Maraş’ın bir bölümü halkın kullanımına açılıyor…

KKTC sınırları içerisinde yer alan ve 46 yılın ardından ilk kez kademeli olarak açılmaya başlayacak Kapalı Maraş’ın bugün 11.00’de halkın kullanımına açılmamsı bekleniyor…

Maraş’ın kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi bugün sabah 11.00 itibarıyla halkın kullanımına açılıyor…

Maraş’ın halka açılacak ilgili bölümleri için alınan karar doğrultusunda Kapalı Maraş’ın, Dr. Fazıl Küçük Stadyumu tarafına bir giriş açıldı ve kapı monte edildi. Kapının yanı sıra bir kontrol noktası da eklendi.

Elde edilen bilgilere göre ‘hayalet kente’ girişte, söz konusu kontrol noktasında kimlik kontrolü yapılacak.

TATAR’IN ANKARA ZİYARETİNDEKİ AÇIKLAMALARI

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim Salı günü gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sırasında Maraş’ın açılmasıyla ilgili kararı duyururken, Maraş’ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti. Tatar, “Kendi toprağımızın kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak üzere fiilen çalışmalarımızı başlatıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

MARAŞ AÇILIMI

18 Haziran 2019’daki Bakanlar Kurulu toplantısında 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adım atılarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

Temmuz 2019’da bölgede yapılan ilk envanter çalışmasına KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da katılırken Başbakan Tatar da incelemelerde bulunmuştu.

Son olarak Türkiye Barolar Birliğince (TBB) 15 Şubat’ta Maraş’ta “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı” düzenlenmişti.