Connect with us

GÜNDEM

Maraş konusu, Rum basını gündeminde

Published

on

Rum basınında bugün yer alan bir haberde, Rum kesiminin Kıbrıs sorunu ve yaklaşan müzakerelerle ilgili endişesinin, Maraş konusunda yoğunlaştığı ifade edildi.

Rum basınında “Endişe Maraş’ta- Lefkoşa Türkiye’nin Planlarını Durdurmak İçin GYÖ’lere Hazır- Lute ve Beş Taraflı Konferans Işığında Plan Tatbikatları” şeklinde yer alan haberde, Rum Başkanlık Sarayı’nda şu ana kadarki toplantılarda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ilk endişesinin, kapalı bölge Maraş’taki Türk planlarını, özellikle de kentin açılmasını durdurmak olduğunun görüldüğünü yazıldı. Rum basını Rum kesiminin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’la yaptığı ve Ocak ayında yapacağı temaslar, özellikle gayriresmi beş taraflı konferans ışığında bir dizi plan tatbikatları yaptığını da belirtti.

“Elde ettiği bilgiler” ile Rum kesimi ve Atina’dan gelen haberlere de dayanarak, Rum hükümetinin bir dizi güven yaratıcı önlem ortaya koymaya hazır olduğunu kaydeden gazete, bahse konu güven yaratıcı önlemlerin bir yandan gerek siyasi, gerekse ekonomik ortamın iyileşmesine katkıda bulunmayı, diğer yandan da kapalı bölge Maraş’ın açılması gibi tek taraflı faaliyetlerin önlenmesini hedefleyeceğine işaret etti. Rum kesiminin plan tatbikatlarının, diğerlerinin yanı sıra, Ercan Havalimanı konusunu da içerdiğini yazan gazete, daha spesifik olarak, Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılmasını öngörecek bir öneriyi güven yaratıcı önlem olarak masaya koymanın, Rum kesimini meşgul ediyor göründüğünü yazdı. Açılmanın önkoşulu olarak, Ercan Havalimanı’nın BM kontrolü altına gireceğini öne süren gazete, bu manevra uyarınca, Türk tarafının Maraş’taki hareketlerine son vermesi gerekeceğini ve kentin BM’ye verileceğini öne sürdü. Şu ana kadar yayımlandığı üzere, Türk tarafının planlarının, Maraş’ın bu bölümünde mülkü bulunan Kıbrıslı Rumların dönmesi için kapalı bölge Maraş’ın açılmasını öngördüğünü yazan gazete, bölgenin Türk Ordusunun kontrolünden KKTC’nin kontrolüne geçeceğini ifade etti.

Bu nedenle Maraş’ın bugünkü kapalı bölümünde ikamet edenlerin KKTC idaresi altında olacaklarına işaret etti. Rum kesiminin, böyle bir gelişmenin Kıbrıs sorununda bir dizi yeni olguya ve özellikle de Rum toplumu içinde kargaşaya neden olacağını düşündüğünü de yazan gazete, müzakerelerin başlamasıyla Maraş’a gitmek isteyeceklerle bu harekete karşı olacaklar arasında bir çekişme olmasının Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i korkuttuğunu belirtti. Maraş ve Ercan’la ilgili benzer yaklaşımların geçmişte de olduğunu, fakat Türk tarafının bunlara karşı olumsuz olduğunu da öne süren gazete, bundan ötürü, Maraş ile Ercan Havalimanı’nın BM kontrolüne verilmesini öngören bir önerinin kabul edilip edilmeyeceği sorusunun ortaya çıktığına işaret etti. Rum basını Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin hedefinin, adanın kuzey bölümünde ayrı bir devlet varlığının kabul edilmesi olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini de ekledi.

LUTE’UN ADAYA ZİYARETİ KONUSU

Öte yandan, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adaya gerçekleştireceği yeni ziyaretle ilgili konunun bu hafta içerisinde veya en geç yeni yıldan önce netleşmesinin beklendiğini de kaydeden gazete, Lute’un müdahil taraflarla bir dizi istişarede bulunacağını belirtti. Lute’un bu istişarelerin ardından, adaya gerçekleştireceği yeni ziyaret konusunda mutabakat varılması için adadaki iki tarafla temasa geçmesinin ihtimal dışında olmadığını kaydeden gazete, Lute’un iki liderle görüşmek için yalnızca Kıbrıs’a geleceğini, üç garantör ülkeye gitmeyeceğini ekledi.

Continue Reading

GÜNDEM

Vakalar artıyor: 41 vaka

Published

on

“Toplam 6133 test yapıldı, 38’i yerel 41  pozitif vakaya rastlandı, 5  kişi taburcu edildi”

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6133 olup, 38’i yerel 41 pozitif vakaya rastlanmış, 5 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 2 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 38 kişi ise yerel vakadır.

36 kişi Lefkoşa, 3 kişi Girne, 1 kişi Gazimağusa Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Gönyeli – 2 /  Cihangir- 2 / Değirmenlik-1 / Haspolat 27 / Sulariçi-2  / K. Kaymaklı-2

Girne

Girne Merkez -1  / Ağırdağ-1 / Çatalköy-1

Gazimağusa

Maraş -1

1 Mart  2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

 

Bugün Yapılan Test Sayısı: 6133

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 41

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 2

Yerel Vaka Sayısı: 38

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 5

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 548.049

Toplam Vaka Sayısı: 3457

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 3007

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 427

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 86

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 338

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 3

Continue Reading

GÜNDEM

Haftalık trafik raporu: 30 kaza; 11 yaralı, 1 ölü

Published

on

Ülke genelinde son bir haftada meydana gelen 30 trafik kazasında, bir kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sürede yaşanan trafik kazası sebeplerinin başında süratli araç kullanmak geliyor. Kazaların 9’u süratli araç kullanmaktan, 7’si kavşakta durmamaktan, 5’i dikkatsiz sürüşten, 5’i yakın takipten, 4’ü ise diğer etkenlerden kaynaklandı.

Kazalardan 14’ü Lefkoşa, 7’si Gazimağusa, 6’sı Girne, 1’i Güzelyurt ve 2’si İskele’de meydana gelirken, kazalardaki toplam hasar miktarı 576 bin 300 TL olarak açıklandı.

175 ARAÇ SÜRÜCÜSÜ HAKKINDA İLERİ İŞLEME GİDİLDİ

Öte yandan, son bir haftada polis tarafından ülke genelinde yapılan trafik kontrollerinde, toplam 1517 araç sürücüsünün kontrol edildiği ve suç işlediği tespit edilen 175 araç sürücüsü hakkında ileri işleme gidildiği açıklandı.

Polis, suçların dağılımını şu şekilde açıkladı:

“Sürat (75) , Tehlikeli Sürüş (7), Dikkatsiz Sürüş (14), Seyrüsefer Ruhsatsız Araç Kullanmak (8), S/Ehliyetsiz Araç Kullanmak (3), Alkollü Araç Kullanmak (8), Seyir Halinde iken Cep Telofonu ile Konuşmak (14), Trafik Levha ve İşaretlerine Uymamak (8), Trafik Işıklarına Uymamak (1), Muayenesiz Araç Kullanmak (2), Sigortasız veya Kapsamı Dışında Araç Kullanmak (7), “A” Yol Kullanma İzinsiz Araç Kullanmak (2), “B” Özel İşletme İzinsiz Araç Kullanmak (1) ve 25 diğer trafik suçları.”

Continue Reading

GÜNDEM

Arıklı ve Hanedanlık!

Published

on

Arıklı soy ismi Kafkasya’dan kopup Anadoluya, oradan gaza seferi ile yola çıkarak  Kıbrıs’a göç etmiş ve Kıbrıs’ta gazilik şerefi ile yerleşmiş  ailenin adıdır….

Bu tür ailelere eski Türk tarihinde BEYLİK denirdi…

Beyliğin atası Erhan Arıklının babası CEMAL ARIKLI, Beyliğin gaza ve gazi kahramanı ağabeyisi Orhan Arıklı’dır…

Orhan Arıklı 1974 Barış hareketine katılarak gazilik şerefine ulaşmış ve ailesinin adaya göç serüvenini başlatmıştır.

