Connect with us

GÜNDEM

“KKTC’yi dünya devletlerine tanıtmak en önemli amacımızdır”

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Türkiye’deki bilişim sektörünü KKTC’nin tanıtılmasına destek vermeye çağırdı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Kamu-BİB’25 ve BİMY’29 Bütünleşik Etkinliği’nde konuşan Arıklı, “Bundan sonraki aşamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) bağımsız bir Türk devleti olarak Türk dünyasına, İslam dünyasına ve diğer dünya devletlerine tanıtmak en önemli amacımızdır” dedi.

TBD’nin “Dijital Gelecek ve Ötesi” ana teması ile 17-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlediği bütünleşik etkinliği, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T.C. İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve diğer yetkililerin konuşmalarıyla başladı.

Konuşmasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin bilişim alanında kaydettiği ilerlemeler ile ilgili verilen bilgilere atıfta bulunarak başlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, konuşmaları dinledikten sonra “Türkiye Yüzyılının” ne manaya geldiğini gayet iyi anlamış olduğunu belirtti. Arıklı, bahsedilen teknoloji ve ilerlemenin yakalanması halinde Türkiye Yüzyılını elbette gerçekleşeceğini ifade ederek, “Benim gönlümde yatan Türkiye Yüzyılı değil. Türkiye’den çıkan bu ateşin, bu teknolojinin, başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni içine almak kaydıyla Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar 200 milyonluk Türk dünyasını içine alması ve ‘Türk Asrına’ dönüşmesidir” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan ekibin bunu gerçekleştireceğine inandığını söyleyen Arıklı, iktidarın sadece Türkiye’nin sorunlarıyla değil, Türk dünyasının sorunlarıyla da ilgilendiğine işaret etti.

KKTC’de geçtiğimiz hafta açılışı yapılan Veri Merkezi ile birlikte e-devlete geçişi yapıldığını kaydeden Arıklı, bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgileri ve talimatları, Kıbrıs’tan Sorumlu Cumhurbaşkanı Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un bizzat takip etmesiyle gerçekleştiğini belirterek bir kez daha teşekkürlerini sundu.

Kıbrıs meselesinde önemli bir virajda bulunulduğunu aktaran Arıklı, katılımcılara seslenerek KKTC’nin tanıtılmasında dijital dünyanın liderlerine ciddi ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Arıklı şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs’ta 60 yıldan beridir devam eden federasyon görüşmeleri silsilesini, Allah’ıma çok şükür bundan 3-4 yıl önce değiştirdik ve artık dünyaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir devlet olarak tanınması gerektiğini en yetkili ağızdan Birleşmiş Milletlerde duyurduk. Bundan sonraki aşamada en önemli amacımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bağımsız bir Türk devleti olarak önce Türk dünyasına, İslam dünyasına ve sonra diğer dünya devletlerine tanıtmaktır.

Burada dijital dünyanın liderleri olarak sizlere çok ciddi ihtiyacımız var çünkü sizler insanların fiziki olarak gidemediği dijital ve sanal ortamlara ulaşabiliyorsunuz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını, davasını herkese anlatabilecek bir potansiyele sahipsiniz.”

KKTC’nin 39’uncu Kuruluş Yıldönümünün geçtiğimiz günlerde kutlandığını belirten Arıklı, “60 yıllık federasyon müzakereleri sürecinde bizden hep şu istendi: Kurduğunuz devleti yıkın ve Rumlarla bir federasyon çatısı altında birleşin. Değerli arkadaşlar, bir Türk’ten istenebilecek bir şey mi bu? Kendi eliyle kurduğu devleti yıkacak ve başka bir devlete yamalanacak! Göndere çekilen bayrak bir daha yere inebilir mi? İşte Ankara Hükümeti ile birlikte biz yeni bir yol haritası belirledik ve bundan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmadığı ve eşit ortak olarak kabul edilmediği hiçbir platformda, Rumlarla bir araya gelmeyeceğimizi ilan ettik. Bu konuda da, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TBMM ve tüm paydaşlara özellikle teşekkürlerimi iletmek durumundayım” dedi.

 

KKTC’ye haksız bir ambargo uygulandığını ve izolasyona tabi olduğunun altını çizen Arıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan tek penceresi Anavatan Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye Cumhuriyeti var olduğumuz andan itibaren her zaman yanımızda. Altyapımızı Türkiye Cumhuriyeti katkılarıyla tamamlıyoruz ve kendi imkanlarımızla da teknolojide çağı yakalamayı becermeye çalışıyoruz. Birkaç gün önce yine 4G-5G ihalesini gerçekleştirdik. Şu anda ihalenin ikinci aşamasındayız. Türkiye’nin destekleriyle ihalemizi tamamlamak üzereyiz ve Allah izin verirse 6-7 ay içerisinde 4G’ye geçeceğiz ve ardından 5G için bütün çalışmalarımızı tamamlamış olacağız.”

Önümüzdeki yıl açılacak olan Ercan Havalimanı’na 5G kurulduğunu, halkın 5G’yi burada deneyimleyebileceğini ifade eden Arıklı, her eve fiber-optik altyapı götürme çalışmalarının yürütüldüğünü, bu konuda da Türkiye’nin yetkili kurumlarının desteklerine ihtiyaç duyulacağını aktardı.

KKTC’nin turizm ve eğitim ağırlıklı hizmet sektörüne dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu, her iki sektörün de teknoloji ile, özelikle de interrnet ile iç içe olduğunu söyleyen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, “Düşünebilir misiniz, 26 tane üniversiteniz olacak, tekno-parklarınız olacak ve internet hızınız hala 3G. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Ve hala daha fiber altyapınızı kurmamışsınız. Bu da kabul edilemez bir durum. Dolayısıyla biz kısa süre önce iş başına gelmiştik, bu konularda gerekli çalışmalarımızı süratle neticeye ulaştırmak zorundayız” dedi. Arıklı, altyapı çalışmalarının yanında bilişim teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirmeye de önem verdiklerini, bu konuda nitelikli insan yetiştirebilmek amacıyla Türkiye ile birlikte yürütülen “1001 Yazılımcı” projesinin belirli bir noktaya getirildiğini kaydetti.

Bakan Arıklı, konuşmasının sonunda TBD’yi uzun bir süreden beridir takip ettiğini belirterek 1971’de internetin ne olduğu bilinmeyen bir dönemde Bilişim Derneğini kuran Aydın Köksal, ondan bayrağı devralan tüm başkanlara ve yönetim kurulu üyelerine ve TBD Başkanı Rahmi Aktepe’ye teşekkür etti.

Arıklı, konuşmasını sonunda TBD Başkanı Aktepe’ye şu ifadelerle seslenerek tamamladı:

“Biz söz almak istiyorum sevgili başkan, 2015 yılında bir etkinlik yapmışsınız. Önümüzdeki yıl anavatanın 100’üncü, KKTC’nin 40 kuruluş yıldönümü. Umarız aynı etkinliği gelecek yıl KKTC’de yaparsınız, biz de tüm desteğimizi veririz. Sizi şimdiden 2023’te KKTC’de yapılacak kongreye davet eder saygılar sunarım.

 

 

     

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook