Connect with us

GÜNDEM

KREDİ KEFALET MERKEZ KOOPERATİFİ 6 AY TAKSİT ÖTELEMESİ YAPTI

Published

on

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı kredi kefalet merkez kooperatifi başkanı Kemal Altuncuoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında  kredi kefalet merkez kooperatifi’nden kullanılan kredilerin altı ay ileri tarihe ötelendiği duyuruldu.

Toplantıda konuşma yapan kredi kefalet merkez kooperatifi başkanı Altuncuoğlu şunları söyledi;Kredi Kefalet Merkez Kooperatifimiz 2017 yılında KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Türkiye Ticaret Bakanlığ ortak protokolü ile Türkiye Ticaret Bakanlığına bağlandı.O gün itibarı ile KKTC kredi kefalet  kooperatifine Türkiye Cumhuriyeti İki Milyat TL’lik bir kredi aktardı.Bu kaynağında sebebi küçük esnaf ve işletmelerimize düşük faizli kredi imkanları sağlamaktı.2018 yılında kurulan sistemimiz bütün işletmelerimize kredi dağıtmaya başladı.Bunun yanında önemli adımlarda attık.TC’de limited şirketler esnaf kredisi kullanamazken  biz yaptığımız girişimler neticesinde KKTC’de ki bütün işletmelerin bu kredilerden yararlanmasını sağladık. Kredilerimizi  Ocak ayına kadar 5 yıl vade ile  yıllık % 4.5 faizle  verdik.Bunun yanında 10 yıl vadeli olarak işyeri edindirme kredisi ve işyeri araç alımlarında 7 yıl vadeli kredi kullandırdık. Geçtiğimiz yıl covit 19 başladığında Türkiye Cumhuriyeti  ile görüşerek taksitlerin 6 ay ertelenmesini sağlamıştık.Bu yılda aynı sıkıntılar devam ettiği için tekrardan taksit ödemelerinin ötelenmesi maksatlı görüşmeler yaptık. Sayın Erdoğan’ın talimatı ile bu seferde bir önceki gibi gereken yardımı aldık ve Temmuz ayına kadar bizden kredi alanları taksitlerini öteleme imkanına sahip olduk.Şu anda bu girişimimizlede ülke ekonomimize önemli derecede katkı sağladığımıza inanıyoruz.Ekomimize de son bir yıl içerisinde 35 Milyon TL kaynak aktardık ve aktarmaya da devam ediyoruz. Burada bizim için en önemli kurumlardan bir tanesi bizimde bağlı olduğumuz Ekonomi ve Enerji Bakanlığıdır.Sayın bakanımız Erhan Arıklı’ya  hem Türkiye Cumhuriyeti ile bizler için yapmış olduğu girişimlerden hem de bizlere verdiği desteklerden dolayı  teşekkür etmek istiyorum  dedi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ise Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi olarak esnafımızın yanında olmanızdan dolayı mutluluk duyuyorum dedi. Arıklı özellikle bu kritik dönemde yani pandemi sürecinde bizimde ricalarımızı kırmadan altı aylık öteleme yapmanız bizleri fazlası ile memnun etmiştir dedi. Arıklı umarım ki bu yaptıklarınız diğer koperatiflere ve belkide bankalar sirayet eder ve faiz yükü altında ezilen insanlarımız bu dönemde biraz  da olsa rahatlar dedi. Arıklı sizin bu işte öncülük etmeniz beni ziyadesi ile memnun etmiştir diyerek bu konu ile alakalı yüzlerce teşekkür mesajı aldığını da belirtti. Bakan Arıklı yapılan bu icraat kredi kullanan insanımız kadar ülke ekonomimizide direk etkileyecektir dedi.Kapalı olduğumuz bu dönemde insanımızın kredi taksiti ödemesi zaten mümkün değildi iş yapamayan insanlardanda zorla para istemek tefecilik mantığıdır diyen Arıklı umarım bankacılarda bu dönemde sizin gösterdiğiniz anlayış içerisinde hareket ederler  reel sektörü ,esnaf ve zanaatkarları rahatlatırlar dedi.Arıklı yapılan bu çalışmalardan dolayı sizleri  ve aracılık yapan herkezi kutluyorum diyerek  yeni projelerinizi hızlı bir şekilde hayata geçirmeniz için hertürlü yardıma hazırım dedi.

Continue Reading

GÜNDEM

Aracın içinde ölü bulundu

Published

on

Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da bu sabahın erken saatlerinde 30 yaşındaki Ertan Kaya park halindeki aracında ölü olarak bulundu.

Polisin ölümle ilgili soruşturması devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Rum Sağlık Bakanı: “Sona yaklaştık ancak acele etmemeliyiz”

Published

on

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, sağlık protokollerinin uygulanması, çok sayıda test yapılması ve aşılamayla Güney Kıbrıs’ta tedbirlerin gevşetilmesi planının uygulanmaya devam edebileceğini söyledi.

Kısıtlama tedbirlerinin aşamalı olarak gevşetilmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, “sona yaklaştık ancak acele etmemeliyiz” dedi.

İoannou, sağlık protokollerinin uygulanması, çok sayıda test yapılması ve aşılama ile Güney Kıbrıs’ın, tedbirleri gevşetme planını uygulamaya devam edebileceğini ve sağlık krizini sonuç verici bir şekilde göğüsleyebileceğini belirtti.

Bakan, kısıtlamaların daha da yumuşatılmasında ilerleyebilmek amacıyla şu anki epidemiyolojik görünümünün korunması gerektiğine vurgu yaptı. Güney Kıbrıs’ın bunu yapma olanağına sahip olduğuna işaret Bakan, çünkü mevcut tehlikeleri aşmak adına her aşamada değerlendirme göstergeleri konusunda uzmanların önerilerini dikkate alarak muhafazakar bir siyaset izlendiğini vurguladı.

Bakan sözlerine devamla şunları söyledi:

“Çok defa söylediğimiz gibi, epidemiyolojik görünüm kırılgandır ve uzun zamanlı planlar ve kararlar alınamaz çünkü salgının gidişatına bağlıdır.

En azından nüfusun savunmasız grupları aşılanana kadar, sağlık krizinin yönetimi planı, virüsün yayılmasını sınırlamak için toplu testler, vakaların dikkatli iz sürümü, sağlık protokollerinin denetimi ve kısıtlama önlemleri öngörüyor.

Tüm yukarıda belirttiklerim normale dönüş için kilittir. Ancak sonuç alabilmek için üçünün de dikkatle uygulanması ve herkesin işbirliği içinde olması gerekiyor.

Bir kez daha iyi epidemiyolojik görünümü vatandaşlarımızın çoğunluğunun işbirliğine borçluyuz. Aynı anda, bu iyi görünümün, çok sayıdaki fedakârlık ve kısıtlamalarla elde eden vatandaşların duygularına gösterilen saygısızlıkla karartılmasından dolayı duyduğum endişeyi dile getirmek istiyorum.

Kısıtlamalardan en erken zamandan çıkmak bizim de arzumuzdur ancak hiç bir koşulda acele kararlar alarak güvenlik koşullarına geri dönüş yolunu tıkamak istemiyoruz.

Bilimsel Danışma Heyeti, Teknik Komite ve Sağlık Bakanlığı olarak, profesyonel, sosyal, bilimsel ve diğer kurumlardan, siyasi partilerden ve vatandaşlardan gelen daha fazla gevşeme başvurularını dikkate alıyoruz.

Önerilere, düşüncelere ve eleştirilere saygılıyız. Tüm başvurulara yanıt vermeyi istiyoruz ancak böylesi bir gelişme başka şeylere neden olabilir. Uygulanabilecek önerilerin kamu salığını tehlikeye düşürmemesi dikkate alınıyor. Ortaya çıkan sorunları çözmek için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.

Hedefimiz, kısıtlamaların geriye dönüş olmadan, bizi yeni yasaklar ve kısıtlamalar önünde bırakmayacak, sosyal ve ekonomik etkiler yaratmayacak şekilde gevşetilmesi yönündedir.

Daha çok tehlike içinde olan vatandaşlarımız aşılanana kadar değerli zaman kazanmak amacıyla tüm vatandaşlardan işbirliği yapmalarını istiyoruz. Aşılama programı normal olarak devam ediyor ve önümüzdeki dönemde daha çok sayıda aşı teslimatıyla aşılama çalışmaları yoğunlaştırılacaktır.”

Continue Reading

GÜNDEM

Toplu taşımacılar eylem yapıyor!

Published

on

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği “Araçlarımızı devretmeye getiriyoruz, çünkü ödeyemiyoruz” sloganıyla araçlı eylem yapıyor.

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği bugün Lefkoşa’da “Araçlarımızı devretmeye getiriyoruz, çünkü ödeyemiyoruz” sloganıyla araçlı eylem yapıyor.

 

 

Eylemciler Atatürk Spor Salonu önünde toplandı.

 

Eylemciler az sonra Başbakanlığa hareket edecek.

Birlik, bugüne kadar yetkililerle yapmış oldukları görüşmelerde hiçbir neticeye varamadıklarını ve bu nedenle eylem kararı aldıklarını duyurmuştu.

Birlik Başkanı Menteş Aytaç, üyelerinin Mart 2020’den beridir çalışmamasından dolayı hükümetten; seyrüsefer, muayene, T izin belgesi ücreti, yıllık vergi, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ücretlerinden muafiyet ile geliri olmayan turizm taşımacılarına 15 bin TL hibe talebinde bulunduklarını kaydetmişti.

Continue Reading

Trending