Connect with us

GÜNDEM

Mevlüt Çavuşoğlu’na açık mektup: “Tatar sizin temsilcinizdir, bu halkın değil”

CTP Milletvekili Asım Akansoy, KKTC’de temaslarda bulunan TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na hitaben mektup yazdı.

Akansoy mektubunda, “Kıbrıs Türk halkının demokratik düzenine, kardeş ülke tarafından oldukça ağır bir siyasi müdahale yapılmıştır. Kardeş ülke yönetiminin bize yaptıklarını nasıl tarif etmek lazım? Size sormak isterim” ifadelerini kullandı.

Akansoy’un sosyal medya hesabından paylaştığı mektup şöyle:

Sayın Çavuşoğlu,

Ekim 2020 tarihinden itibaren, etkin ve fiili müdahaleniz ile KKTC’de oluşturduğunuz yeni düzenin atanmış siyasi aktörleri ile, egemen eşitlik ve iki ayrı devlet teziniz için çalışma yapmak üzere adaya geldiğinizi ifade ettiniz.

Kıbrıs Türk halkının demokratik düzenine, kardeş ülke tarafından oldukça ağır bir siyasi müdahale yapılmıştır. Federasyon tezini savunan %65’in temsilcilerine tehdit, şantaj ve baskı yapılmış, gerek gazeteciler, gerek siyasiler gerekse iş dünyası “yüksek” baskınız sonucu, etki altına alınmaya çalışılmıştır. Bu yöndeki görüşlerin bir kısmını “Müdahale Raporu”nda okuyabilirsiniz.

Kıbrıslı Türkler, siyasetiniz çerçevesinde acımasızca şekillendirilmeye çalışılmıştır. Buradaki temsilcileriniz, elemanlarınız büyük bir hata yaparak, Türkiye’yi sevenler, sevmeyenler diyerek siyasetiniz üzerinden toplumu bölmeye çalışmışlardır.

Sayın Çavuşoğlu,

Kıbrıslı Türkler, dünden bugüne, kendi değerleri ile yol almışlar, varoluşlarını kendi akılları, tarihsel değerleri, gelenekleri ve iradeleri ile şekillendirmişlerdir. Tüm kardeşlik ilişkisine rağmen bu yolcukta Türkiye’deki pek çok iktidar çeşitli dönemlerde seçimler üzerinden irademizi yok saymaya çalışmış, baskı ve tehdit ile toplumun gerçek temsilcilerine ayar vermeye, müdahale etmeye girişmiştir.

İnanın sağcısı olsun, solcusu olsun toplumun tüm kesimleri hiçbir zaman bu baskıları kabul etmemiş, yapılan baskılar, aynen şimdi olduğu gibi demokrasi krizlerini ve istikrarsızlığı beraberinde getirmiştir. Çünkü iradesini halktan almayan bir siyasetin sürdürülebilirliği olmaz. Bundan sonra da olmayacaktır.

Kıbrıslı Türk halkı, karşılıklı kabul edilebilir, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm istiyor. Bunun pek çok nedeni vardır. Ancak sizin siyasetinizin Kıbrıs’ta bir çözüme değil, çözümsüzlüğe yol açtığını da bu halk çok iyi biliyor. Sadece Kıbrıslı Türkler değil, tüm dünya biliyor. Ben sizin de bildiğinizi düşünüyorum.

Bilmenizi isterim ki, çözümsüzlük üreten bir siyasetin yanında Kıbrıslı Türkler asla yer almayacaklardır. Sizin ve KKTC’deki temsilcilerinizin de yanında yer almayacaktır. Atanmış olarak kabul ettiğimiz, Sn Tatar’ın da yanında yer almayacağız.

Bilmem hatırlar mısınız, AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden henüz yönetimde değilken, Türkiye’deki iktidara yani size sivil toplum üzerinden müdahale edeceklerini, devireceklerini ifade ettiğinde, mükemmel bir açıklama yapmış ve Biden’ın müdahalesine darbecilik, sömürgecilik, soğuk savaş dönemi kalıntısı hamleler olarak karşı çıkarak, Türkiye toplumunun demokrasi inancını öne çıkarmıştı.

Kardeş ülke yönetiminin bize yaptıklarının nasıl tarif etmek lazım? Size sormak isterim. Biraz empati, yapınız!

Şimdi, egemen eşitlik üzerinden yol almaya çalışıyorsunuz. Alamayacaksınız. İki ayrı devlet tezi üzerinden bir çözüm de mümkün değildir. Yaptığınız müdahalenin tüm dünya ülkelerinde konuşulduğunu siz bizden çok daha iyi biliyorsunuz. Kıbrıslı Türk halkının demokratik değerlerinin çiğnendiği bu ortamda, kim kalkar da ayrı egemenlik tezinize saygı duyar: Hiç kimse.

Dünya Sayın Tatar’ın, Kıbrıslı Türklerin iradesini temsil etmediğini çok iyi biliyor. Gerçekten de Sayın Tatar sizin temsilcinizdir, bu halkın değil.

Federasyon yok demek, çözüm yok demekle aynı şeydir. Bu sürdürülemez rejimde yaşam sürünüz, bu şekilde sürününüz, statükoya teslim olunuz, yok olunuz demektir.

Bunu asla kabul etmeyeceğiz.

Kıbrıslı Türkler kendi gerçek iradelerini dünyaya duyurmaya devam edecektir. Bu kaçınılmazdır. Çünkü siyasetiniz Kıbrıslı Türklerin çözüm beklentisini karşılamıyor.

Dünden bugüne, kimler geldi, kimler geçti…

Aslolan Kıbrıslı Türk halkı ve onu var edecek Birleşik Federal Kıbrıs’tır, çözümdür. Ve biz bu hedefe ulaşacağız Sayın Çavuşoğlu…

Denedik olmadı gibi genel geçer ifadelerle yol almak mümkün değildir. Biz Federasyonu nerden baksanız 4-5 yıl görüştük, ayrılıkçılıksa, 50’lerden beri toplumu bu topraklara kapattı, dünyadan soyutladı.

Son olarak, biz ne alt yönetim ne de bir çözümde azınlık olacağız, siyasi eşitlik temelinde Birleşik Federal Kıbrıs, Kıbrıs, Türkiye ve bölge halklarının çıkarınadır diyoruz.

İki ayrı devlet diye ifade ettiğiniz ayrılıkçılıktan, çözümsüzlük yolundan vazgeçiniz, BM GK kararları çerçevesine geri dönünüz, Kıbrıslı Türk halkının iradesine saygı duyunuz.

Sağlıklı günler dilerim, saygılarımla.

Asım Akansoy

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM3 saat ago

16.401 test yapıldı, 93’ü yerel 113 pozitif vaka

Son 24 saatte yapılan test sayısı 16.401 olup, 93’ü yerel 113 pozitif vakaya rastlanmış, 170 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi...

GÜNDEM3 saat ago

Başbakanlık’tan açıklama; “Büyük bi̇r felaket önlendi̇”

Başbakanlık, Karşıyaka köyünün güney batı kısmındaki ormanlık alanda meydana gelen yangının gerekli müdahalelerin hızla yapılması neticesi kısa sürede kontrol altına...

GÜNDEM10 saat ago

Fatih Karadeniz’de sondaja başladı

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki yeni tespit kuyusu Türkali-4’te sondaja başladığı bildirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Keşfin...

GÜNDEM10 saat ago

7 iş yerine yasal işlem

Yasanın gerektirdiği saatte kapanmayan 7 iş yeri sahibi için yasal işlem yapıldı Sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31 Temmuz tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından...

GÜNDEM11 saat ago

Lapta/Karşıyakada yangın

Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın korkuttu, itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor. Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın...

GÜNDEM11 saat ago

TC Milli Savunma Bakanı Akar:Kıbrıs meselesi Türkiye için milli bir meselesedir

TC Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar, Kıbrıs meselesinin Türkiye için milli bir mesele olduğunu belirterek, “Türk askerinin adadaki varlığını farklı...

GÜNDEM12 saat ago

Narkotikten büyük operasyon

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre dün  saat 12.30 sıralarında Gönyelide, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon...

GÜNDEM12 saat ago

27 Kişi sokağa çıkma yasağını ihlal etti, 7 iş yeri kapama saatine riayet etmedi!

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31.07.2021 tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu;...

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategoriler