Connect with us

GÜNDEM

“Maraş çantada keklik değildir”

Milli mücadele yıllarında şehit edilen Beyarmudu şehitleri bugün düzenlenen törenle anıldı.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Güvenlik Konseyi’nin “Rum-Yunan ikilisinin dürtmesiyle” kararlar almasını sorgulamak gerektiğine işaret ederek, “Bütünlüklü bir çözüm olacaksaydı Maraş’ın bir düşünce olduğunu ancak fırsatların kaçırıldığını ve Maraş’ın çantada keklik olmadığını” dile getirdi.
Beyarmudu şehitleri için anıt önünde düzenlenen anma törenine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Milletvekili Zorlu Töre ve şehit yakınları katıldı.
Tören, protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekildiği törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Tatar, Beyarmudu Belediyesi’ne teşekkür ederek, milli mücadele yıllarında şehit olan 6 Beyarmudu şehidinin anısına yapılan anıtın, verilen mücadele ve şehitlerin anısına çok büyük anlam ifade ettiğini belirtti ve tüm şehitlere rahmet diledi, şükranla andı.
Cumhurbaşkanı Tatar, “Şehitlerimizi unutmadık unutmayacağız” diyerek, “Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa Kıbrıs Türk halkını 1974 öncesine götürmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez garantörlük hakkıyla sağlam bir anlaşma olması gerektiğine” işaret etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ile Kurban Bayramı kutlamaları için ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve geniş ekibiyle iki bayramı birlikte kutladıklarını ifade ederek, “Kıbrıs’ta yıllardır özlediğimiz egemenlik temelinde iki devletli bir anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti’nin de resmi siyaseti olduğunu en resmi ağızlardan tarihe not etmiştir” dedi.
Kıbrıs’ın bir ortaklıkla sürdürülemeyeceği çünkü karşı tarafın bir ortaklık niyetinin olmadığını ifade eden Tatar, Anavatan Türkiye’nin tam desteğiyle yeni bir siyasetle egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin işbirliği vizyonuyla yola devam ettiklerini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, “egemenliğimizi hiç bir zaman pazarlığa açmıyoruz” ifadesini kullanarak, tarihten gelen hakları olan egemenlik haklarını, verdikleri mücadele sonucu elde ettiklerini, tüm şehitlerle ve çekilen acılarla egemenlik ve devletin var olduğunu vurguladı.
Maraş açılımına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, yıllardır, “bir anlaşma olursa Maraş’ın iadesi olacak” gibi bir beklenti içerisinde olunduğunu ancak çok fırsatların masaya gelmesine rağmen karşı tarafın iyi niyetini ortaya koyamaması nedeniyle bir anlaşma olmadığını anımsattı.
“47 yıldır kapalı olan Maraş’ın insanlığa açılması gerekiyordu. O, yapılmıştır” diyen Tatar, son alınan kararla, yüzde üç buçuk bölümde, sivil idareye dönüştürülmesiyle, “mal ve hak sahiplerinin orada yerleşebileceklerine” dair bir mesaj olduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Vakıflar İdaresi’nin elindeki belgelerin, Maraş’ın ata yadigarı topraklar olduğunu gösterse de uluslararası hukuk bakımından 1974 tapularının tanındığını ve bunun kararını da uluslararası hukukun tanıdığı Taşınmaz Mal Komisyonu’nun vereceğini söyledi.
KKTC devleti olarak uluslararası hukuka ters düşecek bir uygulama içerisinde olmadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, 47 yıldan sonra yatırım sahiplerinin de kendi haklarını bulabilmeleri için onlara bir yol gösterme adına düzenlemelerin yapıldığını ifade etti.
BM Güvenlik Konseyi’nin Rum-Yunan ikilisinin dürtmesiyle kararlar almasını sorgulamak gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, esas olanın mağduriyetlerin önlenmesi olduğunu belirtti.
Tatar, “bütünlüklü bir çözüm olacak” ihtimaline karşı Maraş’ın bir düşünce olduğunu ancak fırsatların kaçırıldığını ve Maraş’ın çantada keklik olmadığını dile getirdi.
Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dikkate alındığında, Kıbrıs’ın artık eski Kıbrıs olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye ile geliştirilen siyasetle Mavi Vatan’da artık KKTC’nin daha da güçlenerek, Kıbrıs Türk halkının geleceği bakımından egemenliği ve toprak bütünlüğüyle, halktan da alınan destekle yeni bir aşamada olunduğunu kaydetti. Tatar, bu çerçevede onurlu, şerefli bir siyasetin sürdürüldüğünü kaydetti.
Tören, din görevlisi tarafından şehitler için dua okunmasıyla sona erdi.

Continue Reading

Son haberler

TÜRKİYE2 dakika ago

TCMB faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 16 ay sonra faiz indirimine gitti. Karar sonrası Türk Lirası Dolar, Euro ve Sterlin karşısında ciddi...

GÜNDEM4 dakika ago

Tarım Dairesi piyasadaki zeytinyağlarını denetledi: 35 markadan sadece biri uygun değil

Tarım Dairesi müfettişleri piyasada satılan zeytinyağı markalarını denetledi. Tarım Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, denetimler çerçevesinde 35 adet zeytinyağı numunesi...

GÜNDEM2 saat ago

Arıklı: “Ya örs olacağız, ya çekiç”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı,  Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ve ekibi, dün akşam Tepebaşı’nda halkla büyük...

DÜNYA5 saat ago

Rusya’dan Erdoğan’a: “Esefle karşıladık”

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı Kırım açıklamasına tepki göstererek “Esefle karşılıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

DÜNYA6 saat ago

BMGK daimî üyelerinden Taliban’a karşı ortak tavır

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimî üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, Taliban’la ilişkiler konusunda ortak bir çizgi...

GÜNDEM6 saat ago

Tatar: Büyük bedeller ödedik. Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’tan katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.   Tatar, BM Genel Kurulu’nda Kıbrıs...

GÜNDEM6 saat ago

Amcaoğlu:Başarılarınızla gurur duyuyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarına katılarak derece elde eden 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri...

GÜNDEM7 saat ago

KKTC’de Covid-19 bir can daha aldı!

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören 61 yaşındaki Melih Oruç hayatını kaybetti. 14 Eylül’de Covid-19 teşhisi ile Lefkoşa Acil...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler