Connect with us

GÜNDEM

Maliye Bakanı Sunat Atun Ankara’ya gitti

Published

on

Resmi temaslarda bulunmak üzere bu sabah erken saatlerde Ankara’ya giden Maliye Bakanı Sunat Atun’un gündeminde, elektrik üretim kapasitesinin artırılması, kesintisiz akaryakıt tedariki ve kur korumalı mevduat sistemine KKTC’nin de dahil edilmesi yer alıyor.

Atun, “Hedefimiz KKTC’yi özellikle iki yıldır içinden geçtiğimiz elektrik sorunundan kurtarmaktır. Halkımız kesintisiz ve kaliteli elektrik hak ediyor” dedi.

Ankara’da bulunan Maliye Bakanı Atun, canlı telefon bağlantısıyla katıldığı BRT’deki programda, yapacağı temasların gündemiyle ilgili bilgi verdi.

Atun, elektrik üretimine ilişkin sorunlar bulunduğuna işaret ederek “Arz güvenliğimizi güçlendirmemiz, daha istikrarlı ve iyi noktaya taşımamız gerekiyor” dedi.

Üretimde hem kapasite artırımı hem de üretim için gerekli akaryakıtın ithalatının sürekliliğinin önem taşıdığını vurgulayan Bakan Atun, aralık ayında TC Enerji Bakanlığı ile mutabakatları üzerine Türkiye’den Kıb-Tek’e iki jeneratörün tahsis edilmesini içeren bir anlaşma imzalandığını, şu anda bu iki jeneratörün nakliyesine ilişkin ihalenin tamamlandığı bilgisini aldıklarını ve bugün detayları görüşeceklerini söyledi.

Maliye Bakanı Sunat Atun, bugünkü toplantıda ayrıca, devletten devlete modeliyle Kıb-Tek’e fuel-oil sağlanmasının ele alınacağını kaydederek özetle şöyle konuştu:

“Her iki konudan da önemli sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz, KKTC’yi özellikle iki yıldır içinden geçtiğimiz elektrik sorunundan kurtarmaktır. Halkımız kesintisiz ve kaliteli elektrik hak ediyor. Üretim ve iletim yetersizliğinden kaynaklı kesinti gibi sebeplerden dolayı halkımızın elektriksiz kalmasına göz yumamayız. Bu sorunu daha önce çözmüştük, yine çözeceğiz. Daha kapsamlı çalışmalarla enerji konusunda önümüzü açacak çalışmalar yapacağız enerji sorunu çözülecek.”

Atun, Kıb-Tek’e gelecek iki adet 25 megavatlık jeneratörün neredeyse elektrik açığını kapatacağını bildirdi.

“Yine de bizim daha da kapasitemizi artırmamız, yedekleme de yapmamız lazım” diyen Sunat Atun, tüm bu konuları bugün saat 16.00’da bir araya geleceği Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile ele alacaklarını söyledi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI İLE KUR KORUMALI MEVDUAT KONUSU

Maliye Bakanı Sunat Atun bugün öğle saatlerinde TC Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğluyla da görüşmesi olduğunu açıkladı ve bu görüşmede kur korumalı mevduat sistemine KKTC’nin de dahil edilmesinin ele alınacağını bildirdi.

Atun, Ekonomi ve Enerji Bakanı olduğu önceki hükümet döneminde, aralık başında bu konuda yine girişim yaptığını kaydederek, bugün o görüşmenin devamının yapılacağını ve ümidinin üçüncü bir toplantıyla sürecin tamamlanması olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nda bugün “ekonomik önlem paketi”nin ele alınacağı toplantı konusundaki soru üzerine Atun, toplantıda bakanlığının yetkililerinin yer alacağını, kendisi ülkeye dönünce daha kapsamlı bir toplantı da yapılacağını ifade etti.

Maliye Bakanı Atun, temaslarını tamamlamasının ardından yarın sabah ülkeye dönmeyi planladığını da ekledi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

“Yunan ve Rumlar 9 kez gemi göndermeye kalkıştı”

Published

on

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerinin son 1 yılda 9 kez Türk kıta sahanlığına gemi gönderme girişiminde bulunduğunu ve bunları engellediklerini vurguladı

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerinin son 1 yılda 9 kez Türk kıta sahanlığına gemi gönderme girişiminde bulunduğunu belirterek “Bunları hem sahada hem masada aldığımız önlemlerle engelledik. Yarın da (bugün) kısmetse Abdülhamid Han sondaj gemisi ilk görevi için Akdeniz’e açılacak. Doğu Akdeniz politikamızı uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine uygun şekilde, taviz vermeden sürdürüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu.

Ege ve Doğu Akdeniz’de barış ve iş birliğinin hüküm sürmesi gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Milli davamız Kıbrıs meselesinde çözümün anahtarı bellidir. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının, yani egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi gerekir.” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin iki toplumun değil iki devletin arasında gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Kıbrıs çevresindeki kaynaklar için hakça paylaşımı savunuyoruz. KKTC, bunun için 2011’den bu yana önerilerde bulunuyor. Son olarak, 1 ve 8 Temmuz’da yine yapıcı bir iş birliği önerisini BM’ye iletti. Böyle bir mekanizma kurulursa Doğu Akdeniz’deki meselenin yarısı çözülür.” diye konuştu.

Erdoğan’ın Doğu Akdeniz Konferansı önerisi ile KKTC’nin iş birliği önerisinin tüm dünyaya anlatılmaya devam edeceğini de vurgulayan Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz politikamızın bir unsuru da elbette, egemen haklarımız. Yunan/Rum ikilisi son 1 yılda kıta sahanlığımıza 9 kez gemi göndermeye kalkıştı. Bunları hem sahada hem masada aldığımız önlemlerle engelledik. Yarın da (bugün) kısmetse Abdülhamid Han sondaj gemisi ilk görevi için Akdeniz’e açılacak. Doğu Akdeniz politikamızı uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine uygun şekilde, taviz vermeden sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ege’de ise birbiriyle bağlantılı sorunların bütüncül şekilde ele alınarak, kapsamlı, kalıcı ve uluslararası hukuka uygun olarak çözümlenmesini istediğine işaret etti.

Bu kapsamda Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara göre gayriaskeri statüsü bulunan, Türk kıyılarına yakın adaların silahlandırıldığını başta BM olmak üzere tüm muhataplarına anlattığını söyleyen Çavuşoğlu, bu konunun üzerine gidilmeye devam edeceğini de vurguladı.

Continue Reading

GÜNDEM

Şanlı Erenköy Direnişi nedeniyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı mesaj yayımladı

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk tarihinde en anlamlı direnişlerden biri ve Kıbrıs Türk gençliğinin vatan topraklarına sahip çıkma azminin en anlamlı göstergesi olduğunu belirtti.

 

Arıklı, Şanlı Erenköy Direnişi’nin 58. Yıldönümünde yayınladığı mesajda, Kıbrıs Türkü’nün toplumsal varoluş mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin yıldönümünü şerefle idrak ettiklerini kaydederek, bu direniş sırasında şehit düşenleri bir kez daha minnet ve rahmetle andı. Erenköy direnişinin, 1964 yılında yurtdışında öğrenim gören gençlerin, canlarını hiçe sayarak vatan topraklarını korumak uğruna ortaya koyduğu büyük bir fedakarlık örneği olduğunu belirterek şunları ifade etti: ” Tam 58 yıl önce Erenköy’de Türkiye ve İngiltere’den yaklaşık 500 üniversite genci, tahsilini yarıda bırakarak adaya gelmiş, Erenköy halkıyla birlikte ardı arkası kesilmeyen Rum saldırılarına karşı 2 yıl boyunca çok zor şartlar altında bir yaşam savaşı ve imkansız denecek kadar zorlu bir mücadele vermişlerdir. Vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna kendilerinden silah ve sayıca kat kat üstün bir kuvvet karşısında ayakta durarak büyük bir destan yazan bu gençlerin inanç ve kararlılığı takdire şayandır. Kıbrıs Türk halkı çok ağır baskı ve saldırılara maruz kalmasına rağmen, sergilemiş olduğu bu direnişle hiçbir zaman esaret altına girmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir. Yıllar boyu verilen onca zorlu mücadelede Anavatan’a olan inanç ve güvenini daima korumuş ve bunun neticesinde kendi özgür ve bağımsız devletine kavuşmayı başarmıştır. Bu vesileyle, başta Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel olmak üzere canlarını ortaya koyarak bu toprakları vatan yapan şehitleri rahmetle, Erenköy Gazilerini, ayrıca tarihimizin bu en anlamlı mücadelesinde yer alan ve destek veren mücahit ve mehmetçikleri minnetle anarım” dedi.

Continue Reading

GÜNDEM

Erdoğan’ın davetlisi olarak bu akşam Türkiye’ye gidiyor

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gitmek üzere bu akşam saat 20.50’de Ercan Havalimanı’ndan Ankara’ya hareket edecek.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yarın sabah Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Tatar, basın kuruluşları ile de bir araya gelecek ve Kıbrıs konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

Yarın akşam 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışına katılacak olan Cumhurbaşkanı Tatar çeşitli medya kuruluşlarına, Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan haksız kısıtlamalar ve spor ambargosu konularında açıklamalarda bulunacak.

Çarşamba günü Konya’da ikili görüşmeler ve temaslarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra Karaman’a hareket edecek ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde “Kıbrıs Türkü’nün Adada Varoluş Mücadelesi” konulu konferans verecek. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora tevdi edilecek. Daha sonra, Karaman Kıbrıs gazileri ile de bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Tatar, akşam saatlerinde Adana Havalimanı üzerinden Ercan Havalimanı’na hareket edecek.

Continue Reading

Facebook