Connect with us

GÜNDEM

Maria’nın maskesi düştü…

Published

on

Muhtar adaylığı kabul edilmeyen Maria, Türk bayrağını görünce çılgına döndü….

Koruçam (Kormacit) köyü muhtarlık adaylığı geçen Aralık ayında, Dışişleri Bakanlığı tarafından “somut gerekçelerle sakıncalı olarak değerlendirilerek” reddedilen Maria Skoullou, köye asılan Türk ve KKTC bayraklarını görünce çılgına döndü, saklamaya çalıştığı gerçek yüzünü “işgal altında oldukları” paylaşımı yaparak gösterdi.

Maria Skoullou’nun, Kıbrıs Türkünün egemenliğin ve özgürlüğün sembolü Türk bayraklarının Koruçam’a asılmasına tepki gösterdiği Facebook paylaşımı, geçen aralık ayında muhtar adaylığının reddedilmesinin ne kadar haklı ve doğru bir karar olduğunu bir kez daha gösterdi.

Restoranına Atatürk fotoğrafları asarak, sosyal medya hesabından Türk Bayrağı görseli eşliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajları paylaşarak Kıbrıs Türklerinin sempatisini toplayan, Koruçam köyünde bulunan “Yorgo Kasap” isimli restoranın sahibi Maria Skoullou, Kormacit Dayanışma Merkezi’nin açılışı sırasında köye Türk bayrağı asılmasına tahammül edemedi!

Maria Skoullou, Facebook’taki “Maronit Formu” sayfasında, köye asılan Türk ve KKTC bayraklarının yer aldığı fotoğraf ile birlikte, “Kormacit 2023. Bravo be. Bravo size. Yağcılar. Neredeyiz be? Hepiniz üzülecek haldesiniz. Nerelere geldik” diye yazarak paylaşım yapması tepkilere neden oldu.

Maria Skoullou, Koruçam’a Türk bayraklarının asılmasını, köyün KKTC egemenliği altında olduğunu bilmezden gelerek, “Nerelere geldik” diye eleştirdi ve durumu “yağcılık” olarak niteledi.

Paylaşımın altına onlarca yorum yazanlar ise, haddelerini aşarak, köye Türk bayraklarının asılmasını sorguladı, Koruçam’ın ve Kuzey Kıbrıs’ın “işgal altında” olduğu iddiasında bulundu.

Maria, paylaşımın altına yazılan yorumlara, “Dün akşam köyde ne olduğunu anladınız mı be? Türk bayraklarını astınız bir de konuşuyorsunuz be işe yaramazlar” diye yanıt verdi.

Antonis Koumi isimli kullanıcının, “Bayraklar için bağıranlar neden gidip onları indirmiyorsunuz?” yorumu ise dikkat çekti.

“KKTC Devleti’nin güvencesinde ve Türk bayrağının gölgesi altında yaşamanın değerini bilsin”

Maria’nın, köye Türk bayrağının asılmasına yönelik saygısız tutumu tepki çekti. Vatandaşlar, “Maria hanım görmeye tahammül edemediği o Türk bayrağının gölgesi sayesinde güven ortamında özgürce yaşıyor. İddia ettiği gibi ‘işgal’ altında olsa, bu türden paylaşım ve açıklamalar yapamazdı. KKTC Devleti’nin güvencesinde ve Türk bayrağının gölgesi altında yaşamanın değerini bilsin” diye görüşlerini paylaştılar.

EOKA propagandasına destek vermişti

Maria Skoullou’nun muhtar adaylığı, Rum yönetiminden arkadaşlarıyla köye gelen ve EOKA propagandası yaparak köy duvarlarına “Kıbrıs Yunandır”, “Yunanistan’la birleşeceğiz” sloganları yazıp kaçan yeğeni Orastis Krashias nedeniyle “sakıncalı” bulunmuştu.

Maria Skoullou’nun muhtar adaylığının uygun bulunmaması üzerinden bilinçli bir dezenformasyon kampanyası yürütülmüş, Dışişleri Bakanlığı, “keyfi uygulama” yapma, “devletin itibarına zarar verme” ve “ırkçılıkla” eleştirilmişti.

Maria’nın muhtar adaylığının haklı gerekçelerle reddedilmesini eleştirenlerin, Maria’nın, Kıbrıs Türkünün egemenliğin ve özgürlüğün sembolü Türk bayraklarının asılmasına karşı çıkışına nasıl bir tepki gösterecekleri ise merak konusu…

GÜNDEM

Merit Lefkoşa’yı ve Gürses’i onurlandıran ödül

Published

on

  1. Altın Caretta Ödül töreninde, Merit Lefkoşa Otel, “Yılın En İyi Şehir Oteli” , Otelin Genel Müdürü Mine Gürses ise “KKTC Turizmine Değer Katan Kadın Yönetici” ödülünü aldı

Saygın Medya ve İş İnsanları Derneği’nin düzenlemiş olduğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Altın Caretta Ödül töreninde; Merit Lefkoşa otel ” Yılın En İyi Şehir Oteli” , Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü Mine Gürses ise “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizmine değer Katan Kadın Yönetici ” ödülünü aldı.

  1. Altın Caretta Ödül töreninde “Yılın en iyi şehir oteli” ödülünü almak için sahneye otel yönetici arkadaşları ile birlikte çıkan Mine Gürses; “Bu ödülü her zaman özveri ve sevgiyle hizmet eden tüm çalışma arkadaşlarım adına alıyorum” diyerek, Saygın Medya ve İş insanları derneğe teşekkürlerini iletti.

Sahnede güzel bir sürpriz ile de karşılaşan Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü Mine Gürses’e “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizmine değer Katan Kadın Yönetici ” ödülü Saygın Medya Kurucusu Saygın Kurt takdim etti.

Ödül öncesi hazırlanan video ile sahnede duygulu dakikalar yaşandı.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Öğretmenlerle diyalog kapıları sonuna kadar açtık

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı yazılı açıklamada sıkıntıların ortadan kaldırılması için diyalog kapılarının sonuna kadar açıldığını ifade etti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Bakanlar Kurulumuz, ülkemizi ilgilendiren tüm konuların yanında bugün öğretmen sendikalarımızın ortaya koymuş olduğu eylemleri de ele almıştır.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki;

Gerek Milli Eğitim Bakanlığımız’ın, gerekse şahsen benim Başbakanlık olarak kapılarımız tüm sendikalara açıktır. Göreve geldiğimiz ilk günden beri sivil toplum kuruluşlarımızla, sendikalarımızla diyalog içerisinde olmaya özen gösterdik.

Sorunları ortak bir akılla çözmek, sektörlerimizin sıkıntılarını dinleyerek atmış olduğumuz veya atacak olduğumuz adımları buna göre düzenlemek konusunda samimi olduk. Bugün de aynı noktadayız. İhtiyaç duyulan tüm konularla alakalı, tüm öğretmen sendikalarına kapımız açıktır, açık kalacaktır.

Eğitim, ülkemiz adına son derece önemlidir. Eğitimin kesintisiz devam etmesi, çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması, çocuklarımızın girecekleri sınavlara girmesi, ailelerimizin sıkıntıya düşmemesi son derece önemlidir. Biz, bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için diyalog kapılarını sonuna kadar açmış durumdayız.

Bildiğiniz üzere hükümetimiz tarihte bir ilke imza atarak Başbakanlığımıza bağlı Deprem Denetim Komitesi’ni kurmuş ve tüm kamu binalarının ve okullarımızın depreme karşı risk analizlerini yaptırmıştır.

Bu konuyla alakalı işi burada bırakmayarak gerekli adımları da atmış durumdayız. Müteahhitler Birliğimiz ile güçlendirmeye ihtiyaç duyulan binalar için güçlendirme, yıkım kararı verilecek okullar için ise yenilerini yapma noktasında belli bir uzlaşıya varmış durumdayız.

 

Takdir edersiniz ki seçim yasaklarının içerisindeyiz. Seçim yasakları tamamlanır tamamlanmaz okullarımızı çocuklarımız için çok daha güvenli hale getirmek adına tüm çalışmaları başlatmak üzere protokolümüzü de imzalayacağız.

 

Hükümetimizin koyduğu hedefler doğrultusunda ülke güvenliği ve kamu huzurunun korunması adına son bir yılda yapılan çalışmaların ve atılan adımların en önemlisi olan E-Vize Otomasyon Sistemi’nin hayat bulması adına bugün bakanlar kurulumuzdan E-Vize Tüzüğü geçmiştir.

 

Ülke güvenliğinin sağlanması, kayıtlılığın artması adına ilk günden itibaren ciddi adımlar atıldı. Güvenlik Kuvvetlerimiz ve Polis Teşkilatımızın raporları doğrultusunda hareket ederek, yargı süreçleri sonucunda suça karışan, ülke huzurunu bozan kişilere karşı sıfır toleransla hareket edildi.

Hükümet olarak ülkeye girişlerde sıkı bir denetim getirilmesi için sorunun köküne inilerek, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya bir vizyon koyduk.

E-Vize ile ülkeye girişlerde yapılacak denetimi güçlendirecektir. Bugün itibariyle E-Vize sisteminin tüm yazılım aşamaları tamamlanmış ve test aşamasına geçilmiştir. E-Vize Sisteminin uygulamaya sokulması için son aşama olan tüzük çalışması teknik ve hukukçu arkadaşlar tarafından tamamlanmıştır.

Bugün yasal çerçevesinide tamamladığımız E-Vize otomasyon sisteminin devreye sokulması ile ülke güvenliğinin sağlanması ve kamu huzurunun korunması adına önemli bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Kısa sürede E-Vize uygulamasına geçilecek ve kazanan ülkemiz olacaktır.

Sözlerimin en başında ifade etmiş olduğum gibi gerek Başbakanlığımızın, gerek bakanlıklarımızın kapıları tüm kesimlere, tüm paydaşlara ve tüm sendikalarımıza açıktır, açık olmaya da devam edecektir.

Continue Reading

GÜNDEM

E-Vize Tüzüğü Bakanlar Kurulu’ndan geçti

Published

on

Başbakan Üstel, E-Vize Otomasyon Sistemi’nin hayat bulabilmesi için E-Vize Tüzüğü’nün bugün Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini açıkladı.

E-Vize Otomasyon Sistemi’nin faaliyete geçebilmesi için çalışmalar devam devam ediyor… E-Vize Tüzüğü, bugün itibariyle Bakanlar Kurulu’ndan geçti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Başbakan Ünal Üstel, “Hükümetimizin koyduğu hedefler doğrultusunda ülke güvenliği ve kamu huzurunun korunması adına son bir yılda yapılan çalışmaların ve atılan adımların en önemlisi olan E-Vize Otomasyon Sistemi’nin hayat bulması adına bugün bakanlar kurulumuzdan E-Vize Tüzüğü geçmiştir” dedi.

Başbakan Üstel, ülke güvenliğinin sağlanması, kayıtlılığın artması adına ilk günden itibaren ciddi adımlar atıldığını belirterek, “Güvenlik Kuvvetlerimiz ve Polis Teşkilatımızın raporları doğrultusunda hareket ederek, yargı süreçleri sonucunda suça karışan, ülke huzurunu bozan kişilere karşı sıfır toleransla hareket edildi” ifadeleriniw kullandı.

Hükümet olarak ülkeye girişlerde sıkı bir denetim getirilmesi için sorunun köküne inilerek, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya bir vizyon koyduklarını belirten Üstel, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“E-Vize ile ülkeye girişlerde yapılacak denetimi güçlendirecektir. Bugün itibariyle E-Vize sisteminin tüm yazılım aşamaları tamamlanmış ve test aşamasına geçilmiştir. E-Vize Sistemi’nin uygulamaya sokulması için son aşama olan tüzük çalışması teknik ve hukukçu arkadaşlar tarafından tamamlanmıştır.

Bugün yasal çerçevesinide tamamladığımız E-Vize Otomasyon Sistemi’nin devreye sokulması ile ülke güvenliğinin sağlanması ve kamu huzurunun korunması adına önemli bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Kısa sürede E-Vize uygulamasına geçilecek ve kazanan ülkemiz olacaktır.”

Continue Reading
Advertisement

Facebook