Connect with us

GÜNDEM

Lefkoşa’dan Semerkant’a…

Published

on

Özbekistan’ın tarihi şehri Semerkant’ta bugün (11 Kasım) 9. Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi yapılıyor.

Zirvede, Özbekistan dönem başkanlığını Türkiye’den devralacak ve Teşkilat’ın geleceğine dair önemli kararlar alınacak.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC açısından da önemli olan 9. Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere dün Semerkant’a gitti.

 

Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimini aylar öncesinden Semerkant Zirvesi’nin sancıları tuttu.

Çünkü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak alınması, Semerkant Zirvesi’nin ana gündem maddelerinden biri olacak.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis 7 Kasım’da Atina’da bir araya gelerek, Semerkant’taki Zirve’de KKTC’nin üyeliğini engellemek için “yol haritası” belirlemeye çalıştılar, Avrupa Birliği’ni de yardımlarına çağırdılar.

 

Rumların ve Yunanistan’ın bu tavrı tabi ki şaşırtıcı değil, KKTC’nin milim ilerlemesini, gelişmesini istemezler; Kıbrıs Türklerini, yıllardır müzakere masasında barış görüşmesinde bulunur gibi yapıp, haksız ambargolar altında tuttukları gibi.

 

“Şartların değiştiğini görüyorlar”

 

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, dün yaptığı açıklamada, Dendias ve Kasilidis’in, görüşme kapsamında yaptığı açıklamalarla, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine sürdürdükleri çalışmaları açıkça dile getirdiklerine işaret ederek, “Her iki bakanın yaptığı açıklamalardan, şartların tamamen değiştiğinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs konusunda yeni ve eskiye dönüşü olmayan bir sayfa açtıklarının farkında oldukları anlaşılmaktadır” vurgusu yaptı.

 

Bu arada, Rum Meclisi, geçen hafta, Enosis hedefi ile kurulan terör örgütü EOKA’nın kurucusu Yunan Albay terörist Grivas’ın bir süre saklandığı evi, Grivas’ın hayatının anlatılacağı müzeye dönüştürme kararı almıştı. O karara, KKTC’den Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu dışında tepki gösteren olmadı.

 

“Bu gidişatın sonu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kızıl elma”

 

KKTC, 15 Kasım’da 39’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, 9 Kasım’da KKTC’de temaslarda bulundu; toplu açılış ve lansman törenine katıldı, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi ile Millet Bahçesi Yerleşkesi Projesi’nin yapılacağı alanı ziyaret etti. Oktay, toplu açılış ve lansman töreninde yaptığı konuşmada ise içeriye dışarıya, dört bir yana önemli mesajlar gönderdi.

 

“Kıbrıs geçmişi ve geleceğiyle Türk dünyasının bir parçasıdır. KKTC’nin tanınması Kıbrıs meselesinin çözümü için olduğu kadar, Doğu Akdeniz’in bir barış alanına dönüştürülebilmesi için de önem taşımaktadır” diyen Oktay, “Vizyonumuz, Ada’da iki ayrı devlet olduğu gerçeğine dayanmakta ve KKTC’nin tanınmasını hedeflemektedir” ifadesini kullandı.

KKTC’de yürütülen projelerden bahseden ve “Bu gidişatın sonu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kızıl elma” diyen Oktay, “Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi yerleşkesi, Kıbrıs Türk devletinin geleceğe vurulan mührüdür; varlığının, egemenliğinin, bağımsızlığının simgesidir” vurgusu yaptı. Oktay, bu projenin hayata geçmesini zorlaştırmaya çalışanların karşısında KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti devletini bulacağını da net ifadelerle dillendirdi.

 

KKTC’nin olmadığı bir Türk Devletleri Teşkilatı’nın eksik kalacağını belirten Oktay, “Semerkant’taki Zirvede KKTC’ye gözlemci statüsü verileceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin KKTC ile yoldaşlığının, garantörlüğünün siyaset üstü; kurumsallaşmış bir yapıda ve devlet politikası olduğunun altını çizen Oktay, “Günü birlik buradaki siyasi politikalarla hiç kimse karıştırmasın bizim yaptığımız işleri” uyarısını da yaptı.

 

Terörist Grivas anısına müze açılması kararına, Rum tarafı ve Yunanistan’ın Kıbrıs Türklerine adeta hayat hakkı tanımayan eylemlerine tepkisiz kalanlar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın KKTC’nin devlet yapısının güçlendirilmesine yönelik açıklamalarına tepkisiz kalmadılar…

 

Yola çıkan kervan Semerkant’ta…

 

 

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook