Connect with us

GÜNDEM

Liman ihalesiyle ilgili ITSCO’dan açıklama: Hizmet kalitesi artacak

Published

on

​​​​​​​ITSCO Trading Shipping Company Ltd. Gazimağusa ve Girne Limanları Hizmet Alımı İhalesi konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, “ Liman hizmetlerinde ve uluslararası ticaretlerde önemli bir bilgi birikimine sahip olan hissedarlarımız bu ihalenin tüm gerekliliklerini yerine getirip bu bağlamda hem devletimize bir gelir kaynağı oluşturacak hem de verilen hizmetlerin kalitesini arttıracaktır” ifadelerine yer verildi.  

 

ITSCO Trading Shipping Company Ltd. Gazimağusa ve Girne Limanları Hizmet Alımı İhalesi konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, “ Liman hizmetlerinde ve uluslararası ticaretlerde önemli bir bilgi birikimine sahip olan hissedarlarımız bu ihalenin tüm gerekliliklerini yerine getirip bu bağlamda hem devletimize bir gelir kaynağı oluşturacak hem de verilen hizmetlerin kalitesini arttıracaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bilindiği üzere Kıbrıs Türk liman işçileri şirketinin vermiş olduğu hizmetlerin özel firma tarafından yapılması hususunda Merkezi ihale komisyonu 05.10.2022 tarihinde ihaleye çıkmıştır. Bir iş insanı ve ortaklarıyla 10 yılı aşkın bir süredir limanlarda çalışan hissedarlar olarak bu ihaleye girmek en tabi hakkımız oluşundan dolayı bu ihaleye girmiş bulunmaktayız. Başka firmalarında bu ihale için şartname aldıklarını lakin gerekli ihale şartlarını yerine getiremediklerinden dolayı katılamadıklarını biliyoruz.

Ayrıca katılım yapmayan ve şartname alan firmalar vergi dairesine giderek şartname bedellerini geri talep ettikleri de bir gerçektir.

Hal böyle iken Bir iş insanı ve kabul ederseniz bir KKTC vatandaşları olarak bizler devletimizin merkezi ihale komisyonu tarafından açmış olduğu ihaleye katıldık. İTSCO firması olarak her iki liman için teklifimizi yaptık.

İhalede 3 teklif atılmış olup, şirketimizin teklifleri ve evrakları tam olarak ihale şartlarına uygunluğu belirtilerek kabul edilmiştir. Ama maalesef ihale sonucu henüz açıklanmadan bir takım kişi veya kişiler çeşitli iddia ve dedikodular ile kamuoyuna yanıltmaya yönelik hareket içinde olduklarını hayretle izliyoruz. İhaleye girmeye yetisi olmayan ve dahi şartları yerine getirmekte muktedir olamayanlar hatta ihaleye katılmayanlar bazı kişi veya tüzel kişiler hem gazete manşetlerinde şahsım ve şirketim hakkında etik olmayan karalamalar yapmakta hem de Merkezi İhale komisyonun yaptığı ihalenin kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılmasına yönelik haksız ve hukuksuz iddialarda bulunmaktadırlar.

Kamuoyunun da bildiği üzere limanlarımızın durumu ortadır. 1974 yılından bu yana faaliyet gösteren, hiçbir yatırım yapılmayan, gelişmiş ülkelerdeki hiçbir faaliyet ve teknolojilerine ayak uyduramayan, bir arpa boyu gelişmiş hizmet sunulamayan limanlarımızda, devletin gelirlerini rüşvet, yolsuzluk ve birçok ahlak dışı faaliyetlerle çalan bir takım kesimler ‘at iftirayı izi kalsın’ diyerek ihalenin dışında 3. kol faaliyeti ile kurnazca hareket eden bir kesim var olduğunu biliyoruz.

Her şey bu kadar açık ve ortada iken limanlarda istedikleri gibi hareket edip dolaylı yollardan nemalanan bu kesim, ihalenin gerçekleşmesini ve devletin kontrolüyle kayıt altında hizmetlerin verilecek ve kendileri yerine devletin gelir sağlayacak olmasından rahatsızlık duymaktadırlar. Limanlarda kurdukları mevcut yapının bozulmaması ve verilen hizmet gelirlerindeki kazancın devlet yerine sadece kendilerine akmasının devamını sağlamak için atılan iftiralarına ek olarak devlete ait vinçlerin bir şekilde devre dışı bıraktırılıp sürekli arızalanmasını da sağlayan bu kesim sadece kendilerinin vinçlerinin çalışmasını sağlayıp haksız kazançlarına devam etmek için tüm çabalarını göstermektedirler. İşte kendilerine rakip olarak gördükleri bu ihaleyi de iptal ettirip tüm usulsüzlüklerine devam etmek ve yapılan ihaleyi tamamen itibarsız hale getirmek için tüm karalama faaliyetlerine devam etmektedirler. Şirket hissedarları olarak bizler ülkemizin bir dış aynası olarak gördüğümüz limanlarımızın dünya standartlarında bir hizmet kalitesinde olması gerektiğini bilinci içerisin de hareket edeceğiz.

Devletine ve milletine bağlılığımızı bizi tanıyan herkesin bildiğinden şüphemiz yoktur. Bu bağlamda devletimizin güvenlik birimlerinden hissedarlar olarak almış olduğumuz Adli Sicil belgelerinde sabıka kaydı bulunmadığı tescil edilmiş olup, bundan önce ve sonrasında gerek ismimizin ve gerek şirketimizin ismi kullanılarak yapılan rencide edici, itibarı zedeleyici , kamu önünde küçük düşürücü yapılan asılsız haberler ve algı operasyonları sebebi ile yayın yapan basın yayın kuruluşlarını ve/veya şahısları mahkeme önünde ispat etmeye davet eder, hakkımızda yapılan yayınları ispat etmelerini ve  gerekli tüm hukuki işlemleri başlatacağımızı ilan ederiz. Sonuç olarak, Liman hizmetlerinde ve uluslararası ticaretlerde önemli bir bilgi birikimine sahip olan hissedarlarımız bu ihalenin tüm gerekliliklerini yerine getirip bu bağlamda hem devletimize bir gelir kaynağı oluşturacak hem de verilen hizmetlerin kalitesini arttıracaktır. Bu konuda hiçbir vatandaşımızın şüphesinin olmaması arzumuzdur.

Advertisement

GÜNDEM

Şehir haritalarına ‘QR’ koduyla ulaşılabilecek

Published

on

Kıbrıs’ın kuzeyindeki 6 ilçedeki tarihi ve turistik yerlerin tanıtımı için şehir haritaları ‘QR’ olarak hazırlanıp dijital ortama aktarıldı.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki 6 ilçedeki tarihi ve turistik yerlerin tanıtımı için şehir haritaları ‘QR’ olarak hazırlanıp dijital ortama aktarıldı. Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi, ‘QR’ kodlara tüm turizm ofislerinden ve Bakanlığın sosyal medya sayfalarında ulaşılabileceğini duyurdu.

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkeyi ziyaret eden misafirlerle eğitim için adaya gelen yabancı öğrencilerin “QR” kodlarını cep telefonlarına okutmasıyla bilgilere ulaşabileceğini belirtti.

Continue Reading

GÜNDEM

Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin Türk dünyasının davası da olduğunu yineledi.

Published

on

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türk dünyasının davası olduğunu yineledi.

Türkiye’de temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Adıyaman’da verdiği konferansın ardından Malatya’ya geçti.

Meclisten yapılan açıklamaya göre Töre burada ilk olarak Malatya Valisi Ersin Yazıcı, ardından da Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vahap Erdem’i ziyaret etti.

Töre, Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığını da ziyaret ederek 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ile bir araya geldi.

Malatya iline bağlı Battalgazi Belediyesi’ni ziyaret eden Töre, Başkan Osman Güder ile görüştü.

Meclis Başkanı Töre, Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Malatya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Anadolu’nun her bir şehrinin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Töre, bölgede yaşanan deprem felaketin acılarını tüm Kıbrıs Türk halkının yüreklerinde hissettiğini ve depremin hemen ardından seferberlik ruhu ile yaraların sarılması için katkılar yaptığını kaydetti.

Türk milletinin dayanışması ve birliğinin önemine işaret eden Töre, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türk dünyasının davası olduğunu yineledi.

KIBRIS GAZİSİNİ EVİNDE ZİYARET ETTİ

Töre, Malatya’da ikamet eden Kıbrıs Barış Harekatı gazisi Bayram Akdemir’i evinde ziyaret etti.

Bir süre önce rahatsızlık geçiren Akdemir’e geçmiş olsun dileklerini ileten Töre, Kıbrıs’ta mücadele veren Mehmetçik ve Mücahidin sayesinde bugün KKTC’nin milli bir devlet olarak yoluna devam ettiğini söyledi.

Töre’nin Malatya temasları çerçevesinde bugün Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret ederek akademik yıl açılışına katılması, konteyner kenti ziyaret etmesi, gaziler ile bir araya gelmesi ve bazı basın yayın kuruluşlarının canlı yayınlarına katılması bekleniyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Sınır kapılarından karşılıklı geçişlerde artış

Published

on

Fileleftheros gazetesi, sınır kapılarında geçişlerin geçen yıla göre arttığını yazdı. Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, 1 Ocak – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında 1 milyon 206 bin 767 Kıbrıslı Rum KKTC’ye geçiş yaptı. 2022’de aynı dönemde ise 1 milyon 30 bin 20 Rum KKTC’ye geçti.

2023 yılının ilk dokuz ayında 777 bin 397 Kıbrıslı Rum aracının Kuzey Kıbrıs’a geçtiğini de kaydeden gazete, 2022 yılının aynı döneminde ise bu rakamın 658 bin 927 olduğuna işaret etti.

2023 yılının ilk dokuz ayında 1 milyon 7 bin 60 Kıbrıslı Türk’ün Güney Kıbrıs’a geçiş yaptığını ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde ise 775 bin 411 olduğunu belirten gazete, 2023 yılının ilk dokuz ayında Güney Kıbrıs’a 399 bin 45 Kıbrıslı Türk aracının geçtiğini ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde 319 bin 081 olduğunu ifade etti.

Bu yıl Eylül ayına kadar sınır kapılarından 2 milyon 213 bin 827 Kıbrıslı Türk ile Rum’un geçiş yaptığını ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde 1 milyon 805 bin 431 olduğunu kaydeden gazete, bu istatistiksel verilere İngiliz Üsleri tarafından kontrol edilen “Pergama” (Beyarmudu) ve “Strovilya” (Akyar) sınır kapılarından Güney Kıbrıs’a geçiş yapan kişi ve araçların sayısının dahil olmadığını belirtti.

Gazete, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a gidip gelen diğer ülke vatandaşlarının kayıt altına alınmadığını da ekledi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook