Connect with us

GÜMDEN

KTOEÖS: Siyasi anlayışın kurbanı haline getirildi

Published

on

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), ülkedeki siyasi krizden toplumun her kesimi gibi okulların da nasibini aldığına belirterek, “başıboş”  düzenden dolayı okullarda boş müdür muavini kadrolarının tamamlanamadığını ve bunun da okullarda “çıkmaza” yol açtığını savundu.
KTOEÖS, bugün Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nde, “Ülkedeki Koltuk Kavgaları, Siyasi Kriz ve Bu Durumun Okullarımızda Yarattığı Çıkmaz” konulu basın toplantısı düzenleyerek, ülkede yaşanan siyasi gelişmelerin eğitim ve okullar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.
Sendika, Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nde üç müdür muavini ile diğer bazı okullarda da dört müdür muavininin atamasının hala yapılamadığına işaret ederek, “Eğitim umurunuzda değildir! Okul sorunları umurunuzda değildir! Bu toplum umurunuzda değildir! Dönüşümlü başbakanlık oyunu oynamaktan utanmayanlar, biliniz ki bizler sizlerden utanç duyuyoruz!” diyerek tepkisini dile getirdi.
Gerekli atamaların yapılmamasından dolayı Kurtuluş Lisesi’nde bir aydır müdür muavini olmadığını, okul öğretmenlerinin bir yandan derslerini yaparken, bir yandan da okuldaki idari işlerin aksamaması için özveri göstererek okullarına sahip çıktıklarını anlatan Sendika, Kurtuluş Lisesi öğretmenlerinin pazartesinden itibaren asli görevleri dışında hiçbir sorumluluk ve görev almayacağını duyurdu. Sendika, ortaya çıkacak tüm idari sorunlardan Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonunun sorumlu olacağını da belirtti.
KTOEÖS Yönetim Kurulu adına Örgütlenme Sekreteri Duygu Geylan tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Yok hükmündeki hükümetlerimiz, sürekli bakanlık koltuğu değiştiren siyasilerimiz, yaratılan tüm siyasi krizlerin derinleşmesine, büyümesine, uzamasına çanak tutmaktadırlar. Egemenlik, eşitlik kavramlarını dillerinden düşürmeyenler bir hükümet oluşumunda bile aslında iradenin kendilerinde olmadığını gizleme gereği bile duymadan, toplumun gözü önünde ülke yönetimini Karagöz-Hacivat oyununa çevirmişlerdir. Ülkemizdeki öngörüsüz, iradelerini başkalarına teslim etmiş siyasilerin çıkar ve koltuk kavgalarından toplumun her kesimi gibi okullarımız da nasibini almıştır. Başıboş bu düzende ivedilikle onaylanması gereken tüzükler onaylanamıyor, mülakatı tamamlanan müdür muavinlerimizin ataması yapılamıyor.”
Açıklamada, “Öğrenci sayısı 500’ün üzerinde olan Güzelyurt Kurtuluş Lisesine atanması gereken 3 müdür muavininin ataması yapılamadığından dolayı bu okulumuzda 1 aydır müdür muavini yoktur! Okul öğretmenlerimiz bir aydır bir yandan derslerini yaparken, bir yandan da okuldaki idari işlerin aksamaması için büyük bir özveri göstermişler ve okullarına sahip çıkmışlardır. Kurtuluş Lisesi dışında diğer okullarımızda da 4 müdür muavininin ataması hala yapılmamıştır” ifadelerine de yer verildi.
Geçen aralık ayında Sendika’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde, emekliye ayrılan müdür muavinlerinden dolayı ortaya çıkan boş kadroların tamamlanmasının görüşülerek, bir takvimleme çalışması yapıldığı belirtilen açıklamada, “Buna göre şubat ayı içerisinde boş kadroların tamamlanması kararlaştırılmıştır. Ancak oyuncak haline getirilen hükümetçilik ve koltuk kavgaları, bu sürecin tamamlanmasını engellemiş, eğitim ve okullarımız bir kez daha siyasi anlayışın kurbanı haline getirilmiştir. Okullara müdür muavini atayamayan zihniyetin yurt dışına kültür ataşesi atamaya fırsat bulması, tek gailenin yandaşları memnun etmek olduğunu gözler önüne sermiştir” denildi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜMDEN

Vakıflar, Birkan Uzun anısına burs veriyor

Published

on

Vakıflar İdaresi, 2021-2022 eğitim yılında üniversite öğrencilerine yönelik Birkan Uzun anısına burs veriyor. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi
Birkan Uzun anısına 2021-2022 eğitim yılında Üniversite öğrencilerine yönelik verilmesi uygun görülen burs niteliklerinin çağrısı Evkaf tarafından duyuruldu.

Toplamda 3 kişilik kontenjana sahip olan burs, KKTC vatandaşlığı bulunan öğrencilere hizmet etmeye hazır hale getirildi.

Birkan Uzun bursunu almaya hak kazanan ve 8,5 ortalamaya sahip olan üç öğrenciden her birine lisans eğitimleri süresince yılda üç asgari ücret olacak şekilde destek sağlanacak. Burs kazanma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar;

– KKTC Ortaöğretim Kurumlarından mezun ve Yüksek Öğretime kabul almış olmak,

– Sporcu veya sivil toplum örgütlerinde gönüllü faal çalışmalar yapmış olmak, (İlgili Sivil Toplum Derneğinin referans yazısı da gerekmektedir),

– Kişinin Birkan Uzun bursuna başvuru nedenlerini ve kişisel amaçlarını da içeren bir yazı ile birlikte başvurması.

Bahsedilen tüm koşulların ve belgelerin tam olması halinde değerlendirme hakkı kazanan öğrenciler 20 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurusunu hazırlayacağı mektup ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresine sunarak müracaat hakkı elde edecek.

Sonuçlar KVİ’nin belirleyeceği 3 üye, Birkan Uzun’un ailesinden belirlenen 1 üye ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın daire müdürleri arasından belirleyeceği 1 üye tarafından değerlendirmeye alınıp karar verilecek. Yapılacak olan değerlendirmede eşitlik bulunması halinde anne veya babası hayatta olmayan öğrencilere öncelik hakkı sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Birkan Uzun ile vefatından önce de görüştüklerini ve Birkan’ın ulaşmak istediği hedeflere yardım edebilmek adına Evkaf’ın her zaman yanında olduğunu belirtirken hedefleri için bu kadar çaba gösteren bir gencin gelecek nesillerimize de örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu nedenle hem Birkan’ın anısını yaşatmak hem de gençlerimize örnek teşkil edecek yollar oluşturmak artık bizim görevimizdir.” Birkan kısa hayatında çok değerli işler başararak göstermiştir ki “Hedeflerimizi yüksek tutarsak ve çok çalışırsak başaramayacağımız iş yoktur.” sözlerini söyledi.

Continue Reading

GÜMDEN

“Türkiye bize dayatmıyor, refah için imzalıyoruz”

Published

on

Mecliste Ekonomik Protokol ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, “Türkiye bize bir takım koşullar dayatmıyor” dedi, gelirleri artırmanın ve giderleri kontrol altına almanın gerektiğini söyledi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’a yanıt vermek için kürsüye çıkan Atun, “Biz bu anlaşmaları KKTC ekonomisinin daha da gelişmesi, ülkemiz insanının refahının daha da gelişmesi için imzalıyoruz” dedi.
Atun, “Anlaşma ile bütçemizin % 25’i kadar hibe, bütçemizin % 8’i kadar kredi sağlanacak” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunat Atun, TC-KKTC arasında yıllardır protokoller imzalandığını, kendi iç kaynaklarını başka bir ülkeye kullandıran bir ülkenin de bunun için bazı koşullar öngördüğünü, bunların dayatma olmadığını savundu
Atun, “Sayın Erhürman, siz Recep Akdağ ile 2016 protokolünün bağı olarak 2018 yılında bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın girişinde de ‘2018 yılında TC kaynaklarından KKTC’ye sağlanan hibelerin kullanımına ilişkin protokoldür’ yazıyor. Bir iktisatçı olarak benim gözümde bu anlaşma 2016 yılında imzalanan TC-KKTC protokolüne tam manasıyla bağlayıcıdır. Kaynak kullanım anlaşmasıdır” dedi.
Yıllardır TC ile anlaşmalar imzalandığını, kaynağını kullandıran ülkenin de bunu kendi iç gelirlerinden oluşturduğunu söyleyen Atun, kendi ülkesine ait kaynakları kullandırırken de bir takım koşullar getirdiğini kaydetti.
Atun, “Bu koşullar dayatma değildir. Temel mesele ülkenin sürdürülebilir mali ekonomik bir yapıya sahip olabilmesidir. Yani ülkenin kendi gelirleriyle kendi giderlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Hedef, gelirleri artırmak giderleri de kontrol altına almaktır” dedi.

Continue Reading

GÜMDEN

Dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor

Published

on

KKTC’de serbest piyasada dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasada, saat 12.00 itibarıyla 16,03 liradan alınan dolar 16,20 liradan satılıyor. 17,16 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 17,34 lira olarak belirlendi.

Sterlin ise 20,00 liradan alınıp, 20,30 liradan satılıyor.

Continue Reading
Advertisement 

Facebook