Göç serüveninin doruk noktası sayın bakan Erhan Arıklı’dır.

Sen kalk  neredeyse 9 ay kışın yaşandığı Kars’ın Ardahan ilçesinde doğ, neredeyse 10 ay yazın yaşandığı Kıbrıs adasına göç serüvenin herkesin dilinde olsun.

Evet Arıklı Ailesi bir Beylik serüveninin vücut bulmuş halidir.

Beyliğin en küçük erkek evladı Erhan Arıklı bu acı ve şerefli göç yolculuğunun doruk noktasıdır.

İlköğrenimini Kars’ta tamamlayıp,  Ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Arıklı’nın eğitim serüveni nihayet Prof’luk ile noktalanmıştır.

Türk-Birliği Kültür Merkezi ile başlayan ideolojik  serüveni geldiği coğrafyalarda önemli işler ve hizmetler yapma başarılarına ulaştırmış.

Siyasi kariyeri ise YDP’nin  yeniden dirilmesine ve iktidar ortağı olmasına kadar gitmiştir.

Erhan Arıklı hayatının her dönemindeki mücadelesi ve başarılarını bizzat kendi çabası ve ailesinin desteği ile kısacası ; tırnakları ile kazıya kazıya sağlamıştır.

YDP ‘nin yeniden kurulması ve iktidara gitme sürecini bilen her partili Arıklı’nın bu işin mimarı olduğunu ve arkasındaki yegane gücün ailesi ve YDP’ye inananların olduğunu iyi bilir.

Eski Türk Tarihini bilenler hele hele Kafkasyayı bilenler bu tür çekirdek ailelerin ve sülallerin birbirlerine karşı verdikleri destekleri iyi bilirler.

Arıklı ailesi siyasi alanda Erhan Bey’i kendilerine lider kabul etmiş ve büyüğünden , küçüğüne elini taşın altına koyarak sahaya çıkmıştır.

Parti iktidara gelene kadar  maddi ve manevi anlamda mücadele eden ailesinden Erhan bey bakan olduktan sonra nemalanan bir tek ferdi göremezsiniz.

Hatta ve hatta ailesinde liyakat sahibi olan  her hangi bir akrabasını bile sırf laf gelmesin diye her hangi bir göreve getirmemiştir.

Partiye gönül vermiş olanlar Arıklı’nın ailesinin partililer ile birlikde maddi ve manevi nasıl mücadele verdiğini iyi bilir.

Ama dönüp hiç biri bu hizmet ve sadakatlerinin karşılığını asla beklemediler.

Çünkü onları Kafkasyadan koparıp getiren mefkureleri Milletine hizmet etme aşkı ile doludur.

Çünkü onlar aksakallılarını , analarını , gazi ağabeyilerini bu topraklara gömdüler.

Bu toprakları Türk Milletinin en küçük aile birimi ve soy isimleri ile beyliklerinden biri olarak VATAN kabul ettiler.

Evet Arıklı ailesi ülkemiz siyasi hareketlerinin, YDP’nin temel taşlarından biri olmuştur.

Ama asla HANEDANLIK peşinde olmamış, atalarının mirasını ayaklar altına almamışlardır.
Arıklı ailesi bir beyliktir ve beyliğin bireyleri Erhan Arıklı’nın dağ gibi arkasındadır.

Ve Erhan Bey isterse Başbakan olsun o aile temsilcilerinden her hangi birinin soy ismi ile göreve geleceğini hiç kimse göremeyecektir.

Hatta liyakatın en üst düzeyinde olsalar bile.

“Hanedenlık “ yakıştırması yapanlar partinin bireylerinden ona desteğini görünce YDP’ninde Erhan Arıklı’nın bir ailesi olduğu gerçeği ile yüzleşeceklerdir.

YDP ailesinin her bir ferdi Erhan Arıklı gerçeğinin farkındadır.

Ona ‘HANEDANLIK’ yakıştırması yapanların kurultaydan BEY’in tekrak destek alarak çıkışına şahit olacaktır.

Belki de bu güven tazeleme Kıbrıs’ın kaderini değiştirecektir.

Continue Reading

Trending