Connect with us

GÜNDEM

KTSO: “Hellimle ilgili sorunlar hukuki bir zemine oturtularak çözülmeli”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, “Hellim konusunda sorunların sağlam bir hukuki zemine dayandırılan yol haritası oluşturularak çözülmesini talep etmekteyiz” ifadeleri kullanıldı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), hellim konusunda, “siyasi hesapların bir kenara konmasını, sorunların teknik olarak ele alınıp, üreticilerin haklarının korunacağı, belirsizliğe yer vermeyen, sağlam bir hukuki zemine dayandırılan yol haritası oluşturularak çözülmesini” talep etti.

KTSO yazılı açıklamasında, ülkenin en önemli ekonomik ve kültürel değerlerinden biri olan hellimin, Avrupa Birliği’ndeki coğrafi işaret tescili süreci ve Yeşil Hat üzerinden Avrupa’ya ihracat konuları nedeniyle yeniden gündeme geldiğine işaret etti.

Son zamanlarda kamuoyuna yansıyan açıklamalar ve haberlerin, hellimin Avrupa Birliği’ne ihracatının yakında başlayacağını müjdelese de, yıllardır devam eden bu süreçte kazanılan tecrübeler nedeniyle Odanın gelişmelere temkinli yaklaştığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kıbrıslı Rumlar, hellim coğrafi işaret tescili başvuru sürecini 2007 yılında başlatmış, hellimin yalnızca ‘Halloumi’ adıyla tek taraflı olarak tescil edilmesini sağlamak için lobi faaliyetleri sürdürmüştür. Kıbrıs Türk Sanayi Odası, 2007 yılından beridir Kıbrıslı Türk üreticilerin haklarını korumak, üreticilerimizin Avrupa Birliği pazarına erişebilmesini sağlamak amacı ile coğrafi işaret tescili süreçlerine etkin bir şekilde müdahil olmuştur.

14 yıllık zaman dilimi içerisinde Kıbrıslı Türklerin haklarının bir oldu bitti ile gasp edilmemesi adına gerek Güney Kıbrıs’ta gerek ise Avrupa’da hukuk mücadeleleri sürdürülmüş, KKTC ve TC’de coğrafi işaret tescil başvuruları yapılarak önemli ekonomik kazanımlar elde edilmiştir. Türkiye’de elde edilen hellim coğrafi işaret tescili sayesinde, Türkiye pazarında hellim adı altında satılan tüm ürünlerin KKTC’de üretilmesi sağlanmıştır.

Tüm bu adımlar dört KKTC Cumhurbaşkanı, hükümetler, kamu görevlileri, üreticiler ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, Hayvancılar Birliği, Çiftçiler Birliği gibi paydaşlarımız ile koordineli bir şekilde sürdürülmüştür.”

Gelinen son aşamada, Avrupa’daki hellim coğrafi işaret tescili sürecinin sonlandırılacağı ve hellimin Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Avrupa’ya ihracat yapılmasının sağlanması için birtakım değişiklikler yapılacağı Avrupa Birliği tarafından yazılı olmadan ilgili yetkililere iletildiği kaydedilen açıklamada,  sürecin nasıl işleyeceği yönünde Avrupa Birliği tarafından yapılan teklifin , ciddi belirsizlikler içerdiği vurgulandı.

Gelinen noktada,  verilen sözlere rağmen, ilk önce Avrupa’daki hellim tescilinin tamamlanması, sonrasında ise ilgili diğer düzenlemelerin  taahhüdünün  yapılmakta olduğu belirtilen açıklamada,  Annan Planı ve sonrasında olduğu gibi Kıbrıslı Türklere gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli olmayan sözler verilerek, bazı tavizler istendiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa Birliği tarafından iletilen sözlü teklifte, üreticilerimiz için ciddi sıkıntılar yaratabileceğini düşündüğümüz diğer bir konu sağlık/hijyen kontrollerinin nasıl ve kim tarafından yapılacağı konusudur. Sağlık kontrollerinin Güney Kıbrıs Yönetimi ve Rum Tarım Bakanlığı tarafından veya atayacakları otoriteler tarafından yapılacağı bildirilmiştir. Denetimlerin nasıl tarafsız ve şeffaf şekilde gerçekleştirileceği, Kıbrıslı Türk üreticilerinin haklarının nasıl savunulacağı, oluşabilecek herhangi bir anlaşmazlık durumunda bunların nasıl çözüleceğine dair somut bir mekanizma bulunmamaktadır.

Yukarıda bahsedilen sıkıntılara ve konunun Kıbrıslı Türk üreticilerin ekonomik geleceklerini belirleme potansiyeline sahip olan teknik detaylardan oluşmasına rağmen, süreç son zamanlarda siyasi bir malzeme haline getirilmiştir. Yapılan teklif, Kıbrıslı Türk üreticilerin hiçbir sorgulama yapmadan kabul etmesi gereken, altın tepside sunulmuş bir fırsat olarak lanse edilmektedir. Ancak geçmişte yaşanılan ve hala yaşanmakta olan bazı tecrübeler, üreticilerimizi temkinli davranmaya itmektedir.”

İşlenmiş gıdaların Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güney Kıbrıs’a veya Avrupa’ya ihraç edilmesi önünde herhangi bir yasal veya teknik engel bulunmadığına  dikkat çekilen açıklamada, ancak Rum yönetiminin  tek taraflı olarak işlenmiş gıdaların ihracatını yıllardır engellediği,  helva ve tahin ürünleri AB gıda güvenliği ve sağlık standartlarına sahip olmasına rağmen Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında ihracatının yapılamadığı bu hususun  Avrupa Birliği’nin raporlarına da yansıdığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Yasal olarak önünde hiçbir engel olmayan ve bu durum AB yetkilileri tarafından da teyit edilen işlenmiş gıdalar konusunda bile durum böyle iken, şu an ihracatı konusunda hukuksal engeller bulunan hellim için gerekli adımların atılacağı ve engellerin kaldırılacağı veya hukuki engeller kaldırılsa bile Kıbrıslı Türk üreticilerin ürünlerini Rum üreticilere rekabet yaratacak şekilde serbestçe satmalarına izin verileceği konusunda hiçbir garanti bulunmamaktadır. Diğer bir örnek, bal üretimi ile ilgilidir. Bazı bal üreticilerimizin gerekli sağlık standartlarına haiz olmalarına rağmen, Yeşil Hat Ticareti kapsamında ürünlerinin satılması siyasi nedenler ile engellenmektedir.

Kıbrıslı Türk üreticileri temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak Odamız, ihracatımızın önemli bir bölümünü oluşturan ve hem ekonomik hem kültürel olarak toplumumuzu yakından ilgilendiren hellim konusunda siyasi hesapların bir kenara konmasını, sorunların teknik olarak ele alınıp, üreticilerimizin haklarının korunacağı, belirsizliğe yer vermeyen, sağlam bir hukuki zemine dayandırılan bir yol haritası oluşturularak çözülmesini talep etmektedir.”

Continue Reading
Advertisement
DÜNYA4 saat ago

İspanya nüfusu 2020’de 106 bin kişi azaldı

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), ülke nüfusunun 1 Ocak 2021 itibarıyla bir yıl öncesine oranla 106 bin 146 kişi azalarak...

GÜNDEM5 saat ago

Tatar:Verdiğimiz kavga, bayrağımızın gönderden inmemesi ve ezan sesinin susmamasıdır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa’da yaşayan gazetecilerle çevrim içi bir görüşme yaparak Kıbrıs konusu ve 5+BM gayrıresmi görüşme öncesi gündeme dair...

GÜNDEM5 saat ago

YENİ DÜZENE YENİ NESİL EĞİTİM.. Eğitimde Farkımız…

  Ataner Education Group Çağdaş ve yenilikçi “Yeni Düzene Yeni Nesil Eğitim” vizyonu ile geleceğin şekillenmesine katkı sağlayarak yeni düzende...

SAĞLIK5 saat ago

Hamilelere ‘üçüncü dalga’ uyarısı: Mutlaka aşı olun

Birinci ve ikinci dalgadan farklı olarak koronavirüs, hamilelerde de ağır seyretmeye başladı. Yoğun bakımda ve servislerde tedavi gören, hayatını kaybeden...

TEKNOLOJİ5 saat ago

Rusya, kendi Uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi. Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla...

GÜNDEM5 saat ago

BM Genel Sekreteri Guterres, Cenevre’deki Kıbrıs Konulu 5+1 formatındaki gayriresmi toplantıya katılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsviçre’nin Cenevre kentinde gelecek hafta garantör ülkelerin de katılımıyla düzenlenecek 5+1 formatındaki Kıbrıs...

GÜNDEM5 saat ago

Bahçeli: Kur’an kurslarının kapatılması, Rumların değirmenine su taşıyan kepazeliktir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarını laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle kapatmasını, “Rumların değirmenine su taşıyan kepazelik” olarak...

GÜNDEM6 saat ago

Bin 500’ler için bir şans daha!

Ücret Destek Ödemeleri için hatalı ya da eksik başvuruda bulunan işverenler son kez, 21-26 Nisan tarihleri arasında  ihtiyat.gov.ct.tr adresinden  başvuru...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler