Connect with us

GÜNDEM

KKTC’nin Girişimci Çocukları Projesi için yeniden iş birliği protokolü imzalandı

Published

on

“KKTC’nin Girişimci Çocukları Projesi” için Milli Eğitim Bakanlığı, GİKAD ve Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.

“KKTC’nin Girişimci Çocukları Projesi” için Milli Eğitim Bakanlığı, GİKAD ve Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği arasında iş birliği protokolü kapsamında, Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu, Erenköy Lisesi, Polatpaşa Lisesi, Bekirpaşa Lisesi ve Mehmetçik Ortaokulunda uygulanacak projeye, 5 okuldan toplam 70 öğrenci 2’şer gruplar halinde katılacak.

Projenin amacı, ada genelinde kırsal bölgelerde eğitim alan öğrencilerin, girişimcilik kavramını tanımaları ve genel olarak girişimci düşüncenin temellerini öğrenmelerini sağlamak. Proje, ders yılının ilk yarısında teori, ikinci yarısında da uygulamalı olacak şekilde icra edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Toplantı Salonu’nda yapılan törende protokole imza koyan, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Dr. İçim Çağıner Kavuklu ve Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği Başkanı Muhit İnce bir konuşma yaptı.

Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun’un proje hakkında bilgi verdiği konuşmasını ardından söz alan Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Çağıner Kavuklu da geçen yıl uygulamaya konan projenin nasıl ortaya çıktığını anlatarak, amaçlarının iş birliği içerisinde bilimsel girişimcilik tohumlarını ekip yeşertmek olduğunu belirtti.

Girişimci sayısının artmasının toplumun refahı açısından önemli olduğuna işaret eden Kavuklu, bu yıl doğu bölgesi okullarını seçtiklerini, gelecek yıl da batı bölgesi okullarını projeye dahil etmeyi umduklarını söyledi.

İNCE

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği Başkanı Muhit İnce de, projenin içinde çocuk olması ve sivil toplumların iş birliğini barındırması nedeniyle çok önemli olduğunu vurguladı.

“UMARIZ BU YIL FAZLASINI ALIRIZ”

Amaçlarının çocuklara sorun çözme yetisi kazandırmak olduğuna işaret eden İnce, geçen yıl çok başarılı çalışmalara şahit olduklarını belirterek “umarız bu yıl fazlasını alırız” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: GENÇLERİ GELİŞTİRMEK SADECE BAKANLIĞIN DEĞİL, HERKESİN GÖREVİDİR

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, öğrencileri geleceğe hazırlayıp, ülkesini seven bireyler yetiştirmek için gerçekleştirilen bu tür projelerin kendisini çok mutlu ettiğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Gençleri geliştirmek sadece bakanlığın değil, herkesin görevidir” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının sosyal sorumluluk projeleriyle farklı ihtiyaçların giderilmesine katkı koymasının son derece önemli olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu projenin daha yaygın hale gelmesi için okullarda “kol faaliyetleri” arasına eklemeyi düşündüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, halkın eğitim konusunda duyarlılığının her geçen gün arttığına işaret ederek, hem okul binası inşaatlarına, hem de ekipman eksikliklerine duyarlı davranarak katkı koyan vatandaşlara teşekkür etti.

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook