Connect with us

GÜNDEM

KKTC’yi Daha İyi Duruma Getirmek İçin Uğraşıyoruz

ÜLKEYE DÜN İTİBARİYLE 7 BİN 800 ÖĞRENCİ GELDİ. UYGULAMAYA KOYDUĞUMUZ PLAN SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE ÇALIYOR”

Başbakan Ersan Saner, dün itibariyle 7 bin 800 yükseköğretim öğrencisinin ülkeye geldiğini, Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu planın sistematik bir şekilde işlediğini belirterek, yükseköğretim toparlandığı anda çarşıda da hareket başlayacağını söyledi.

Başbakan Saner, göreve geldikleri Aralık ayında, ekonominin iki lokomotifi olan yükseköğretim ve turizmi canlandırmak için planlamalar yaptıklarını, üç aylık bir sürede Türkiye ile 4 anlaşma, 1 Mali İşbirliği Protokolü imzaladıklarını, tüm bu başarının tesadüf olmadığını, KKTC’yi daha iyi duruma getirmek için uğraş içinde olduklarını belirtti.

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Postası Web Tv’de Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu “Sabah Postası” programında soruları yanıtladı.

Covid-19 sürecinin tüm dünyayı olumsuz etkilediğini, dünyanın önde gelen büyük devletlerinin de yoğun etkilendiğini anlatan Başbakan Saner, aldıkları tedbirler sayesinde, KKTC’de göreceli olarak diğer ülkelere göre Covid sürecinin daha hafif atlatıldığını; enfekte ve ölüm vakalarının diğer ülkelere göre daha az yaşandığını dile getirdi.

Göreve gelir gelmez, yükseköğretim ve turizmi ayağa kaldırmak için planlamalar yaptıklarını, dün itibariyle KKTC’ye 7 bin 800 öğrencinin geldiğini, 1-15 Nisan arası da bin 35 öğrencinin gelmesinin beklendiğini, bunun piyasaya da hareketlilik getireceğini ifade eden Başbakan Saner, Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu planın sistematik bir şekilde işlediğini söyledi. Başbakan Saner, “Yükseköğretim toparlandığı anda çarşıda da hareket başlayacak” dedi.

 

ELEKTRONİK BİLEKLİK EV KARNATİNASI VE OTELLERDE KAPALI GRUPLAR İÇİN KULLANILACAK

 

Elektronik bilekliği dün Meclis’te muhalefet parti başkanları ve milletvekillerine tanıttığını aktaran Başbakan Saner, elektronik bileklikle Avrupa kıtasında bu sistemi kullanacak ilk ülke olacaklarını vurgulayarak, bu sistemin ev karantinası ve otellerde kapalı grupların konaklamasında kullanılacağını belirtti ve “Bu ikisini paralel götürmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

“Ekonomide çarkların dönmesi için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Başbakan Saner, üç aydır görevde olduklarına işaret ederek, Covid-19’dan dolayı kapalı dönemde önemli adımlar attıklarını, rast gele başarı elde etmediklerini vurguladı.

 

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ EN ÜST DÜZEYDE”

 

Başbakan Ersan Saner, Türkiye ile ilişkilerinin en üst düzeyde olduğuna işaret ederek, “Anavatana her zaman teşekkür ediyorum. Anavatanımızdan şu ana kadar 100 bin doz aşı aldık. Dünyada aşıya ulaşımda sıkıntı yaşanıyor, hiç aşı gitmeyen ülkeler var. Türkiye, kendi adına aldığı aşıları bizimle paylaşıyor. Anavatan’a aşı geldikçe biz de peyder pey alacağız” diye konuştu.

 

“LEFKOŞA’YA 500 YATAKLI YENİ HASTANE, GAZİMAĞUSA’YA YENİ SANAYİ BÖLGESİ YAPILACAK”

 

Türkiye ile çok ciddi alt yapı yatırımlarına başladıklarını; yarım kalan projelerin tamamlanacağını, Lefkoşa’ya 500 yataklı yeni bir hastane, Gazimağusa’ya da yeni bir sanayi bölgesi yapılacağı bilgisini veren Başbakan Saner, Türkiye ile 4 anlaşma, 1 mali işbirliği protokolü imzalandığını, tüm bunların üç aya sığdırıldığını anlattı.

“Hükümette bir sıkıntı yok iyi gidiyoruz” diyen Başbakan Saner, kabine değişimiyle ilgili söylentileri duyunca gülüp geçtiğini belirtti.

 

“TÜM SIKINTI VE KIT KANAAT İMKANLARA RAĞMEN ÖDEDİK”

 

İstihdam destek ödemesi kapsamında, 49 bin 805 işçiye, toplam 60 milyon 486 bin beş yüz TL ödemenin dün yapıldığını ve doğrudan işçinin hesabına aktarıldığına anımsatan Başbakan Saner, bu kadar sıkıntıya ve kıt kanaat imkanlara rağmen bu ödemenin yapıldığını söyledi.

Başbakan Ersan Saner, “UBP, DP ve YDP’nin kurduğu azınlık hükümeti, tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak yoluna devam etmektedir” dedi.

Başbakan Saner, sağlık çalışanlarına verilen yemek konusunda, Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı ile gereken teması yaptığını ifade ederek, sağlık çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM10 saat ago

25 yeni vaka

Kuzey Kıbrıs’ta 25 yeni vaka daha çıktı. “Toplam 9202 test yapıldı, 21’yerel 25 pozitif vakaya rastlandı, 1 kişi hayatını kaybetti, 19...

GÜNDEM11 saat ago

Mevlüt Çavuşoğlu: Devletler arası ilişkilerin en akışkan, en belirsiz olduğu bir dönemdeyiz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu devletler, milletler arası ilişkilerin en akışkan, en belirsiz dönemlerinden birinin yaşandığını belirterek “Güç dengelerinde sürekli...

GÜNDEM11 saat ago

Erdoğan: KKTC’nin iki devletli çözüm önerisini destekliyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değindi. Türkiye...

GÜNDEM11 saat ago

Ne yaparsanız yapın ben ve arkadaşlarım bu Kurumu içinde bulunduğu bataktan kurtaracağız.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner’in KIB-TEK te yıllardan beri süregelen yolsuzluk ve vurgunu örtbas etmek için vurguncuların avukatlığına soyunduğunu iddia eden...

GÜNDEM12 saat ago

Çavuşoğlu: Çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüştü. Çavuşoğlu, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla’yla da...

GÜNDEM12 saat ago

Nöbetçi Eczaneler – 18 Haziran 2021

LEFKOŞA: KIZILBAŞ ECZANESİ Kemal Aksay Cad. No: 43/ 2 Taşkınköy Lefkoşa 03922253259 *** SERPİN ONAY ECZANESİ 84 Şht.Mustafa Ruso Cad....

GÜNDEM14 saat ago

17 örgüt Dünya Mülteciler Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi

17 örgüt, mültecilere uygulanan insan hakları ve mülteci hukuku standartlarına uygun muamele için, adil ve etkili süreçlere erişim içeren bir...

GÜNDEM14 saat ago

Üstel: Hedefimiz günde 6 bin ile 7 bin arasında aşılama yapmak

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, ülkedeki vatandaşların 20 yaşa kadar aşılanması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Hedefimiz günde 6 bin ile 7...

Haziran 2021
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategoriler