Connect with us

TEKNOLOJİ

NEW COMMUNICATION METHODS

Published

on

 

This text presents a synthesis of views that could be an example of a possible match between exchanges in a social network and a collective knowledge management perspective, provided an integrative vision is adopted.

 

Improvements

 

The discussion quickly focused on the tools available to assess the impact of the crisis and identify promising market segments for employment.

 

It is urgent for the debaters to create an observatory on the current and future status of their professions that collects, compiles, activates, updates data on employment, recruitment of young graduates and interprofessional mobility in this sector.

This collective tool should be created in close cooperation with the key players involved (professional associations, educational institutions, etc.) and similar studies should be carried out at European level to allow comparisons.

 

Primary education administrators state that graduates of all national diplomas and professional titles must produce integration figures in order to be re-accredited.

 

However, it is seen that this source of information is not the subject of a consolidation study at the national level.

 

Professional associations should conduct collective monitoring on growth markets and emerging integration sectors.

 

It’s not just a question of looking back, it’s also an opportunistic approach to take a forward-looking approach, even identifying business niches, demanding sectors of activity and dynamic geographic areas.

 

New Communication Methods

 

The crucial question of the image of the profession and the weight of blocking mental representations emerged very quickly. For some, professional representations belonged to another time, on the side of employers, recruiters, or the media, both for professionals and companies.

 

Others even speak of a rupture between two visions of I&D professionalism, highlighted by the impact of ICT, the Internet, digital technology and Web 2.0.

 

On the one hand, a highly traditionalist, legitimist vision suggests rather classical methods of professional intervention (even if the means change). However, it has become less specific in terms of the needs of organizations (the “documentation center” structure still remains).

 

On the other hand, a more innovative vision of the profession is emerging. There were approaches that were highly deterrent, but also more opportunistic and no longer tried to fit into traditional patterns or environments.

 

Is this just a professional communication problem?

 

Yes, there are those who campaign for stronger and, above all, more strategic communication. For others, the correct professional positioning remains the main question to be resolved today.

 

Later, the idea arose to develop and support a new, flexible and open representation of the profession without crystallizing on traditional emblems.

This requires a better understanding of the actual needs or expectations of companies regarding the management of their information, with an overview of global issues and the need for cross-functionality.

 

This also requires an emphasis on effective skills that specifically address the need for mediation or intermediation in all information processes of the company.

 

The idea that everyone knows how to manage information and it’s just an IT issue is very common.

 

Professionals must prove their added value as an interface or essential transition between professionals from various professions (users, customers) and IT professionals and professionals from other services.

 

The general tone of the exchanges about the representations and stances of professionals is clearly stated. It is necessary to play a decisive role in the organizations of professionals.

 

 

Business Skill

 

It is recognized that I&D management is difficult to understand for companies or organizations. Needs are objectively real. However, they are not always clearly recognized and are not easily realized in the form of job offers or hiring intentions, especially in times of crisis.

 

In any case, these needs and these positions are not found where we previously sought them. In addition to the forward-looking perception of opportunities, professionals must include the knowledge and gestures that characterized the company’s profession of yesterday.

 

 

Entry Strategy

 

For a participant, an information-document professional is not disconnected from users who have the same knowledge and skills as them today in terms of accessing information.

 

Exchange between users and professionals is essential. Consultation should result in dialogue, partnership, joint projects and even contracting of interventions.

 

We can even suggest a true entry strategy, relying on the use of I&D skills in the company’s various business processes and functions. In other words, it is necessary to remove the specialist from the documentation center and, where necessary, instill or instill I&D skills.

 

In this context, the currently well-established quality management model bears witness to the success of a strategy of permeating a concept into organizations at all levels.

Dr.Yaşam Ayavefe

TEKNOLOJİ

ChatGPT, sesli sohbet özelliğini ücretsiz kullanıma sunuyor

Published

on

OpenAI, yapay zeka sohbet robotu uygulaması ChatGPT’ye sesli sohbet özelliğini getirmişti. Bu özelliğin mobil cihaz kullanıcıları için ücretsiz olarak kullanıma sunulduğu duyuruldu.

OpenAI, Eylül ayında Android ve iOS’ta ChatGPT ile sesli sohbetler sunarak kullanıcılara isterlerse sohbet robotuyla gerçek karşılıklı konuşmalar yapma seçeneği sundu.

Bu özellik yalnızca Plus ve Enterprise abonelerine özel olarak kullanıma sunuldu ancak diğer gruplar için de kullanılacağının sözünü vermişti.

OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman, ChatGPT’deki sesli konuşmaların mobil cihazlardan ücretsiz olarak kullanıma sunulmaya başladığını açıkladı.

Özelliğin şimdilik iOS cihazlarında ücretsiz olarak kullanılabilirken, Android cihazlarda ise kademeli olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

OPENAI GÖREVLERİNE GERİ GETİRDİ

Brockman, OpenAI Başkanı olarak koltuğunu terk ettikten sonra yeteneğin geniş çapta piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Şirket yönetim kurulunun Sam Altman’ı CEO’luktan kovmasının ardından kendi isteğiyle istifa eden Brockman, üst düzey personelin protesto amacıyla istifa etmesi ve diğer çalışanların da Altman’ın görevine iade edilmemesi halinde istifa etmekle tehdit etmesiyle kargaşaya neden oldu.

Açıklamayı yaptıktan kısa bir süre sonra OpenAI, Altman ve Brockman’ın görevlerine iade edildiğini ve görevlerine geri döneceklerini açıkladı.

Continue Reading

GÜNDEM

Instagram’a yeni özellik: Görüldü bilgisi kapatılabilecek

Published

on

Instagram, kullanıcıların sohbet penceresinde görüldü ibaresini kapatabileceği yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Böylelikle mesajı gönderen kullanıcı iletinin alıcı tarafından ne zaman okunduğu bilgisine erişemeyecek.

Instagram nihayet doğrudan mesajlar için okundu bilgisini kapatmanıza olanak tanıyan bir özelliği test ediyor

Instagram başkanı Adam Mosseri’nin duyurduğuna göre,  Platform kullanıcıların Instagram mesajları için okundu bilgisini kapatmalarını sağlayacak bir özelliği test ediyor.

GÖRÜLDÜ İBARESİ KAPATILABİLECEK

Böylelikle, bir kullanıcının mesajını okumuş olsanız bile mesajın altında yer alan “görüldü” ibaresi görülmeyecek.

Mosseri, “Geri bildirimlerinizi duyduk ve DM’lerinizde okundu bilgisini kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir özelliği test etmeye başladık.

Yakında, insanlar başkalarının mesajlarını okuduklarını görmelerine ne zaman izin vereceklerini seçebilecekler.” dedi.

Mosseri, doğrudan mesajlar için gizlilik ve güvenlik menüsünün bir ekran görüntüsünü yayınladı.

Bu menüye bir sohbetin içerisindeki kullanıcı profilinin adına dokunarak erişebilirsiniz.

Kullanıcılar testin bir parçasıysa, “Etkinliğinizi kimler görebilir” bölümünün altında okundu bilgisini kapatmak için bir geçiş görecekler.

Öte yandan Meta, şirketin bu özellikleri hangi kapasitede test ettiğini ve tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağını belirtmedi.

WHATSAPP 9 YIL ÖNCE BU ÖZELLİĞİ DUYURMUŞTU

Meta’nın sahip olduğu bir diğer uygulama olan WhatsApp’ın 2014 yılında okundu bilgisini kapatma özelliğini kullanıma sunmuştu.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

Bilim insanlarına göre ‘uzaylıları bulmak’ an meselesi…

Published

on

Pek çok gökbilimci artık evrenin başka yerlerinde yaşam olup olmadığını sorgulamıyor. Bunun yerine yaşamı “ne zaman bulacağımızın” yanıtını arıyor. Birçok bilim insanı önümüzdeki birkaç yıl içinde, Dünya dışı yaşamın izlerini keşfedeceğimiz konusunda iyimser.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) James Webb Uzay Teleskobu (JWST) yakın zamanda Güneş Sistemimiz dışındaki bir gezegende yaşama dair umut verici ipuçları tespit etmişti.

 Devam eden ya da başlamak üzere olan çok sayıda uzay görevi, tüm zamanların en büyük bilimsel keşfi için yeni bir uzay yarışının başladığını gösteriyor.

İskoçya Kraliyet Gözlemevi’nin başındaki Prof. Dr. Catherine Heymans, “Sonsuz yıldız ve gezegenle dolu, sonsuz bir evrende yaşıyoruz. Ve birçoğumuz, buradaki tek akıllı yaşamın biz olamayacağına ikna olmuş durumdayız. Artık evrende yalnız olup olmadığımız sorusuna cevap verebilecek teknolojiye ve yeteneğe sahibiz” diyor.

Böyle bir keşfin ilk işareti bu ayın başlarında tespit edildi.

Dünya’da basit deniz organizmalarının ürettiği bir gaza ait ilk işaret, 120 ışıkyılı uzaklıktaki K2-18b adlı gezegenin atmosferinde tespit edildi.

Gezegen, gökbilimcilerin “Goldilocks bölgesi” olarak adlandırdığı bölgede yer alıyor.

Gezegen, yıldızından, yüzey sıcaklığının ne çok sıcak ne de çok soğuk olacağı kadar uzakta, yaşamı desteklemek için gerekli olan suyun sıvı halde bulunabileceği kadar uzakta.

Keşfi yapan ekip bir yıl içinde heyecan verici ipuçlarının doğrulanıp doğrulanmadığını öğrenmeyi umuyor.

5 YILDA EVRENE DAİR BİLİNENLER BÜYÜK ÖLÇÜDE DEĞİŞECEK

Araştırmayı yöneten Cambridge Üniversitesi’nde Astronomi Enstitüsü’nden Prof. Nikku Madhusudhan, ipuçlarının doğrulanmasının “yaşam arayışıyla ilgili bildiklerimizi radikal biçimde değiştireceğini” söyledi.

BBC’ye konuşan Madhusudhan, “Eğer araştırdığımız ilk gezegende yaşamın izlerini bulursak evrende hayatın yaygın olma olasılığını artıracak” dedi.

Gelecek beş yıl içinde evren ile ilgili bildiklerimizde “büyük bir dönüşüm” olacağını ön görüyor.

Ekibi K2-18b’de yaşamın izlerini bulamazsa araştırmalarına Goldilocks bölgesindeki ilk etapta 10 gezegenle ve muhtemelen daha sonra başkalarıyla devam edecekler.

Yaşama dair bir iz bulunamaması bile “bu tip gezegenlerdeki yaşam olasılığına dair önemli iç görüler sağlayacak”

Projesi evrende yaşamın izlerini arayan birçok projeden sadece biri.

Bu projelerden bazıları Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri, bazıları çok daha uzakları, uzayın derinliklerini araştırıyor.

Continue Reading
Advertisement

Facebook