Connect with us

GÜNDEM

KKTC’nin 39’uncu kuruluş yıldönümü törenlerle kutlanacak

Published

on

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39’uncu kuruluş yıldönümü ülke genelinde düzenlenecek tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Törenler 14 Kasım Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 12.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu Kurumu’ndan yapacağı konuşma ve 21 pare top atışıyla başlayacak.

Pazartesi saat 15.00’te Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda ve 15.30’da ise Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı’nda tören düzenlenecek.

Aynı gün ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet Korteji de yapılacak. Kortej saat 10.00’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde başlayacak ve Cumhurbaşkanlığı önünde sona erecek.

-15 Kasım’da törenler tebrik kabulüyle başlayacak

15 Kasım Salı günü törenler ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı’nda saat 09.00’daki tebrik kabulüyle başlayacak.

Lefkoşa Atatürk Anıtı’na saat 09.30’da protokol sırasına göre çelenk sunulacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla tören sona erecek.

-Resmigeçit töreni

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmigeçit töreni saat 10.00’da İstiklal Marşı, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramlarının kutlanmasıyla başlayacak.

Mesaj teatisinin ardından Lefke ve Erenköy’den gelen bayraklar Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a takdim edilecek. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Temsilcisinin konuşmasıyla devam edecek tören, halk dansları gösterisi, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği Konserinin ardından resmigeçitle sona erecek.

-Solo Türk gösterisi ve Mehteran konseri

Solo Türk saat 15.00’da Girne Atatürk Anıtı önünde gösteri yapacak.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı KKTC’ye gelerek konser verecek. Birlik 14 Kasım Pazartesi günü  İskele Ecevit Meydanı’nda saat 10.30, Girne Atatürk Anıtı’nda saat 15.30’da, 15 Kasım Salı günü ise Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı Tören Alanında saat 10.00’da ve Gazimağusa İsmet İnönü Bulvarı, Macro önünde saat 16.00’da konser verecek.

-Gemiler ziyarete açılacak

KKTC’nin 39’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı muharip unsurlarından TCG Gediz  (F-495), TCG İmbat (P-335) ve TCG Çanakkale (S-358) KKTC’de liman ziyareti yapacak.

15 Kasım Salı günü 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında TCG Gediz (F-495) Fırkateyni Girne Turizm Limanı açıklarında alargada, TCG İmbat (P-335) Hücumbotu Gazimağusa Limanında halkın ziyaretine açılacak.

-İlçelerdeki törenler

Lefkoşa Şehitler Anıtı’ndaki yerel tören saat 08.00’de protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek. Tören Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ve şiir okunmasıyla sona erecek.

Girne’de 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenecek tören, Atatürk Anıtı’nda saat 14.00’te çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından şiir ve konuşmalar yapılacak ve resmigeçit düzenlenecek.

15 Kasım dolayısıyla Güzelyurt’ta ilk tören saat 10.00’da Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Buradaki törenden sonra saat 10.15’te müze önünde de tören düzenlenecek. Müze önündeki törende konuşma ve şiirlerin ardından halk oyunları gösterisi yapılacak ve tören resmigeçitle sona erecek.

Lefke’deki tören ise Lefke Atatürk Anıtı önünde saat 14.00’te başlayacak. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek, özel defter imzalanacak. Şiir, halk dansları gösterisi ve konuşmaların ardından geçit töreni yer alacak.

İskele’de saat 10.00’da başlayacak tören Ecevit Meydanı’nda çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek, şiir ve halk dansları gösterisi sunulacak. Tören geçişiyle, etkinlikler sona erecek.

Gazimağusa’daki tören saat 14.00’te Zafer Anıtı önünde anıta çelenklerin konmasıyla başlayacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilmesiyle sona erecek. İkinci tören, İsmet İnönü Bulvarı’nda saat 14.30’da başlayacak, konuşmalar, şiir, halk dansları gösterileri ve müzik dinletisi yapılacak tören geçişi ve mehteran birliği konseriyle bitecek.

Mehmetçik’teki tören ise Belediye Park Gazinosu’nda saat 09.00’da başlayacak. Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek. Törende konuşmalar yapılacak ve şiirler okunacak.

Geçitkale’deki tören, Geçitkale Kasaba Meydanı’nda saat 09.00’da başlayacak. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek, konuşma ve şiirlerin ardından halk dansları gösterisiyle tören sona erecek.

KKTC’nin 39’uncu yıldönümü çerçevesinde Akdoğan’daki tören saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Törende, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek, konuşmalar yapılacak, şiirler okunacak, oratoryo seslendirilecek ve halk dansları ekibi gösteri sunacak.

-Dİğer etkinlikler

KKTC’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde “Kırmızı Başlıklı Kız Tiyatro Oyunu” sahnelenecek. Oyun, 16 Kasım’da saat 10.00’da Güzelyurt Belediye Kültür Merkezi, 17 Kasım saat 09.00’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi, 18 Kasım saat 10.00’da İskele Belediye Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşacak.

Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü XII. Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi Slalom Yarışı 19 Kasım’da saat 14.00’de Lefkoşa Zet Karting’de yapılacak. Klasik Otomobil Rallisi ise 20 Kasım’da saat 10.00’da Dışişleri Bakanlığı önünde başlayacak.

Su Sporları Federasyonu’nun Cumhuriyet Bayramı Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası 12 Kasım’da saat 09.30’da  Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’nda yapılacak.

Masa Tenisi Federasyonu – Ferdi U-19 Cumhuriyet Kupası 12 Kasım saat 10.00’da Lefkoşa’daki Federasyon Salonu’nda; Bisiklet Federasyonu- Kuzey Kıbrıs Uluslararası I. Lapta Nashıra Grandonfo Yol Yarışları 13 Kasım’da saat 09.30’da Lapta’da, Cimnastik Federasyonu – Cumhuriyet Sensin Cimnastik Şöleni 15 Kasım’da saat 17.30’da  DAÜ Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde;

Okçuluk Federasyonu – Cumhuriyet Kupası 15 Kasım’da saat 10.00’da Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’nda gerçekleşecek.

 

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nin “KKTC’ye Giden Yol” Belgeseli 14 Kasım Pazartesi saat 16.30’da Lefkoşa Concorde Otel’de gösterilecek.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook