Connect with us

GÜNDEM

Oktay:Kıbrıslı kardeşlerimizin tırnağına zarar gelirse Türkiye ayağa kalkar ve gereğini yapar

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bafra’da bölge halkıyla bir araya geldi.Burada önemli açıklamalarda bulunan Oktay, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın sevgi saygı ve selamlarını ileterek  “burası bizim gönül coğrafyamız biriz beraberiz ve hiçbir ayrı gayrımız da yok zaten” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayramın ilk gününe denk gelen 20 Temmuz’da Ada’ya geleceğini anımsatan Oktay, bunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verilen önemin çok ciddi bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Oktay, “bizim bu inanç ve değerlerimiz ve gelenek ve göreneklerimizde de vardır bayramı memleketinizde geçirirsiniz değil mi yakınlarınızın yanında geçirişiniz Cumhurbaşkanımızın bayramda buraya geliyor olmasının bir ziyaretin çok ötesinde anlamı var” diyerek ülkeye geldiklerinde başka bir yere değil kendi evlerine, yuvalarına ve memleketlerine geldiklerini belirtti.

Bu durumun Dünya tarafından da iyi bilinmesi gerektiğini bunun herhangi bir iki devlet arasındaki işbirliği değil biz denilen tekliğin göstergesi olduğunu vurgulayan Oktay, “Kıbrıslı kardeşlerimizin tırnağına zarar gelirse eğer herhangi bir kılının zerresine herhangi bir şey olursa bütün Türkiye ayağa kalkar ve gereğini yapar hangi konuda olursa olsun bu yani illa askeri  ve siyasi alanı da kast etmiyorum” şeklinde konuştu.

Gerek sağlık, gerek turizm gerekse yolların altyapısı konusunda ellerinden gelen katkıyı yaptıklarını vurgulayan Oktay, yollarla ilgili çalışmaların fiilen başladığını anlattı.

Karpaz bölgesindeki yol çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını ve devamının da geleceğini kaydeden Oktay, Dünya’daki sayılı projelerden biri olan su projesinin de başarılı bir şekilde gerçekleşmeye başladığını belirtti.

Mesarya ovasının suya kavuşması ile birlikte refah seviyesinin yükseleceğini ifade eden Oktay,  sağlık alanında ciddi çalışmalar yürüttüklerini ve 500 yatak kapasiteli hastanenin temelini bu yıl içerisinde atmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Fuat Oktay, ülkedeki  havalimanını da bu yıl sonuna doğru tamamlamayı amaçladıklarını kaydederek salgın sonrasında Kıbrıs’ın en büyük havaalanını açmayı planladıklarını bunun da turizme ciddi katkıları olacağını aktardı.

E-devlet hizmetini de faaliyete geçirmek için çalıştıklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde tamamlanan kısımları açacaklarını söyleyen Oktay, hemen hemen her sektörde ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Oktay, “Kıbrıs’a egemen diyoruz  eşit iki devlet diyoruz onu inşa edeceğiz diyoruz ve onu böyle inşa edeceğiz üreten bir Kıbrıs’ı ayakları üzerinde dimdik duran bir Kıbrıs’ı inşa ettiğimiz zaman olacak” diyerek organize sanayi bölgesiyle ilgili olarak da Türkiye’deki Dünya ölçeğinde olan tecrübe ve deneyimleri buraya aktaracaklarını söyledi.

Başkalarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gıpta ile bakacağı bir konuma getirmek için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Oktay, “eşit egemen iki devlet derken iki devlet birbiri ile konuşsun diyoruz biz artık yani bir taraf da devlet olacak bir taraf da toplum olacak bu eşitlik değil bir taraf da devlet varsa diğer taraf da devlet vardır çünkü biz burayı 307 yıl sadece kendimizin idaresinde olan bir adandan bahsediyoruz” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün azınlık olarak gösterilmesine asla göz yummayacaklarının altını çizen Oktay, Türk halkının özgürlüğüne ve bağımsızlığına çok düşkün olduğunu ve 20 Temmuz’un da bununla alakalı olduğunu belirtti.

Oktay, organize sanayi bölgesini ülkede kurmak için her türlü çalışma ve hazırlığın yapıldığını belirterek, ancak bunun için Cumhuriyet Meclisinden bir kanunun geçmesi gerektiğini kaydetti ve meclisin biraz yavaş hareket ettiğini sözlerine ekledi.

Oktay’ın konuşmasının ardından toplantı vatandaşların sorunlarını aktarması ile devam etti.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM4 saat ago

16.401 test yapıldı, 93’ü yerel 113 pozitif vaka

Son 24 saatte yapılan test sayısı 16.401 olup, 93’ü yerel 113 pozitif vakaya rastlanmış, 170 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi...

GÜNDEM4 saat ago

Başbakanlık’tan açıklama; “Büyük bi̇r felaket önlendi̇”

Başbakanlık, Karşıyaka köyünün güney batı kısmındaki ormanlık alanda meydana gelen yangının gerekli müdahalelerin hızla yapılması neticesi kısa sürede kontrol altına...

GÜNDEM11 saat ago

Fatih Karadeniz’de sondaja başladı

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki yeni tespit kuyusu Türkali-4’te sondaja başladığı bildirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Keşfin...

GÜNDEM11 saat ago

7 iş yerine yasal işlem

Yasanın gerektirdiği saatte kapanmayan 7 iş yeri sahibi için yasal işlem yapıldı Sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31 Temmuz tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından...

GÜNDEM12 saat ago

Lapta/Karşıyakada yangın

Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın korkuttu, itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor. Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın...

GÜNDEM12 saat ago

TC Milli Savunma Bakanı Akar:Kıbrıs meselesi Türkiye için milli bir meselesedir

TC Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar, Kıbrıs meselesinin Türkiye için milli bir mesele olduğunu belirterek, “Türk askerinin adadaki varlığını farklı...

GÜNDEM12 saat ago

Narkotikten büyük operasyon

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre dün  saat 12.30 sıralarında Gönyelide, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon...

GÜNDEM12 saat ago

27 Kişi sokağa çıkma yasağını ihlal etti, 7 iş yeri kapama saatine riayet etmedi!

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31.07.2021 tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu;...

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategoriler