Connect with us

GÜNDEM

Larnaka Havaalanı dün faaliyete 2 vakayla başladı

Kıbrıs’ın güneyinin havayolu bağlantısı, dün gerçekleşen 10 uçuş ve 2 pozitif vakayla başladı. Yurtdışından ilk geliş İsrail’den, yurtdışına ilk uçuş da Atina’ya gerçekleşti. Pozitif vakalar ile yakın temasları saptandığı için tecritte/karantinada kalması gerekenlerin ise kurala uymayıp plaja, lokantaya hatta işe gittiği ortaya çıktı.

Politis, “Dünyaya İki Vaka İle Pencere… Larnaka Havaalanı Dün Sıkı Önlemlerle Yeniden İşlemeye Başladı” başlığıyla manşete çektiği haberinde “bu yaz yabancı turist çekmek için ilk adım, Larnaka Uluslararası Havalimanı’nın açılması ve ilk uçuşların gerçekleşmesiyle atıldı” vurgusunu yaptı.

Habere göre yurtdışına ilk uçuş, 132 yolcu (Fileleftheros 123 olarak verdi) ile 08.00’de Larnaka’dan Atina’ya, yurtdışından ilk uçuş da saat 10.30’da 22 yolcu ile Tel Aviv’den Larnaka’ya gerçekleşti. Bayındırlık, Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanı Yannis Karusos tarafından karşılanan İsrailli ziyaretçiler arasında, Kıbrıs’ın güneyinde alınan önlemleri görüntülemek üzere gazeteciler (TV ekipleri) de bulunuyordu. Karusos ilk ziyaretçileri karşılamasının dışında havaalanında alınan sağlık tedbirlerini de denetledi.

Gazete yurtdışından ikinci uçuşun da Atina’dan 140 yolcu ile havalanan ve öğle saatlerinde Larnaka Havaalanı’na inen Aegean şirketi uçağı olduğunu ve Atina yolcularının da Karusos tarafından karşılandığını belirtti.

Habere göre Yannis Karusos havaalanında yaptığı açıklamada, yurtdışından Güney Kıbrıs’a uçuşların önümüzdeki dönemde artacağına inanç belirtti, Kıbrıs’ın güneyine Ağustos ayına kadar 600 bin yolcu (uçuşların başladığı ilk ay 30, ikinci ay 200, üçüncü ay 400 ve 4 ay sonra 600 bin yolcu) ulaşacağını ve yolcuların yaklaşık yüzde 30’unun tatil maksatlı seyahat edecek yabancı turistler olacağını söyledi.

Kıbrıs’ın güneyinin bugüne kadar bağlantısı olmayan ülkelerden havayolları şirketlerinin Güney’e uçmaya büyük ilgi gösterdiğini de söyleyen Karusos, Güney’e uçmaya ilgi gösterilen ülkelerin Hollanda, Fransa, Danimarka, Ukrayna (bu ülkeye öncelik verileceğini vurguladı) Polonya ve Almanya’nın daha önce Güney’e uçuş yapılmayan havaalanı olduğunu söyledi.

Rum bakan, yurtdışında yaşayan Rumların, hangi ülkede olurlarsa olsunlar, 20 Haziran’dan itibaren Güney’e dönebileceklerini de açıkladı.

Larnaka Havalimanı’na sadece yolcuların kabul edildiğini, yolcu uğurlama veya karşılamalara müsaade edilmediğini, çıkışta termal kameralar ve dezenfektanlar yerleştirildiğini kaydeden gazete, Baf Havalimanı’nın ise 20 Haziran’dan itibaren işlemeye başlayacağını ekledi.

YARIM ŞİŞE SU 2 EURO

Gazete yerli turistlerin de yaz sezonunu 3 günlük “Kataklismo” bayramında açtıklarını ancak bunun için Ay Napa’yı seçen yerli turiste yarım litre şişe suyun 2 Euro’ya satıldığını “Yarım Litre Suya İki Euro… Sahillerde Pahalılık ve Kötü Hizmet Dırdırları Başladı” başlığıyla aktardı.

Alithia manşet haberine “İlk ‘Kırlangıçlar’… Kıbrıs’ın Turistik Baharı Dün Başladı” başlığını attı.

İki buçuk ay sonra Larnaka Havaalanı’na dün 5 iniş 5 de kalkış gerçekleştiğini kaydeden gazete, yurtdışından Kıbrıs’ın güneyine dönen Rumlardan ikisinin yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığını, iki yeni vakanın temas zincirinin saptanması için ilgili prosedürün başlatıldığını yazdı.

KARANTİNA/TECRİTTEN KAÇIŞ

Öte yandan Fileleftheros yeni tip koronavirüs vakaları ile yakın teması olduğu saptanan ve yasa uyarınca evlerinde tecritte kalmaları gereken kişilerin bu kurala uymadığı ve yetkili birimlerin bu kişileri bulmak için Rum polisinden yardım istemek zorunda kaldığı durumlar yaşandığını bildirdi.

Habere göre kendisine, pozitif vaka ile çok yakın teması saptandığı ve yasa gereği evinde tecritte kalması gerektiği bildirilen bir kadın, yetkililer tarafından test yapılmak üzere arandığında evinde bulunamadı, kendisine telefonla ulaşıldığında ise plajda olduğunu söyledi.

Yine, pozitif vaka ile çok yakın teması olduğu belirlenen kadın, tecritte kalması gerekmesine rağmen normal şekilde iş yerine gitti ve işverenine, yakın akrabasına yapılan testten çıkan pozitif sonucun yanlış olduğu bilgisi verildiğini söyledi. İşvereni tarafından yapılan araştırmada çalışanının yalan beyanda bulunduğunu öğrenilen kadın yeniden evine gönderildi.

Bir başka örnekte ise yurtdışından Güney’e dönüş yapan bir kişi, “sıkıldığı” için yerleştirildiği karantina otelinden kaçtı, yetkililer bu kişiyi bulmak için polisi devreye soktu.

Son örnekte de yine yurtdışından Güney’e dönüş yapan, aynı uçakta bulunduğu ve çok yakın temasta olduğu belirlenen kişinin pozitif çıkması nedeniyle kendini tecrit etmesi istenen kişi de bunu yapmadı. Yetkililer tarafından aranan kişi arkadaşlarıyla sahildeki bir fastfood lokantada yemek yerken bulundu.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Kıbrıs Rum Sağlık Bakanlığı’nın ilgili emirnamesine uyulmaması örneklerinin son günlerde artış gösterdiğini, bu nedenle bakanlığın, yeni tip koronavirüs pozitif olduğu belirlenen kişilerin serbestçe dolaşmalarının toplum sağlığı açısından tehlike teşkil etmesi nedeniyle polisten istemeye hazırlandığını da yazdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son haberler

GÜNDEM1 saat ago

Bahçeli’ye yanıt: Sessiz kalmayız!

Mustafa Akıncı, kendisini eleştiren Devlet Bahçeli’ye “Fikir yoksunu ve hakaret ustası ağızlar bizi susturmaya yetmeyecektir” diyerek yanıt verdi. 4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa...

DÜNYA1 saat ago

AB’den aşı hedefi: Yaz sonuna kadar yüzde 70

Avrupa Komisyonu, 18 yaş üstü ilk doz aşısını olanların oranı göz önüne alındığında AB’nin yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun en...

DÜNYA2 saat ago

Nato Genel Sekreteri Stoltenberg: Afganistan’ı desteklemeye devam edeceğiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştüğünü, ülkeyi desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Stoltenberg, Twitter hesabı üzerinden...

GÜNDEM2 saat ago

KTAMS, KHK’yı göreve çağırdı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Sağlık Bakanlığı’nın Nakil Kurulu’nu toplamadan partizanca görevlendirmeler yaptığını savunarak, bu görevlendirmelerle ilgili Kamu Hizmeti...

DÜNYA2 saat ago

Dünya Genelinde 3 Milyar 930 Milyon Dozdan Fazla Kovid-19 Aşısı Yapıldı

Dünya genelinde Kovid-19’a karşı uygulanan aşı, 3 milyar 930 milyon dozu geçti. Dünya genelinde Kovid-19’a karşı uygulanan aşı, 3 milyar...

GÜNDEM3 saat ago

KKTC’de Gazimağusa halkı Kapalı Maraş’ın 46 yılın ardından insanlığa kazandırılmasını destekliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Gazimağusa halkı, Kapalı Maraş’ın Ekim 2020’de 46 yılın ardından kademeli olarak açılmaya başlaması ve insanlığa...

GÜNDEM3 saat ago

Türkiye-ABD ilişkilerinde ‘resmi enerji diyaloğu’ önerisi

Türkiye ile ABD arasında enerji iş birliğinin geliştirilmesi için resmi bir diyalog kurulması önerilirken, Türkiye-ABD Enerji Diyaloğu ile enerji dönüşümü,...

GÜNDEM3 saat ago

İskele Belediyesi’ne girişlerde antijen testi zorunluluğu getirildi

Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeni ile İskele Belediyesi’ne girişlerde antijen testi zorunluluğu getirdi. İskele Belediyesi, son günlerde Covid-19 vakalarında yaşanan...

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategoriler