Süleyman Önal (TAK) 

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook