Connect with us

DÜNYA

Macron: Ukrayna’nın AB’ye katılması onlarca yıl alacak

Published

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilmesinin onlarca yıl alacağını söyledi. Strazburg’da AB parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, bunun yerine Ukrayna’nın bir karar beklerken “paralel bir Avrupa topluluğuna” katılabileceğini öne sürdü. Macron, bunun AB üyesi olmayan üyelerin Avrupa’nın güvenlik mimarisine başka şekillerde katılmasına izin vereceğini açıkladı.
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 76. gününde devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Macron’un sözleri, Rusya’nın kazanım elde etmeye çalıştığı Donbas bölgesinde şiddetli çatışmalar devam ederken geldi. Üst düzey bir ABD’li savunma yetkilisi, Rus ilerlemesini “tek haneli kilometrelik ilerleme” olarak nitelendirdi. Luhansk bölgesindeki bir Ukraynalı lider ise ciddi çatışmaların yaşandığını söyledi.                                                                                                              Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 28 Şubat’ta Ukrayna’nın AB’ye üyelik başvurusunu yapmıştı.

“UKRAYNA’NIN AB’YE ÜYELİĞİ ONLARCA YIL ALACAK”

Ukrayna, Rusya’nın saldırılarının başlamasından dört gün sonra, bu yıl Şubat ayında AB’ye üyelik başvuru sürecine başladı. Macron, “Ukrayna’nın AB’ye katılmasına izin verme sürecinin muhtemelen birkaç on yıl alacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Katılım standartlarını düşürme kararı alınmadıkça ve Avrupa’mızın birliğini yeniden düşünmedikçe gerçek bu” dedi. Macron, Ukrayna’nın başvurusunu hızlandırmak için AB’nin katı üyelik kriterlerini askıya almak yerine “paralel bir Avrupa topluluğu”nun oluşturulmasını önerdi. Macron, “Böylelikle coğrafi olarak Avrupa’da bulunan ve değerlerimizi paylaşan ülkeleri kazanabiliriz” dedi.  Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasının ardından milyonlarca Ukraynalı AB ülkelerine göç etti.

UKRAYNALI YETKİLİLER BAŞVURUNUN İKİNCİ KISMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Ukraynalı yetkililer, ülkenin AB üyelik başvurusunun ikinci bölümünü Brüksel’e sunduğunu doğruladı. Diğer taraftan, ülkelerin, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne saygı duymaktan yeterince güçlü bir ekonomiye sahip olmaya kadar birçok kriteri karşıladıklarını kanıtlamak zorunda oldukları AB üyeliği müzakereleri normalde yıllar alıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya bloğa derhal üye olmak için özel bir prosedür kullanmasını önerdi, ancak bu gerçekleşmedi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

AB’den Deutsche Bank ve Rabobank’a kartel suçlaması

Published

on

Avrupa Birliği (AB), Deutsche Bank ve Rabobank’ı tahvil ticaretinde kartel oluşturmakla suçladı.

AB Komisyonu, Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank ve Hollanda merkezli Rabobank’a avro cinsinden devlet tahvilleri piyasasında kartel kurdukları gerekçesiyle resmi suçlama yöneltti.

Açıklamada, Komisyonun söz konusu bankalara iddianameleri içeren resmi bildirim gönderdiğine işaret edildi.

AB Komisyonunun Deutsche Bank ve Rabobank’ın tahvil piyasasında iş birliği yaparak rekabete zarar verdikleri görüşünde olduğu ifade edilen açıklamada, bankaların davranışının AB kurallarını ihlal ettiği kaydedildi.

Söz konusu banka çalışanlarının, 2005-2016 yılları arasında e-posta ve çevirim içi sohbet odalarında iletişim kurdukları belirtilen açıklamada, tacirlerin ticari olarak hassas bilgileri paylaştıkları ifade edildi.

Açıklamada, bankaların Avrupa’nın ikincil piyasalarında tahvil alım satımı yaparken fiyat ve alım satım stratejilerini koordine ettikleri vurgulandı.

AB, söz konusu bankaların aralarında kartel oluşturup oluşturmadıklarını belirlemek üzere inceleme yapıyordu.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabet veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Rekabet kurallarını ihlal eden şirketlere küresel yıllık cirolarının yüzde 10’una varacak seviyede para cezası kesilebiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Brent petrolün varil fiyatı 83,27 dolar

Published

on

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 83,27 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 83,27 dolardan işlem görüyor.

Dün 88,44 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,68 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.45 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,71 artarak 83,27 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, dünkü düşüşün ardından piyasalardaki kar alımları etkili oldu.

Dün ABD’de açıklanan veriler sonrası ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarına beklenenden daha uzun süre devam edeceğine yönelik endişeler artarken, dünya genelinde yoğun makroekonomik veri akışı petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Öte yandan, Çin’de Kovid-19 tedbirlerine karşı protestoların ardından birçok büyük şehirde gözlenen salgın tedbirlerini optimize etmek için adımlar ise ülke ekonomisine ve petrol talebine ilişkin endişeleri hafifleterek fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin dün başlayan, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan ham petrole yönelik ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulaması ise piyasalarda arz endişelerini güçlendirerek fiyatların yükselişine katkı sağlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 83,54 ile 84,15 dolar aralığının direnç, 82,93 ile 82,32 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Brent petrol haftaya yükselişle başladı

Published

on

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,35 artarak 85,87 dolar oldu.

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 85,87 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 87,91 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,57 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,35 artarak 85,87 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,34 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte, piyasalarda azalan arz ve talep endişeleri etkili oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de Koronavirüs tedbirlerine karşı protestoların ardından birçok büyük şehirde, salgın tedbirlerini optimize etmek için adımlar atıldığı gözleniyor. Bu durum ülke ekonomisine ve petrol talebine ilişkin endişeleri hafifleterek fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun dün gerçekleştirdiği toplantıda mevcut üretim seviyesini sabit tutması ise küresel petrol arzına ilişkin endişeleri hafifleterek fiyatların yükselişine katkı sağladı.

Grup, 5 Ekim’de günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman da mevcut üretim kesintisinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini ancak arz-talep dinamikleri doğrultusunda daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını yinelemişti.

Brent petrolde teknik olarak 87,17 ile 88,67 dolar aralığının direnç, 85,67 ile 84,17 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

Facebook